„Rzeczpospolita" jest patronem medialnym Kongresu „Finansowanie przedsiębiorstw w restrukturyzacji"
W trakcie debaty „Finansowanie restrukturyzacji", otwierającej część panelową Konferencji Naukowej – Kongres Restrukturyzacyjny „Finansowanie przedsiębiorstw w restrukturyzacji", dr hab. Anna Hrycaj, prof. Uniwersytetu Łazarskiego, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, dyrektor Instytutu Prawa Upadłościowego, Restrukturyzacyjnego oraz Badań nad Niewypłacalnością, wskazała, że sam okres pandemiczny nie zwiększył liczby postępowań upadłościowych. Stało się tak dzięki wsparciu dla firm z kolejnych rządowych tarcz antykryzysowych. Jednak ekspertka spodziewa się, że w związku z wygasaniem tego wsparcia w najbliższym czasie liczba postępowań upadłościowych będzie się zdecydowanie zwiększać, wręcz „lawinowo".
R.pr. Marzena Zalewska, dyrektor Biura Zarządzania i Restrukturyzacji Majątku Skarbu Państwa w Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), stwierdziła, że ARP zdaje sobie sprawę, że czekają ją rosnące wyzwania związane z szybko zmieniającą się sytuacją na rynku. Jednak uruchomiony w ubiegłym roku program „Polityka nowej szansy" daje możliwość pomocy dla firm, które nie mogły znaleźć wsparcia na rynku finansowym. Jak podała, do firm-beneficjentów programu do końca roku trafi łącznie ok. 350 mln zł.
Podkreśliła także, że obecnie Agencja Rozwoju Przemysłu działa w reżimie prawa administracyjnego, ARP ma jednak nadzieję na jego nowelizację, tak by bardziej przystawało do realiów prowadzenia działalności biznesowej.
Dr Konrad Trzonkowski, prof. Wyższej Szkoły Handlu i Usług w Poznaniu, dyrektor zarządzający ds. rozwoju biznesu w Agencji Rozwoju Przemysłu, zwrócił uwagę, że praktycy rynku uważają, że przy problemach firmy zawinił człowiek. – Chodzi o to, że dobry menedżer przewiduje przyszłość, tworzy odpowiednie bufory bezpieczeństwa. A jeśli coś nie zadziałało, to zwykle jest to wina człowieka – powiedział.