Historia internetowych wyszukiwarek rozpoczęła się blisko dziesięć lat przed tym, jak panowie Page i Brin zaczęli myśleć nad swoją koncepcją, żeby stać się największą i najpotężniejszą firmą w tym obszarze – Google, który musiał ciężko walczyć o swoją pozycję. Naszkicuję teraz pokrótce „pole bitwy", żeby czytelnik wiedział, w jakim kontekście trzeba osadzić niewątpliwy sukces Google.
Przeglądarki sieciowe przed epoką WWW
Jak się wydaje, pierwszą przeglądarką była Archie – program napisany w 1990 r. przez studentów i pracowników Uniwersytetu McGill w Montrealu. Przeglądarka ta nie wyszukiwała stron WWW, ponieważ ich koncepcja (opublikowana 12 marca 1989 r. przez Tima Bernersa-Lee) nie była jeszcze wtedy zbyt popularna, a główne zasoby informacji w internecie miały formę FTP – zbiorów plików wyposażonych w File Transfer Protocol, dzięki czemu użytkownicy sieci pozyskiwali potrzebne im pliki na odległość. Ale żeby pozyskać określone pliki, trzeba było znaleźć serwer FTP, w którym te właśnie, potrzebne nam pliki były przechowywane. No i właśnie w wyszukiwaniu tych potrzebnych serwerów Archie okazała się bardzo pomocna.
W następnym roku udostępniona została przeglądarka Veronica. Jej nazwa była rozwijana do formy długiego hasła: „Very Easy Rodent-Oriented Net-wide Index to Computer Archives" (Bardzo łatwy indeks zorientowany na gryzonie w całej sieci do archiwów komputerowych), przy czym zastanawiające dziś określenie „gryzonie" nawiązywało do faktu, że bazą dla przeglądarki Veronica był protokół Gopher (stworzone w 1991 r. narzędzie do wyszukiwania, przesyłania i udostępniania informacji w sieciach komputerowych). Gopher to nazwa amerykańskiego gryzonia kopiącego pod ziemią rozległe sieci tuneli łączących poszczególne nory. Twórcy tego udanego systemu komputerowego tak sobie właśnie wyobrażali rolę komunikacji międzykomputerowej: trzeba w sieci wykopać tunel łączący „nory" (komputery) dostawcy i odbiorcy informacji, i tym tunelem przesyłać, co trzeba. Gopher był bardzo popularny na początku lat 90. XX wieku. Sam go chętnie używałem, z tym że w Polsce mówiliśmy na niego „Świstak" (bo też gryzoń, też kopie nory – a nasz!). Dla kompletu informacji dodam, że Gopher powstał na Uniwersytecie Minnesota, a Veronica na Uniwersytecie Nevada.
Warto tu przypomnieć, że na początku internet był używany głównie w środowiskach akademickich, a dopiero później udostępniono go publicznie, a jeszcze później dopuszczono przeprowadzanie w nim transakcji handlowych – co początkowo było bardzo surowo zabronione. Dlatego w tamtej epoce narzędzia takie, jak Archie, Verocnica czy Gopher były wystarczające, bo zaspokajały potrzeby użytkowników, a ich skomplikowane użycie nie stanowiło dla naukowców istotnej przeszkody.
stron WWW
Potem jednak nastała era niepodzielnego panowania w internecie stron WWW (World Wide Web) i komunikacji hipertekstowej (przechodzenie do nowych stron przy wykorzystaniu linków dołączonych do słów wyróżnionych w tekście). Przypomnę, że twórcą koncepcji WWW był Tim Berners-Lee, który wymyślił ten sposób organizacji i udostępniania informacji w internecie.