PROF. WITOLD M. ORŁOWSKI
GŁÓWNY DORADCA EKONOMICZNY PWC W POLSCE, AKADEMIA FINANSÓW I BIZNESU VISTULA
Gdy myślmy o tym, co to znaczy najważniejsza firma dla Polski, to odpowiedź nie jest jednoznaczna. Najważniejsze firmy to zarówno te firmy, które wniosły najwięcej wartości do polskiej historii gospodarczej, jak i te, które wiążą się z ważnymi tradycjami oraz wnoszą wartości dodane do polskiej gospodarki, ale to także te firmy, które wnoszą do gospodarki nowoczesność. Jest to wielowymiarowa opinia, trudno jest sformułować jednoznaczne kryteria oceny najważniejszej firmy. Każdy z nas może mieć inny pogląd w sprawie tego, co to znaczy najważniejsza firma dla Polski. Natomiast to także firmy, które intuicyjnie uznajemy za czołowe dla gospodarki krajowej. Tej intuicji trzeba zaufać.
DR PAWEŁ WOJCIECHOWSKI
GŁÓWNY EKONOMISTA ZUS
Najważniejsze polskie firmy w czasach pandemii to te, które mają nie tylko doskonałą dynamikę sprzedaży, obrotów czy eksportu i są przygotowane jako gracze globalni, ale to również takie, które potrafią odnaleźć się w czasach kryzysu i są odporne na zawirowania rynkowe czy nawet na blokadę gospodarczą, z jaką mieliśmy do czynienia w związku z pandemią koronawirusa. To firmy, których twarde wskaźniki ekonomiczne są na wysokim poziomie, ale także te, które są odporne w czasach kryzysu i istotne z punktu widzenia łańcucha dostaw, gospodarki, regionu i społeczności lokalnej.
PIOTR ARAK
DYREKTOR POLSKIEGO INSTYTUTU EKONOMICZNEGO
Z mojej perspektywy najważniejsza polska firma to taka, która z jednej strony tworzy dużo miejsc pracy i wiele wartości dodanych dla polskiej gospodarki, ale z drugiej strony inwestuje i reinwestuje uzyskany kapitał. To też przede wszystkim takie przedsiębiorstwo, które oddziałuje nie tylko na własny sektor, ale znacznie szerzej, to firma, której łańcuch dostaw generuje wiele miejsc pracy w całej Polsce. Najważniejsza polska firma to również taka, która ma znaczenie dla polskiego lub regionalnego PKB. Musi być też nowoczesna, musi się modernizować, tak by podczas kryzysu nie przestała istnieć. Ciekawym zjawiskiem jest to, że polskie przedsiębiorstwa, zwłaszcza te duże, można podzielić na dwa segmenty gospodarki: stare i nowe. Nadal mamy w Polsce wiele firm surowcowych, produkcyjnych, które odpowiadają tradycyjnej gospodarce. Z drugiej jednak strony w polskiej przestrzeni biznesowej pojawia się wiele podmiotów, które należą do nowego segmentu gospodarczego, czyli firmy, które tworzą dobra niematerialne, gry, software, oprogramowania oraz metody wsparcia przedsiębiorstw w obszarze technologicznym. Są to dwie ważne specjalizacje, które istnieją w Polsce: produkcja, wciąż ważna dla polskiej gospodarki, a z drugiej strony środowisko centrum usług technologicznych i informatycznych. To jest również jeden z ważnych elementów wyróżniających polską gospodarkę. Istnieje wiele różnych kryteriów ocen dokonań polskich firm. Nie jest to łatwe, by uznać, że jedna, konkretna firma zajmuje pierwsze miejsce w polskiej gospodarce. Z różnych powodów wiele przedsiębiorstw zasługuje na miano najważniejszych dla Polski.