– Zdecydowaliśmy się na bardzo żmudny proces, bo wydarzyła się rzecz poważna. Urzędnicy powinni trzymać się reguł. Tego po prostu trzeba dopilnować – mówi Szymon Osowski z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Jego organizacja postanowiła sprawdzić, ile gmin przekazało Poczcie Polskiej rejestry wyborców.
Anonimowe e-maile z Poczty Polskiej z taką prośbą trafiły do samorządowców w całym kraju w nocy z 22 na 23 kwietnia. Rejestry były potrzebne do organizacji wyborów 10 maja drogą korespondencyjną. Większość samorządowców od razu zadeklarowała, że danych nie da. By ustalić, ile gmin pozytywnie odpowiedziało na e-maila, Sieć Obywatelska wystąpiła do wszystkich z nich.
W Polsce gmin jest 2477. Sieć Obywatelska dostała odpowiedzi z niemal połowy. Wynika z nich, że gmin, które przekazały dane poczcie, jest stosunkowo niewiele – 106. Rejestrów wyborców nie podało 658 gmin, a z 342 odpowiedzi dla Watchdog Polska nie wynika jednoznaczne, jaka była decyzja.
Gminy, które przekazały dane, to zazwyczaj niewielkie miejscowości. Większych miast jest niewiele. To m.in. Chełm, którym rządzi Jakub Banaszek, związany z PiS najmłodszy prezydent miasta w Polsce (rocznik 1991). Dużych miast na pewno jeszcze jednak przybędzie. Media informowały wcześniej, że rejestr przekazał prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko, były poseł PiS.