Wielkie dezynfekowanie miast

Przystanki, pojazdy komunikacji miejskiej, ale też przejścia podziemne, wejścia do szpitali czy urzędy miasta. Te publiczne miejsca są masowo odkażane przez samorządy. Ma to pomóc w walce z koronawirusem.

Aktualizacja: 04.04.2020 12:33 Publikacja: 04.04.2020 12:14

Krakowskie MPO dezynfekuje miejskie chodniki i przystanki.

Krakowskie MPO dezynfekuje miejskie chodniki i przystanki.

Foto: Urząd Miasta Krakowa

Dwa dni temu Główny Inspektor Sanitarny wydał samorządom wytyczne dotyczące odkażania przestrzeni publicznych. Szczegóły zostały przesłane do wojewodów z prośbą o przekazanie do samorządów terytorialnych wszelkiego szczebla.

Ozonowanie stolicy

Ozonowanie stolicy

W Warszawie trwa ozonowanie przystanków, wiat, przejść podziemnych, okolic sklepów i szpitali. - Musimy nasilić walkę z epidemią. Warszawiacy pozostają w domach i stosują się do zaleceń służb sanitarnych. Teraz wprowadzamy kolejne rozwiązanie – ozonowanie przestrzeni miasta. Dezynfekcja przestrzeni publicznych to skuteczna metoda walki z wirusem – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Po przeprowadzeniu konsultacji ze specjalistami z zakresu epidemiologii i wirusologii w stolicy ustalono, że opracowana przez polską firmę WOFIL technologia wytwarzania wody wysoko ozonowanej może skutecznie pomóc w zwalczaniu koronawirusa.

Miasto wystąpiło też o opinię do Głównego Inspektora Sanitarnego, który wydał pozytywną opinię o zaproponowanym sposobie dezynfekcji ulic miasta. Zalecenia GIS dotyczą także pory przeprowadzania ozonowania – może się odbywać wtedy, gdy w miejscach publicznych nie będzie ludzi oraz po zabezpieczeniu pracowników dokonujących dezynfekcji (maska przeciwgazowa, rękawice, okulary, ubiór ochronny).

Pierwszy etap ozonowania objął m.in. podjazdy i dojścia (wraz z elementami małej infrastruktury) do szpitala MSWiA przy ul. Wołoskiej, szpitala Czerniakowskiego przy ul. Stępińskiej i szpitala zakaźnego przy ul. Wolskiej, a także przejścia podziemne i wiaty przystankowe przy rondzie Dmowskiego.

Urządzenie do ozonowania wody zostało wypożyczone z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Miasto kupiło 48 zraszaczy ręcznych oraz środki ochrony osobistej.

Opryski będą wykonywane przez 40 pracowników wytypowanej firmy usługowej. Mają oni do dyspozycji urządzenia mechaniczne samojezdne, samochody ze zraszaczami oraz opryskiwacze plecakowe. w Warszawie miejsca publiczne były ozonowane w trakcie dwóch minionych nocy. Odkażanie będzie kontynuowane po niedzieli.

 

Strażacy odkażają przystanki

W Poznaniu co weekend strażacy ochotnicy będą dezynfekowali przystanki autobusowe i tramwajowe. Akcja odbywa się w soboty i niedziele, kiedy ruch jest mniejszy niż w dni powszednie. Dezynfekcję wykonują strażacy z pięciu miejskich jednostek ochotniczych: Głuszyna, Grupa Ratownictwa Specjalistycznego, Mistral, Krzesiny i os. Kwiatowe.

Robią to na zlecenie i we współpracy z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa oraz MPK Poznań. W miniony weekend dezynfekowali przy użyciu płynów z własnych oraz miejskich zapasów, w kolejnych - z zakupionych przez MPK Poznań.

Poznański przewoźnik wskazał 52 przystanki i węzły komunikacyjne. Są to m.in. miejsca o największym przepływie pasażerów, jak dworce autobusowe, pętle tramwajowe, przystanki przy rondach: Kaponiera, Śródka, Starołęka, Rataje, a także te w okolicy dworca Poznań Główny i centrum miasta.

Strażacy wyposażeni są w środki ochrony indywidualnej (gogle, półmaski FFP3, ubrania ochrony biologicznej) oraz opryskiwacze spalinowe. Przy pomocy środka do dezynfekcji wykonują oprysk wiat przystankowych. Akcja jest przeprowadzana kiedy temperatura w ciągu dnia powinna być najwyższa (między godzinami 12 a 16). W czasie dezynfekcji wiata na przystanku jest wygrodzona i nie można z niej korzystać.

 

Lotna brygada na pętlach

We Wrocławiu trwa dezynfekcja i czyszczenie miejsc publicznych, co ma zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W mieście dezynfekcji poddawane są przede wszystkim obiekty i miejsca najbardziej uczęszczane oraz te, w których mogły przebywać osoby zakażone COVID-19.

W pierwszej kolejności miasto rozpoczęło dezynfekcję od miejskich placówek oświatowych, w których wychowankowie lub pracownicy podejrzewani byli o zakażenie koronawirusem.

Potem kolejne budynki. Co tydzień przeprowadzana jest generalna dezynfekcja czynnych Centrów Obsługi Mieszkańców, a dodatkowo, firmy sprzątające w urzędach, kilka razy dziennie odkażają klamki, drzwi, powierzchnie blatów i biurek zgodnie ze wskazaniem administratora budynku. Dwukrotnie w ciągu dnia dezynfekowane są także tamtejsze toalety.

Pierwsze dezynfekcje wrocławskie MPK rozpoczęło w połowie marca. Wynajęta została specjalistyczna firma, która używa sprzętu do czyszczenia kubaturowego i odpowiedniej chemii.

- Dezynfekujemy metodą elektrostatyczną co tydzień wszystkie nasze tramwaje i autobusy. Zabieg dezynfekcji przeprowadzony tą metodą zabezpiecza powierzchnie w pojeździe na 7 dni. Dodatkowo nasze zajezdni są wyposażone w ozonatory, które czyszczą wg. potrzeb wnętrza pojazdów - wylicza Krzysztof Balawejder, prezes MPK we Wrocławiu. Na pętlach pojazdy są myte również przez lotną brygadę czyszczącą

 

Dezynfekują też chodniki i kosze

Pracownicy MPO Kraków oczyszczają miejską przestrzeń przy pomocy płynu dezynfekującego. Skupiają się przede wszystkim na najważniejszych punktach w mieście – chodnikach i placach przejściach dla pieszych, przystankach autobusowych – miejscach, w których zazwyczaj jest więcej osób.

Dezynfekowane również są kosze uliczne, różnego rodzaju poręcze i ławki. - Płyn dezynfekujący jest bezpieczny dla mieszkańców oraz zwierząt. Pracownicy MPO stosują odzież ochronną ze względu na długotrwałą pracę z tym środkiem – chwilowy kontakt jest całkowicie bezpieczny- podaje krakowski ratusz.

W Lublinie z kolei codziennie dezynfekowane są autobusy, trolejbusy oraz przystanki autobusowe. - Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie stale czuwa – poinformowano na facebookowym profilu Miasta Lublin.

Dwa dni temu Główny Inspektor Sanitarny wydał samorządom wytyczne dotyczące odkażania przestrzeni publicznych. Szczegóły zostały przesłane do wojewodów z prośbą o przekazanie do samorządów terytorialnych wszelkiego szczebla.

Ozonowanie stolicy

Pozostało 95% artykułu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1002
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1001
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1000
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 999
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 997