Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski zapowiada zepchnięcie Rosjan do granic Ukrainy.
Koniec poniedziałkowej relacji
Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy we wtorek od wczesnego poranka.
Turecki ambasador wezwany do ukraińskiego MSZ
Yağmur Ahmet Güldere, ambasador Turcji na Ukrainie, został wezwany do siedziby MSZ w Kijowie, gdzie otrzymał notę dyplomatyczną w związku z doniesieniami o transporcie systemów rakietowych S-300 przez Bosfor. Transportu broni z Syrii dokonano dzięki jednostce „Sparta II”, wyczarterowanej przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.
MSZ Ukrainy podaje w komunikacie, że ambasadorowi zwrócono uwagę, iż zgodnie z postanowieniami Konwencji z Montreux, regulującej prawo morza w cieśninach czarnomorskich, statek z rosyjskim sprzętem „mieścił się w definicji okrętu wojennego, użytej w niniejszej Konwencji”.
W BBN rozmawiano m. in. o Ukrainie
„Wieczorem w BBN odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawiecki oraz wicepremierem, ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem i szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim poświęcone bieżącym sprawom bezpieczeństwa - m. in. sytuacji na Ukrainie, współpracy sojuszniczej, bezpieczeństwu energetycznym w wymiarze krajowym i UE” - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
Zełenski zaproponował rosyjskim najeźdźcom ucieczkę lub poddanie się
- Ukraina odbija swoje. I bez wątpienia odbije obwód charkowski, obwód ługański, obwód doniecki, obwód zaporoski, obwód chersoński, Krym - cały nasz obszar wodny Morza Czarnego i Azowskiego - od Wyspy Wężowej do Cieśniny Kerczeńskiej. Tak będzie. To jest nasze. I tak jak rozumie to nasze społeczeństwo, chcę, żeby okupanci też to zrozumieli. Nie będzie dla nich miejsca na ziemi ukraińskiej - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy.
Jeśli (najeźdźcy - red.) chcą przeżyć, to czas na ucieczkę wojsk rosyjskich. Wracajcie do domu. Jeśli boicie się wrócić do swojego domu w Rosji - cóż, trzeba się poddać, a my zagwarantujemy postępowanie zgodne ze wszystkimi normami konwencji genewskich - zapowiedział Wołodymyr Zełenski. - Jeśli mnie nie posłuchają, zajmą się mimi nasi obrońcy, którzy nie zatrzymają się dopóki nie odbiją wszystkiego, co należy do Ukrainy - ostrzegł.
MSZ Turcji: Trzeba zagwarantować integralność terytorialną Ukrainy
- Na kolejne etapy ewentualnych negocjacji pokojowych między Ukrainą a Rosją wpłyną nowe realia, ale w każdych okolicznościach integralność terytorialna Ukrainy musi być zagwarantowana - powiedział minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu podczas Bled Strategic Forum w Słowenii,
Zdaniem Çavuşoğlu negocjacje pokojowe „mogły być znacznie łatwiejsze we wczesnych tygodniach” wojny. - Zebraliśmy ich (ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji – red.) w Antalyi, później zgromadziliśmy ich (grupy negocjatorów – red.) w Stambule. Właściwie w pierwszych tygodniach znacznie łatwiej było znaleźć rozwiązanie, ale teraz nie jest to takie proste, niestety pewne rzeczy się zmieniły. Wiele się zmieniło od czasu, gdy widzieliśmy zdjęcia z Buczy - powiedział szef tureckiej dyplomacji.
Estonia chce ograniczyć prawo Rosjan do zakupu nieruchomości
Władze Estonii przygotowują ustawę ograniczającą prawo obywateli rosyjskich do kupowania nieruchomości w tym kraju. Poinformował o tym Lauri Läänemets, minister spraw wewnętrznych Estonii. - To jeden z projektów, który był wcześniej w ministerstwie jako propozycja, ale do przyjęcia brakowało woli politycznej - powiedział, nie precyzując jednak szczegółów, dotyczących ustawy.
Putin wybiera się do Kaliningradu
Na pytanie mediów, jakie kwestie będą omawiane podczas wizyty Putina, gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow odpowiedział: - Najbardziej palące i najważniejsze.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji wybiera się do Kaliningradu. Informację o wizycie Putina przekazał sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow.
USA sprawdzają dane dotyczące promieniowania w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Jak dotąd nie zaobserwowali „żadnych oznak zwiększonego lub nieprawidłowego poziomu promieniowania”.
Czytaj więcej
Według wysokiego rangą urzędnika ds. obrony specjaliści współpracujący z rządem USA monitorują dane z czujników promieniowania w elektrowni jądrowej w Zaporożu na Ukrainie, i jak dotąd nie zaobserwowali „żadnych oznak zwiększonego lub nieprawidłowego poziomu promieniowania”.
Ukraińcy ostrzeliwują okupowaną przez Rosjan Nową Kachówkę
Najprawdopodobniej ostrzelany został magazyn broni.
Biały Dom o kontrofensywie: Bez komentarza
- Niezależnie od wielkości, skali i zakresu ostatniej kontrofensywy Ukraińcy już wpłynęli na rosyjskie zdolności wojskowe - stwierdził John Kirby, koordynator ds. komunikacji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.
Czytaj więcej
Biały Dom twierdzi, że widział doniesienia o rozpoczęciu przez Ukrainę kontrofensywy przeciwko siłom rosyjskim na południu Ukrainy, ale nie chce tego komentować.
