Kontynuacja relacji
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Ukraińskie drony zaatakowały rosyjską bazę na Krymie
17 ukraińskich dronów zaatakowało w nocy bazę logistyczną rosyjskiego wojska w pobliżu Eupatorii na okupowanym Krymie. Zabitych i rannych zostało kilkudziesięciu rosyjskich żołnierzy, uszkodzono wiele sprzętu - podała Ukraińska Prawda. Rosjanie poinformowali o ataku dronów, ale nie stwierdzili, że atak został odparty, nie było zniszczeń i nikt nie ucierpiał.
Alarmy przeciwlotnicze w obwodach zaporoskim i donieckim
Ukraińcy zaatakowali rosyjską bazę w okupowanym Radensku
Ukraińskie siły uderzyły w rosyjską bazę i zniszczyły amunicję przeciwnika w okupowanej miejscowości Radensk w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformował portal Focus. Rzecznik wojsk ukraińskich na południu kraju Władysław Nazarow opublikował w mediach społecznościowych nagranie, które przedstawia skutki ataku na rosyjską bazę w Radensku. Na wideo widać kłęby ciemnego dymu i słychać dźwięki eksplozji. Płoną pojazdy z amunicją.
Grupa Wagnera szkoli białoruskich spadochroniarzy
Rosyjska Grupa Wagnera szkoli jednostki powietrzno-desantowe armii białoruskiej na poligonie w rejonie Brześcia, nieopodal granicy z Polską, poinformowała telewizja białoruska, powołując się na informacje od ministerstwa obrony kraju.
Wagnerowcy
opracowują z żołnierzami białoruskiej 38. desantowo-szturmowej brygady
metody współczesnej walki wykorzystując doświadczenie działań wojennych w
Ukrainie. W programie ćwiczeń są zajęcia z pokonania stref
zaminowanych i taktycznej medycyny w warunkach bojowych.
Eksplozje w pobliżu Chersonia
Do dużych eksplozji doszło w miejscowości Oleszki blisko Chersonia.
Słychać wybuchy w Sewastopolu
Ukraińskie media informują o wybuchach w Sewastopolu, na okupowanym Krymie.
Sztab generalny Ukrainy o sytuacji na frontach
Ukraińskie siły powietrzne przeprowadziły 10 nalotów na koncentrację wojsk, broni i sprzętu wojskowego przeciwnika, poinformował w mediach społecznościowych sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy. Wojska rakietowe i artyleryjskie trafiły przeciwlotniczy system rakietowy i jeden system artyleryjski na pozycji strzeleckiej.
W Odessie otwarto plaże
Po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r. niektóre plaże w Odessie nad Morzem Czarnym zostały ponownie otwarte dla publiczności. W przypadku alarmu lotniczego pływanie jest zabronione, a gmina Odessa informuje, że w pobliżu plaż dostępne są schrony przeciwlotnicze.
Moskwa straszy odpowiedzią na ukraińskie ataki na Krym
W obszernej wiadomości opublikowanej na Telegramie rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa skomentowała ukraińskie ataki na Krym i most Kerczeński. „Ukraińskie siły zbrojne, nie mogąc mimo ogromnej pomocy z Zachodu zmienić sytuacji na froncie, próbują się zemścić za pomocą metod terrorystycznych” – napisała. Dodała, że te ataki „nie pozostaną bez odpowiedzi”.
Alarm przeciwlotniczy w obwodzie zaporoskim
Ogłoszono Alarm przeciwlotniczy w obwodzie zaporoskim. Władze wezwały do udania się do schronów.
Grecja dołączyła do gwarantów bezpieczeństwa dla Ukrainy
„Dziękuję Grecji za przystąpienie do Deklaracji Wsparcia G7, 14. krajowi wspierającemu gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy. Dziękuję premierowi Kyriakosowi Mitsotakisowi za jego osobiste zaangażowanie w partnerstwo ukraińsko-greckie. Kontynuujemy współpracę na ścieżce euroatlantyckiej Ukrainy" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.
W kolejce na most Krymski stoi 1300 samochodów
W kolejce na most Krymski stoi prawie 1300 samochodów. Po stronie rosyjskiej w Kubaniu czeka 561 samochodów, a po stronie Kerczu 711.
Ukraiński wywiad pokazał ataków dronów nawodnych na Morzu Czarnym
Ukraiński wywiad opublikował wideo z ataków dronów nawodnych na Morzu Czarnym. Nagranie przedstawia operacje z maja, czerwca i sierpnia (1 i 3 sierpnia). Wideo kończy się zdaniem: "To jest nasze morze".
