Polski generał liczy, że w ciągu kilku lat w naszym kraju pojawi się broń atomowa

Posiadanie takiego arsenału uważam za wyzwanie kilku lat. - mówił w rozmowie z RMF FM były dyrektor departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi w BBN, gen. Jarosław Kraszewski, pytany o to czy w Polsce mogłaby pojawić się broń atomowa.

Publikacja: 12.02.2024 07:35

Czy w Polsce pojawi się broń atomowa?

Czy w Polsce pojawi się broń atomowa?

Foto: Adobe Stock

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 719

Gen. Kraszewski chwalił resort obrony narodowej za inicjatywy powołania w polskiej armii komponentu systemów bezzałogowych i komponentu satelitarnego.

Gen. Jarosław Kraszewski: Polska armia potrzebuje komponentu satelitarnego

- Doceniam obie inicjatywy. Inicjatywę powołania komponentu systemów bezzałogowych, bo to zdaje się przyszłością kolejnych wojen. Ci, którzy będą posiadali systemy bezzałogowe, w tym systemy autonomiczne, samodzielne, kierowane przez sztuczną inteligencję, będą działania zbrojne wygrywali — ocenił były szef wojsk rakietowych i artylerii wojsk lądowych.

- Przy tym natężeniu środków rakietowo-ogniowych jakie siły zbrojne będą posiadały, nie widzę innego rozwiązania niż posiadanie komponentu satelitarnego — dodał wskazując, że bez takiego komponentu nie ma mowy o precyzyjnym prowadzeniu ognia rakietowego czy artyleryjskiego (pociski precyzyjne wykorzystują bowiem dane o koordynatach celów dostarczane m.in. przez satelity — red.).

- W tej chwili mamy do czynienia z tym, że działania zbrojne przenoszą się w przestrzeń kosmiczną, tam gdzie operują satelity. Ta przestrzeń nie jest jeszcze zdobyta w pełni przez człowieka. Ci, którzy mają dostęp do satelitów, w tym satelitów rozpoznawczych, mają przewagę - podsumował gen. Kraszewski.

Czytaj więcej

Szef Pentagonu znów w szpitalu. Tym razem tego nie ukrywał

Jednocześnie gen. Kraszewski mówił o wciąż dużej roli lotnictwa na współczesnym polu walki. W tym kontekście stwierdził, że przed przekazaniem Ukrainie myśliwców F-16 przez Zachód Kijowowi trudno będzie przeprowadzić kontrofensywę czy działania zmierzające do wyparcia sił Federacji Rosyjskiej ze swojego terytorium.

Gen. Jarosław Kraszewski uważa, że w Polsce pojawi się broń atomowa

Gen. Kraszewskiego pytano też o publikację „The Spectator”, w której pojawiła się sugestia, że na terenie Polski mogłaby pojawić się broń atomowa.

W tej chwili mamy do czynienia z tym, że działania zbrojne przenoszą się w przestrzeń kosmiczną

Gen. Jarosław Kraszewski, były dyrektor departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi w BBN

- Na to należy spojrzeć z kilku perspektyw. My od 1999 roku, gdy byliśmy w końcówce inwestowania w modernizację (sił zbrojnych), w tej chwili jesteśmy krajem wiodącym. Progres modernizacyjny naszych sił zbrojnych jest jednym z największych, jeśli mówimy o państwach NATO. Polska zawsze wskazywała wspieranie dla działań NATO zmierzających, by niebezpieczeństwa czyhające za naszymi granicami oddalać od granic NATO — wyliczał. Następnie zwrócił uwagę, że państwa, posiadające broń atomową, cieszą się dużym bezpieczeństwem, ponieważ przeciw takim krajom agresji nawet się nie planuje, nie mówiąc o realnym ataku.

- Posiadanie takiego arsenału uważam za wyzwanie kilku lat. Mam nadzieję, że do tego dojdzie — podsumował. 

Na uwagę, że posiadanie i eksploatowanie broni atomowej jest kosztowne, gen. Kraszewski odparł, że „pokój i bezpieczeństwo nie mają swojej ceny”.

Czy więc scenariusz, w którym w Polsce pojawia się broń atomowa jest realny?

- Uważam, że jest bardzo realny ten scenariusz — stwierdził gen. Kraszewski. Broń atomowa mogłaby trafić do Polski np. w ramach programu „Nuclear sharing” który przewiduje rozmieszczanie broni atomowej posiadanej przez państwa NATO na terytorium innych państw Sojuszu.


Gen. Kraszewski chwalił resort obrony narodowej za inicjatywy powołania w polskiej armii komponentu systemów bezzałogowych i komponentu satelitarnego.

Gen. Jarosław Kraszewski: Polska armia potrzebuje komponentu satelitarnego

Pozostało 95% artykułu
Wojsko
Gen. Maciej Klisz: Jesteśmy na kursie kolizyjnym
Wojsko
Wojsko ma nadmiar chętnych, poprawi jednak jakość szkolenia
Wojsko
Oficjalnie otwarcie bazy USA w Redzikowie. Andrzej Duda: Niech będzie swoistym symbolem
Wojsko
Gen. Bieniek: Baza USA w Redzikowie to kolejny element efektywnego odstraszania
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Wojsko
Szef Sztabu Generalnego przyznaje: Wojna realnie nam zagraża