Instytut Karoliński w Sztokholmie zdecydował, że tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii trafi do Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana, amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Badacze zostali nagrodzeni za odkrycie dotyczące receptorów temperatury i dotyku. Dotyczy ono postrzegania przez ludzi temperatury i dotyku za pomocą impulsów nerwowych. Badania te mogą pomóc w leczeniu przewlekłego i ostrego bólu związanego zarówno z chorobami, jak i urazami.
„Nasza zdolność wyczuwania ciepła, zimna i dotyku jest niezbędna do przetrwania i stanowi podstawę naszej interakcji z otaczającym nas światem" – brzmi uzasadnienie Komitetu Noblowskiego.
Czytaj więcej
Instytut Karoliński w Sztokholmie zdecydował, że tegoroczna nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii trafi do Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana za odkrycie dotyczące receptorów temperatury i dotyku.
David Julius w swoich badaniach wykorzystał kapsaicynę, ostry związek występujący w papryczkach chili, który wywołuje uczucie pieczenia, aby zidentyfikować czujnik reagujący na ciepło w zakończeniach nerwowych skóry. Z kolei Ardem Patapoutian wykorzystał komórki wrażliwe na nacisk, aby odkryć nową klasę czujników, które reagują na bodźce mechaniczne w skórze i narządach wewnętrznych.