Straż Graniczna: z Ukrainy do Polski wjechało 34 tys. osób
Straż Graniczna poinformowała, że ostatniej doby na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski odprawiono 34 tys. osób. Od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy do Polski wjechało ponad 14 mln 511 tys. osób. W przeciwnym kierunku odprawiono wczoraj 34,5 tys. osób. Od początku rosyjskiej inwazji było to 12 mln 752 tys. osób.
Mariusz Błaszczak: Powstaje wojskowe zgrupowanie zadaniowe w operacji Rengaw
- Podjąłem decyzję o stworzeniu wojskowego zgrupowania zadaniowego w operacji Rengaw nieopodal granicy z Białorusią. Celem operacji jest szkolenie Wojska Polskiego w województwie podlaskim, nieopodal granicy, a także stanowienie odwodów w przypadku pogorszenia sytuacji - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. - Pod dowództwem Straży Granicznej trwa operacja "Gryf" mająca za zadanie uszczelnienie granicy z Białorusią. W tej operacji będzie brało udział do 4 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego wspierających SG. Ale także podjąłem decyzję o powołaniu wojskowego zgrupowania zadaniowego.
- Nie ma żadnej wątpliwości, że granica Polski jest
zagrożona. Jesteśmy świadkami trwającego naporu na polską granicę, prób
nielegalnego przekroczenia granicy przez migrantów, którzy są skłaniani
do tego przez reżim białoruski. Nie ulega żadnej wątpliwości, że reżim
białoruski współpracuje z Kremlem. Ta akcja jest wycelowana w Polskę,
żeby doprowadzić do destabilizacji naszego kraju. Jestem przekonany, że
ta akcja się nie powiedzie, ze względu na służbę Wojska Polskiego i
wszystko, co związane jest ze wzmacnianiem granicy z Białorusią - dodał minister obrony narodowej.
Niemieckie media: Rosja i Białoruś igrają z ogniem
Imputując Polsce zamiar anektowania zachodniej części Ukrainy, Rosja i Białoruś podgrzewają antypolskie nastroje i same otwierają dyskusję o powojennych granicach – pisze Gerhard Gnauck w niedzielnym wydaniu „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
Czytaj więcej
Imputując Polsce zamiar anektowania zachodniej części Ukrainy, Rosja i Białoruś podgrzewają antypolskie nastroje i same otwierają dyskusję o powojennych granicach. To „igranie z ogniem” – ostrzega „FAS”.
Ukraina rozpoczyna rejestrację statków chętnych na korytarz na Morzu Czarnym
Ukraina, która dąży do stworzenia bezpiecznych szlaków żeglugowych na Morzu Czarnym, rozpoczęła rejestrację statków chcących skorzystać z „korytarza humanitarnego” - poinformowała lokalna agencja informacyjna.
Korytarz uwolniłby statki towarowe, które zostały uwięzione w portach Ukrainy od początku wojny i przetestowałby de facto rosyjską blokadę.
„Rejestracja jest już otwarta, a koordynator już działa” – poinformowała agencja Interfax Ukraina, cytując rzecznika ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Pletenczuka. „Oczywiście wszystko odbędzie się pod nadzorem Sił Zbrojnych Ukrainy. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić bezpieczeństwo” – powiedział Pletenczuk.
Rosja nie wskazała, czy będzie szanować korytarz żeglugowy, a źródła żeglugowe i ubezpieczeniowe wyraziły obawy dotyczące bezpieczeństwa.
Reuters: Su-30 rozbił się w obwodzie królewieckim
Reuters donosi za rosyjską agencją RIA, że myśliwiec Su-30 rozbił się podczas lotu treningowego w obwodzie królewieckim, zabijając dwóch pilotów na pokładzie.
„Samolot Su-30 rozbił się na opuszczonym terenie. Lot odbywał się bez amunicji. Załoga samolotu zginęła” – podaje komunikat resortu, cytowany przez RIA.
Stwierdzono, że prawdopodobną przyczyną katastrofy była usterka techniczna, ale nie podano dalszych informacji.
Zbiory zbóż na Ukrainie w 2023 roku mogą wzrosnąć o 5 procent
Zbiory zbóż na Ukrainie przekraczają w tym roku prognozy, potencjalnie oznaczając wzrost o 5 proc. w porównaniu z 2022 r., głównie ze względu na sprzyjającą pogodę - powiedział wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.
Chociaż nie podano konkretnych danych, rolnicy zebrali już około 23 milionów ton metrycznych zboża. Ministerstwo prognozowało produkcję zboża w 2023 r. na około 56,4 mln ton, co oznacza wzrost o 2 proc. w stosunku do roku poprzedniego.
