W ramach przeprowadzonego przez naukowców z Bangkoku badania, na które powołuje się magazyn Time, przeanalizowano tendencje kobiet po menopauzie do występowania łysienia androgenowego. W eksperymencie wzięło udział 200 kobiet w wieku 50-65 lat. Ustalono, że u 52,2 proc. z nich utrata włosów nasila się po wkroczeniu w okres menopauzy, a zjawisko to ma związek między innymi z wiekiem, ale i wskaźnikiem masy ciała, zmianą poziomu hormonów, a także przewlekłym stresem. Czy istnieją bezpieczne metody na spowolnienie tego procesu? Praktycznych porad w tym zakresie udziela Dominika Wieczorek, trycholog, ekspert od skóry głowy i włosów, mająca 20-letnie doświadczenie w diagnostyce trichoskopowej.
Czytaj więcej
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Loughborough University wykazało, że kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni, ponieważ ich mózg pracuje w ciągu dnia bardziej intensywnie. Jak jest naprawdę? Psycholog rozwiewa wątpliwości.
Wypadanie włosów nie tylko w wyniku menopauzy
Jak podkreśla trycholog, proces nadmiernego wypadania włosów u kobiet nie jest związany jedynie z wkroczeniem w okres menopauzy. Na zjawisko to ma wpływ wiele czynników. – Zmiany poziomu hormonów, szczególnie w okresach takich jak ciąża i menopauza, czy przy zaburzeniach hormonalnych, takich jak zespół policystycznych jajników, mogą prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Przewlekły stres czy depresja również przyczyniają się do stanu zwanego telogenowym wypadaniem włosów, gdy duża ilość włosów przedwcześnie przechodzi w fazę spoczynku i wypada. W reakcji stresowej bierze udział układ współczulny oraz oś podwzgórze-przysadka-nadnercza (oś HPA), co prowadzi do pobudzenia nadnerczy oraz produkcji adrenaliny i kortyzolu – wyjaśnia Dominika Wieczorek.
Trycholog tłumaczy, że kortyzol przyczynia się do rozkładu i hamowania syntezy kolagenu oraz innych białek, które są istotnymi elementami budulcowymi skóry. – Jego działanie przeciwzapalne osłabia układ odpornościowy, co zwiększa podatność skóry na infekcje. Pod wpływem stresu dochodzi do osłabienia funkcji ochronnej płaszcza hydrolipidowego skóry. Wtedy też skóra staje się bardziej podatna na stany zapalne oraz podrażnienia, wskutek czego zwiększa się wypadanie włosów – dodaje.
Czytaj więcej
Dieta planetarna, według najnowszych badań, zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, nowotworów, cukrzycy typu 2 czy otyłości. Co wchodzi w jej skład i czym różni się od innych znanych modeli żywienia? Dietetyk wyjaśnia.