Niepracujące urzędy, które odpowiadały za legalizację pobytu, i obawa przed totalnym exodusem napływowej siły roboczej są powodem wprowadzenia w czasach pandemii precedensowych rozwiązań dla cudzoziemców w Polsce. Parlament właśnie uchwalił nowe przepisy, które przedłużają do 30 dni możliwość legalnego pozostania w kraju, do czasu, aż rząd odwoła stan epidemii – nowe przepisy wydłużają automatycznie także ważność wiz, pozwoleń na pracę i terminów składania wniosków. Wstrzymane zostały również decyzje dotyczące opuszczenia przez cudzoziemców terytorium Polski i tzw. dobrowolnego powrotu.
Jak wyjaśnia Jakub Dudziak, rzecznik Urzędu do spraw Cudzoziemców, przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemca przebywającego w Polsce na podstawie wizy krajowej i zezwolenia na pobyt czasowy będzie dotyczyło tych osób, którym skończyły się terminy od 14 marca 2020 r., kiedy ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego.
– Wówczas okres legalnego pobytu w Polsce będzie ulegał przedłużeniu z mocy prawa, do upływu 30. dnia następującego po dniu jego odwołania – tłumaczy Dudziak. Ilu osób to może dotyczyć?
Jak wskazuje rzecznik urzędu, jeśli stan epidemii lub zagrożenia epidemicznego będzie obowiązywał np. do 15 kwietnia, ważność zezwoleń na pobyt czasowy utraci 7,2 tys. cudzoziemców. Jeżeli do 1 maja – ważność zezwoleń na pobyt czasowy utraci 11 tys. cudzoziemców, a jeśli do 1 czerwca – aż 18,7 tys.