Według „New York Timesa”, resort sprawiedliwości zamierza zaproponować koncernowi nową umowę o odroczeniu postawienia go w stan oskarżenia, ale wyznaczy dodatkowo niezależnego nadzorcę. W resorcie uznano po intensywnej debacie wewnętrznej, że postawienie obecnie zarzutów Boeingowi i uruchomienie ścieżki prawnej byłoby zbyt ryzykowne. Natomiast mianowanie niezależnego nadzorcy byłyby szybsze i skuteczniejsze w osiągnięciu ostatecznego celu — doprowadzeniu do poprawy procesu produkcji samolotów i kontroli jakości.
Czytaj więcej
Tytan kupowany przez Airbusa i Boeinga miał podrobione dokumenty. Regulatorzy ruchu lotniczego mówią: sprawdzam.
Ponadto postępowanie karne prowadzi często do ogłoszenia upadłości danej firmy, a Boeing jest ważny dla gospodarki i dla bezpieczeństwa narodowego USA. Dodatkową ujemną konsekwencją procesu i wyroku skazującego byłoby wykluczenie koncernu z kontraktów rządowych i wojskowych, a dział sprzętu wojskowego, kosmicznego i bezpieczeństwa BDS osiągnął w 2023 r. obroty niemal 25 mld dolarów, prawo jedną trzecią całości.
Resort sprawiedliwości zaprzecza informacjom „New York Timesa” w sprawie Boeinga
Resort sprawiedliwości wspomniał w połowie maja o możliwości uruchomienia postępowania karnego wobec Boeinga za niedotrzymanie 3-letniej umowy z 7 stycznia 2021 o odroczonym postawieniu zarzutów koncernowi, gdy dwa dni wcześniej doszło do słynnego incydentu w powietrzu z wyssaniem zaślepki drzwi awaryjnych w B737 MAX. Resort zapowiedział przekazanie do 7 lipca swej decyzji sędziemu federalnemu w Teksasie, który prowadzi tę sprawę.
Czytaj więcej
W boeingu Southwest Airlines, startującym z lotniska w Denver, odpadła część obudowy silnika i uszkodziła klapę skrzydła.