Według stanu na 11 sierpnia zbiory pszenicy i jęczmienia osiągnęły odpowiednio 17,7 mln ton i 4,9 mln ton, przy średniej wydajności 4,37 ton z hektara.
Most krymski został ponownie otwarty
Rosyjska agencja informacyjna Interfax poinformowała, że most był na krótko wyłączony z ruchu, ale później został ponownie otwarty.
Moneta „Przyjaźń i Braterstwo – największe bogactwo”
Narodowy Bank Polski i Narodowy Bank Ukrainy wyemitują monety kolekcjonerskie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.
Czytaj więcej
Banki centralne Polski i Ukrainy wyemitują wspólny zestaw dwóch srebrnych monet kolekcjonerskich. Ich wygląd jest wyjątkowy. Moneta nazywa się „Przyjaźń i Braterstwo – największe bogactwo”.
Rosja: Ukraina próbowała uderzyć w Most Krymski rakietami S-200
Podjęta przez Ukrainę próba wycelowania w Most Krymski rakietami S-200 zakończyła się niepowodzeniem i nie spowodowała żadnych szkód ani ofiar - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.
Siergiej Aksjonow, mianowany przez Rosję gubernator Krymu, wspomniał wcześniej, że obrona przeciwlotnicza przechwyciła i zestrzeliła dwie rakiety w pobliżu mostu.
Amerykańskie sankcje wobec Belavii
USA nałożyły sankcje na białoruskie linie lotnicze Belavia. Unia Europejska nałożyła sankcje na białoruskie lotnictwo jeszcze w maju 2021 roku
Czytaj więcej
Amerykańskie władze lotnicze nałożyły sankcje na narodowego białoruskiego przewoźnika- Belavię. Unia Europejska zrobiła to ponad 2 lata temu.
Dwa drony zestrzelone w pobliżu mostu krymskiego
Po doniesieniach o eksplozjach i uruchomieniu syreny nalotowej w Kerczu na okupowanym przez Rosję Krymie, wyznaczeni przez Rosję urzędnicy informują teraz, że dwa drony zostały zestrzelone.
Chociaż urzędnicy na krótko wstrzymali ruch na krymskim moście prowadzącym do Rosji, twierdzą, że most nie został uszkodzony. Wideo pokazuje dym kłębiący się z samego mostu.
Wybuchy na Krymie
Pojawiły się doniesienia o eksplozjach w okolicach Kerczu na okupowanym przez Rosję Krymie.
Służby wstrzymały ruch na moście kerczeńskim łączącym półwysep z Rosją.
Eksplozje w okupowanym Berdiańsku
Mieszkańcy zgłaszają, że słyszeli eksplozje i widzieli smugi dymu nad miastem Berdiańsk w obwodzie zaporoskim, który jest obecnie pod okupacją rosyjską. Niektórzy donosili, że widzieli ukraińskiego drona lecącego nad głową.
Ukraiński rząd zaakceptował transfery emerytur
Ukrposzta przekaże emerytury i pomoc finansową swoim obywatelom tymczasowo przebywającym poza Ukrainą. Program na razie jest pilotażowy i zacznie się od Polski.
Czytaj więcej
Ukraiński rząd zatwierdził program, w ramach którego narodowa poczta – Ukrposzta może przekazywać emerytury i pomoc finansową swoim obywatelom tymczasowo przebywającym poza Ukrainą.
Gubernator: Rosja zaatakowała rakietami Krzywy Róg
W Krzywym Rogu odnotowano eksplozje, które później potwierdził gubernator obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak. Są one efektem rosyjskiego uderzenia rakietowego.
Brytyjczycy o osłabieniu Rosjan w obwodzie chersońskim
Prawdopodobne przeniesienie rosyjskich wojsk powietrznodesantowych z obwodu chersońskiego do Orichowa w obwodzie zaporoskim naraziłoby rosyjską obronę na wschodnim brzegu Dniepru - podało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.
Obecnie na linii frontu pod Orichowem toczą się intensywne walki.
Brytyjczycy napisali, że istnieje „realistyczna możliwość”, że przesunięcie rosyjskich wojsk powietrznodesantowych pozwoliłoby na wycofanie niektórych pułków z linii frontu w celu odpoczynku i regeneracji. 58. Armia Połączonych Sił Zbrojnych od początku czerwca stoi w obliczu ukraińskich ataków. Dowódca został odwołany ze stanowiska już 11 lipca „prawdopodobnie częściowo z powodu jego nalegań, że elementy jego sił muszą zostać zwolnione”.
