Co to jest Europejski Kongres Samorządów?
Dążąc do tego, by debata, którą organizujemy na Forum Ekonomicznym, odbywała się również z udziałem jak najszerszej grupy osób aktywnych w samorządach różnych szczebli, postanowiliśmy już wiele lat temu, aby integralną częścią tego Forum było również przygotowanie rozmowy ludzi, którzy swoją aktywność zawodową wiążą z samorządami. Nie tylko w Polsce, ale w różnych krajach. I w toku organizowanych przez nas dotychczas Kongresów Samorządów odsetek gości zagranicznych zawsze był spory. Przygotowanie takiej debaty podyktowane było tym, że na przestrzeni ostatnich lat w Europie w dyskursie publicznym coraz mocniej podkreślano rolę decentralizacji w zarządzaniu jako sposobu na efektywniejsze, lepsze wykorzystanie potencjału wspólnot lokalnych. Wydaje się, że to myślenie po wielu latach nieprzerwanych sukcesów pokazuje jednak coraz częściej swoje słabe strony. To był zasadniczy powód, dla którego zdecydowaliśmy się na rozwijanie inicjatywy Europejskiego Kongresu Samorządów. Ta debata na temat idei decentralizacji, jej wadze, wpływie na funkcjonowanie nowoczesnych, liberalnych, demokratycznych społeczeństw jest niezwykle istotna. Gdy ostatnio organizowaliśmy taki Kongres w Krakowie, wzięło w nim udział ponad 2500 uczestników z wielu krajów Europy. Byliśmy wydarzeniem zupełnie wyjątkowym na mapie kongresowo-gospodarczej w samorządach.
Po roku przerwy spowodowanej pandemią na początku grudnia odbędzie się kolejny, już szósty EKS. Pod jakim hasłem będziecie obradować?
W odróżnieniu od Forum Ekonomicznego w przypadku Kongresu Samorządów staramy się unikać jednego tematu, wokół którego ogniskowałaby się aktywność i zainteresowanie uczestników i obserwatorów. Natomiast uważamy, że najważniejszą w tym roku debatą będzie ta o roli regionów w budowie Europy jutra. To temat, który zwłaszcza w Europie w ostatnich latach budzi ogromne zainteresowanie, jest żywo i szeroko komentowany.
Doświadczenia hiszpańskie, włoskie pokazują, że koncepcja forsowana dotąd, która mówiła „więcej samodzielności w poszczególnych regionach" i na tym opierała siłę naszego kontynentu, przeżywa niezwykle ciężkie chwile. Ale będziemy też dyskutować o samorządzie i oświacie, o mediach lokalnych, o kulturze, która jest jednym z elementów budowy wspólnoty lokalnej, o tym, jak powinna wyglądać polityka senioralna, o roli religii w życiu wspólnot lokalnych, polityce samorządowej z perspektywy młodych... W sumie więc wiele ciekawych i często trudnych tematów.