– Chcemy odkrywać tajemnice dojrzewania Jana Pawła II, ale i uświadomić, zwłaszcza młodym widzom, że podejmowane przez nas życiowe decyzje mają znaczenie nie tylko dla nas, ale i dla naszych następców – mówi Ewa Millies-Lacroix, szefowa Teatru TV.
Przywołuje też książkę „Dar i tajemnica” napisaną przez Jana Pawła II w 1996 roku na 50. rocznicę święceń kapłańskich. Sięgał w niej– jak stwierdził – najgłębszych korzeni i najbardziej osobistych przeżyć i doświadczeń.
Przedstawienie jest autorskim konceptem dokumentalisty i reżysera Teatru TV Pawła Woldana, wielokrotnie podejmującego w swych spektaklach tematy związane z polskim papieżem i Kościołem. Ostatnie jego spektakle to przedstawiający postać polskiego kardynała na wojennej emigracji „Prymas Hlond” (2018), „Brat naszego Boga”( 2017) – dramat Karola Wojtyły o życiu artysty Adama Chmielowskiego przeobrażającego się w brata Alberta oraz „Totus Tuus” (2016) rekonstruujący wydarzenia w życiu Jana Pawła II od zamachu 13 maja 1981 roku, do pobytu w klinice Gemelli.
– Każdy z nas jest do czegoś powołany. Jeden do kapłaństwa drugi do aktorstwa – wyjaśniał reżyser na konferencji prasowej. – Sens w tym, że jak pisał Jan Paweł II, nie my wybieramy, tylko Bóg nas wybiera. To wymiana między Panem Bogiem a człowiekiem. Mogę tylko pokazać to, co widać na zewnątrz, czyli pierwszych pięć krakowskich lat Karola Wojtyły przygotowujących go do powołania, kiedy doświadczał ważnych spotkań z ludźmi.
Spektakl rozpoczyna się w 1938 roku, gdy Karol Wojtyła (Józef Pawłowski) przyjeżdża z ojcem (Adam Woronowicz) z Wadowic do Krakowa. Rozpoczyna studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i już po pierwszym roku krystalizują się jego plany na przyszłość. Chce podjąć kolejne studia – aktorskie.