Garri Kasparow: Ludzie są większym zagrożeniem niż sztuczna inteligencja
- Nie ma dowodów na to, że maszyny nam zagrażają. Prawdziwe niebezpieczeństwo pochodzi nie od zabójczych robotów, ale od ludzi - ponieważ to ludzie nadal mają monopol na zło - stwierdził w rozmowie z agencją AFP Garri Kasparow, który w latach 90. przegrał słynny pojedynek szachowy z komputerem Deep Blue.
Przeglądarka Chrome: Jak zarządzać hasłami
W momencie wpisywania loginu i hasła do logowania na stronie internetowej przeglądarka Chrome umożliwia zapisanie hasła, dzięki czemu w przyszłości pola "login" i "hasło" na danej stronie będą wypełniane automatycznie naszymi danymi.
Jak nauczyliśmy maszyny myśleć za nas? Ucieczka do przodu
W jednym z wcześniejszych artykułów z tego cyklu opisałem, jak firma IBM doprowadziła do skonstruowania najpopularniejszego mikrokomputera osobistego znanego jako IBM PC – i o tym, jak to źle wpłynęło na interesy owej firmy. Tym razem opowiem o tym, co się działo potem.
Kto był pierwszym programistą świata? Kobieta
W poprzednim artykule z tego cyklu opisałem pierwsze maszyny wspomagające ludzi w procesie liczenia – od prostych liczydeł, poprzez mechaniczne kalkulatory, aż do niesłychanie skomplikowanego mechanizmu, jakim była „maszyna analityczna" Charlesa Babbage'a.
Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas?
Po serii artykułów dotyczących nieodległej historii tzw. cyberprzestrzeni (firmy, ludzie, serwisy) teraz cofnę się i w najbliższych felietonach będę pisać o powstaniu pierwszych komputerów i pierwszych programów, czyli o korzeniach współczesnej informatyki.
Jak firma IBM stworzyła PC
W felietonie „Jak powstało IBM, cz. I” („Rzecz o Historii”, 14 maja 2021 r.) zaprezentowałem początki działania firmy, która miała ogromny wpływ na rozwój informatyki. Dzisiaj przedstawię dni jej chwały i opowiem o tym, jak za sprawą własnego udanego produktu podkopała swą mocarstwową pozycję.
Jak powstało IBM
Opisując w tej serii felietonów historie firm, które przyczyniły się do tego, że informatyka jest dziś tym, czym jest, nie mogłem pominąć firmy tak zasłużonej i znaczącej jak IBM.
Apple, najdroższe jabłko na świecie
Firmy, które tworzyły zręby współczesnej informatyki, to ważny temat, gdyż informatyka zmieniła świat bardziej niż jakakolwiek inna technologia. Tym razem opowiem o Apple'u – jednej z pierwszych firm produkujących komputery osobiste.
IBM ogłasza kwantowy przełom
Amerykański koncern informatyczny IBM ogłosił, że posiada 65-kubitowy komputer kwantowy, oraz zapowiedział, że do 2023 r. zbuduje maszynę o mocy obliczeniowej tysiąca kubitów. Celem jest maszyna z milionem kubitów.