Urząd Transportu Kolejowego podał wyniki przewozów kolejowych w 2022 roku. Okazuje się, że statystyczny Polak podróżował w zeszłym roku koleją 9,1 raza. To o blisko trzy podróże więcej niż w 2021 roku, gdy statystycznie Polak jechał pociągiem 6,4 razy. Łącznie z usług przewoźników kolejowych skorzystano 342,2 mln razy – najwięcej w bieżącym stuleciu. Wynik ten wciąż jest jednak cieniem liczby podróżnych z kolei w 1989 roku, tuż przed planem Balcerowicza i u progu przemian ustrojowych, gdy koleje przewiozły 789,9 mln osób.
Czytaj więcej
Koleje Niemieckie (Deutsche Bahn) mają problemy z punktualnością. - To psuje nasze rozkłady jazdy - twierdzą Szwajcarzy i ograniczają współpracę.
W 2022 z usług kolei najczęściej korzystali mieszkańcy Pomorza, Mazowsza i Dolnego Śląska. Przeciętny mieszkaniec województwa pomorskiego podróżuje pociągiem 27 razy rocznie, na co wpływ z pewnością ma popularna i często kursująca SKM. Statystyczny mieszkaniec Mazowsza korzysta z pociągu 17,5 razy w roku, a mieszkaniec dolnośląskiego 11,4 razy. Najrzadziej z pociągów korzystają mieszkańcy województw o względnie słabej ofercie lokalnej i dalekobieżnej – w podlaskim częstotliwość to 1,9 razy rocznie, a w lubelskim 2,6 razy.
Częstotliwość korzystania z usług kolei w większości województw wróciła już do poziomu sprzed pandemii lub ją przekroczyła. Tylko na Mazowszu i Podlasiu wciąż jeszcze pasażerowie podróżują pociągami rzadziej niż w 2019 roku. Największe przyrosty liczby pasażerów, zarówno rok do roku, jak i w porównaniu do okresu sprzed pandemii mają województwa podkarpackie, małopolskie i lubelskie.
W liczbach bezwzględnych, najwięcej pasażerów jest na Mazowszu i Pomorzu – odpowiednio 96,4 mln i 63,6 mln. To daje niemal połowę całego ruchu pasażerskiego (pod względem liczby pasażerów) w Polsce.