Misja Specjalna Oceny Wyborów ODIHR (Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka - instytucja OBWE zajmująca się ochroną praw człowieka) rozpoczęła swoją działalność w Polsce 16 czerwca, by ocenić, w jakim stopniu wybory prezydenckie odbywają się zgodnie z zasadami OBWE i innymi międzynarodowymi standardami.
W podsumowującym komunikacie szef Misji zauważa, że wszystkie szczeble administracji wyborczej pracowały podczas wyborów w sposób profesjonalny, "mimo ciągłych wyzwać związanych z pandemią Covid-19". W tych lokalach wyborczych, które odwiedzili obserwatorzy ODIHR proces głosowania i liczenia głosów przebiegał sprawnie i był dobrze zorganizowany, a zasady sanitarne ściśle przestrzegane.
Czytaj także: Jacek Kurski wygrał wybory Jarosławowi Kaczyńskiemu
Szef Misji Thomas Boserup zauważa jednak, że na te dobrze przeprowadzone wybory wpłynęła polityczna polaryzacja, a także "brak bezstronności w mediach publicznych".
"Po kampanii, w której brakowało dialogu, szczególnie ważne jest podkreślenie, że demokracje opierają się na poszanowaniu różnorodności i praw wszystkich, nie tylko większości" - napisał Boserup.