Raporty sugerują również, że 70. i 71. pułk strzelców motorowych „stoi w obliczu szczególnie intensywnego wyniszczenia i ciężkich walk na linii frontu”.
Jednak ponowne rozmieszczenie wojsk powietrznodesantowych naraziłoby rosyjską obronę na wschodnim brzegu Dniepru na wzmożone naloty desantowe prowadzone przez wojska ukraińskie.
Amerykański think tank o postępach Ukrainy
Czytaj więcej
Geolokalizowane nagranie opublikowane 11 sierpnia i przeanalizowane przez Instytut Badań nad Wojną potwierdza, że siły ukraińskie dotarły do północnych obrzeży miejscowości Robotyne, położonej 10 kilometrów na południe od Orichowa w obwodzie zaporoskim.
Szojgu z wizytacją na dalekiej północy
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przeprowadził inspekcję odległych arktycznych garnizonów Floty Północnej.
Podczas swojej wizyty Szojgu dokonał oceny obiektów wojskowych i ich przygotowania do zabezpieczenia instalacji krytycznych - podało ministerstwo obrony Rosji. Dokładna data wizytacji floty nie została podana. Flota Północna rozpoczęła w piątek ćwiczenia wojskowe, koncentrujące się na "strategiach ochrony suwerenności Rosji wzdłuż Północnej Drogi Morskiej".
Jedna ofiara ostrzału w obwodzie charkowskim
73-letnia kobieta została zabita przez rosyjski ostrzał w rejonie kupiańskim w obwodzie charkowskim - poinformował gubernator Ołeh Syniehubow.
Ukraińskie siły Powietrzne: trzy drony Shahed zestrzelone w nocy w obwodzie zaporoskim
Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały, że trzy z pięciu dronów Shahed wystrzelonych przez Rosję w nocy zostały zestrzelone przez obronę powietrzną w obwodzie zaporoskim.
Rosyjskie media państwowe: 20 dronów zestrzelonych nad Krymem
Rosyjskie media państwowe podały 12 sierpnia, że w nocy nad okupowanym Krymie zestrzelono 20 ukraińskich dronów.
Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła na Ukrainie 253 290 żołnierzy
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował 12 sierpnia, że Rosja straciła na Ukrainie 253 290 żołnierzy od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę 24 lutego ubiegłego roku. Liczba ta obejmuje 510 ofiar, które rosyjskie siły poniosły w ciągu ostatniej doby.
Plus Minus: Wojna w Gruzji. Zwycięstwo rosyjskiego kłamstwa
Czytaj więcej
Każdej wojnie towarzyszą kłamstwa i stanowi to już wyświechtany banał. Jednak wojnie rosyjsko-gruzińskiej, od której minęło 15 lat, akompaniowała wręcz niezmierzona liczba łgarstw. Co więcej, są one bezkrytycznie powtarzane po dziś dzień przez wielu polskich oraz zachodnich ekspertów.
Rosyjski oficer uciekł na Litwę i poprosił o azyl
Rosyjski porucznik Iwan Korolow nielegalnie przekroczył litewską granicę i poprosił władze tego kraju o azyl polityczny.
„3 sierpnia zdecydowałem się opuścić Federację Rosyjską, ponieważ nie chciałem brać udziału w krwawej wojnie, którą rozpętało moje państwo” – powiedział Korolow BBC. „W tej chwili jestem w Republice Litewskiej, gdzie poprosiłem o azyl polityczny”.
Bloomberg: Rosyjska ropa przekracza pułap cenowy, przychody rosną w lipcu
Rosyjska ropa naftowa przekroczyła pułap cenowy ustalony przez G7, co doprowadziło do znacznego wzrostu dochodów z eksportu ropy - poinformował Bloomberg 11 sierpnia.
Jermak: Ukraina i Wielka Brytania rozpoczynają rozmowy w sprawie gwarancji bezpieczeństwa
Rządy Ukrainy i Wielkiej Brytanii rozpoczęły dwustronne negocjacje w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy - zapowiedział 11 sierpnia szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak.
Washington Post: Ukraińscy piloci ukończą szkolenie na F-16 nie wcześniej niż latem przyszłego roku
Pierwsi ukraińscy piloci, którzy przejdą szkolenie na myśliwcach F-16, nie będą gotowi do latania nimi do lata 2024 r., poinformował Washington Post, powołując się na urzędników ukraińskiego rządu i wojska.
Relacja z piątkowych wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 sierpnia w podmoskiewskim Odincowie wybuchł pożar magazynu.