Od otwarcia punktu paszportowego na Okęciu 20 kwietnia 2023 roku wyrobiono w nim 14 850 tymczasowych paszportów, które pozwoliły pasażerom na wylot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji po roku działalności podsumowało działalność punktu, dzięki czemu wiadomo na pewno, że szczyt zainteresowania tymczasowymi paszportami przypadł na okres wakacyjny.
Tymczasowe paszporty na Lotnisku Chopina. Rekord zainteresowania 12 stycznia
W lipcu 2023 roku wydano w nim 1894 dokumenty, a w sierpniu 1846. Ale rekordowym dniem nie był żaden z letnich dni – dzienny rekord padł 12 stycznia 2024 roku, gdy wydano 131 paszportów tymczasowych. Dokumentów tych najczęściej potrzebowali podróżni wybierający się do Wielkiej Brytanii, Egiptu, Turcji oraz Włoch i Hiszpanii.
Czytaj więcej
Staramy się nadrobić grzech zaniechania poprzedników. W 2029 r. Warszawa i województwo mazowieckie będą obsługiwane przez trzy lotniska – mówi Andrzej Ilków, nowy prezes Polskich Portów Lotniczych.
Paszport tymczasowy pasażerowie mogą uzyskać w punkcie na Lotnisku Chopina, jeżeli utracili, zapomnieli dokumentu uprawniającego do wyjazdu (paszport lub dowód osobisty w przypadku krajów strefy Schegen) czy też został on skradziony. Można także wyrobić paszport tymczasowy, gdy posiadany dokument utracił ważność. Warunkiem wyrobienia tymczasowego dokumentu w punkcie jest jeszcze ważny bilet lotniczy, a cała procedura to koszt 30 złotych. Ważną informacją dla rodziców jest fakt, że do wyrobienia tymczasowego paszportu dziecku potrzebna jest zgoda obojga rodziców.
Zapominalstwo i ważność dokumentu
Sam paszport tymczasowy ważny jest tylko przez określony, znacznie krótszy od zwykłego paszportu, czas – maksymalnie przez 365 dni. Zależne jest to od indywidualnej sytuacji pasażera.