Polska i Ukraina liczą na pomoc KE w wyposażeniu granicy
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozważa wzmocnienie inspekcji weterynaryjnej i fitosanitarnej. Na zbyt krótkie dyżury tej inspekcji narzekali przewoźnicy.
Ołeksij Melnyk: Eksperci MAEA zobaczą tyle, ile pokażą im Rosjanie
Członkowie misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która wreszcie wyruszyła do zaporoskiej elektrowni, nie będą w stanie ustalić, kto dokonuje ostrzału - ocenił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego z kijowskiego Centrum Razumkowa.
Czytaj więcej
Ukraina najwyraźniej rozpoczęła próbę odbicia Chersonia, największego z miast, które trafiły w tym roku pod rosyjską okupację.
Do 24 wzrosła liczba rannych rosyjskiego ostrzału Mikołajowa
Zginęły co najmniej dwie osoby.
Poroszenko prezentuje zdjęcia z „unikalną bronią przyszłości"
„To robot bojowy, wyjątkowa broń przyszłości. Jest już na służbie w krajach członkowskich NATO. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będzie służył w Siłach Zbrojnych Ukrainy" - napisał w mediach społecznościowych były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, dołączając zdjęcia z THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) - zdalnie sterowaną gąsienicową platformą, która może zostać wykorzystana do walki, zwiadu, poszukiwań czy misji ratunkowych. To nabywca tego estońskiego rozwiązania decyduje, jak ma zostać wyposażona.
W Wilnie rozpoczął się proces prorosyjskiego blogera Laurynasa Ragelskisa
W 2020 roku Ragelskis opublikował w mediach społecznościowych filmy, w których kpił z Białorusinów protestujących przed ambasadą swojego kraju w Wilnie, po sfałszowanych wyborach prezydenckich.
Zbezcześcił także prowizoryczny, ustawiony przed ambasadą pomnik, z wizerunkami osób zamordowanych przez reżim Łukaszenki.
Czterech Polaków wyróżnionych przez Zełenskiego
Dekret o przyznaniu odznaczeń państwowych został opublikowany na stronie internetowej głowy prezydenta Ukrainy.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o przyznaniu odznaczeń państwowych politykom, biznesmenom i artystom, w tym przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, dyrektorowi generalnemu firmy Baykar Halukowi Bayraktarowi, czy muzykom zespołu U2. Wśród wyróżnionych jest czterech Polaków.
W wyniku ostrzału Mikołajowa zginęły 2 osoby
11 osób odniosło obrażenia.
Na miasto spadło 12 rosyjskich rakiet.
Norwegia z gazową pomocą Ukrainie
Norweski pakiet pomocowy zakłada przyznaje Ukrainie łącznie 10 mld koron norweskich (około miliarda euro) wsparcia. Pieniądze na zakup gazu obiecane Ukrainie przez Norwegię, trafią do Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, który będzie odpowiedzialny za zakupy surowca.
Czytaj więcej
Norwegia wspomoże Ukrainę kwotą 205 mln euro na zakup gazu ziemnego na zimę. To część norweskiej pomocy wartej około miliarda euro.
Śmierć Darii Duginy. FSB oskarża Ukraińca o współudział
Zdaniem rosyjskich służb, 44-letni Ukrainiec pomógł w skonstruowaniu ładunku wybuchowego, który podłożono w samochodzie Darii Duginy.
Czytaj więcej
Federalna Służba Bezpieczeństwa twierdzi, że obywatel Ukrainy był członkiem grupy stojącej za zamachem, w którym zginęła 29-letnia Daria Dugina, córka znanego rosyjskiego pisarza politycznego Aleksandra Dugina.
Rosja: Pocisk wystrzelony przez Ukrainę przebił dach magazynów paliwa w elektrowni w Enerhodarze
Członek powołanej przez Rosjan administracji obwodu zaporoskiego napisał na platformie Telegram, że dach magazynu, w którym składowane jest paliwo do reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, przebił pocisk artyleryjski amerykańskiej haubicy M777.
Czytaj więcej
Członek prorosyjskiej administracji obwodu zaporoskiego Władimir Rogow twierdzi, że ukraińska rakieta przebiła dach magazynu, w którym składowane jest paliwo do reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
Co robią żony rosyjskich żołnierzy, by mężowie wrócili z wojny
O przechwyconej rozmowie poinformował Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Czytaj więcej
Żona rosyjskiego żołnierza próbowała popełnić samobójstwo, aby doprowadzić do tego, aby jej mąż został wycofany z Ukrainy - twierdzi ukraiński wywiad, powołując się na przechwyconą rozmowę.
Ciężki ostrzał centrum Mikołajowa
Mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkiewicz ostrzegł, że Rosjanie prowadza ostry ostrzał centrum Mikołajowa i zaapelował do mieszkańców o udanie się do schronów.
Od początku wojny Mikołajów nie był ostrzeliwany zaledwie przez 23 dni.
UE ma zdecydować o wysłaniu misji szkolącej ukraińskich żołnierzy
Długo nie było wymaganej jednomyślności do zatwierdzenia takiej misji. Sprzeciwiały się m. in. Niemcy.
Czytaj więcej
UE ma zdecydować o wysłaniu misji szkolącej ukraińskich żołnierzy. Będzie to jeden z tematów rozpoczynającego się dziś wieczorem nieformalnego spotkania ministrów obrony w Pradze.
Rosyjski Kamaz ukrywa wyniki
Dyrektor generalny Kamazu Siergiej Kogogin nie wyjaśnił agencji Interfaks, dlaczego koncern nie opublikuje wyników I półrocza. Zapewnił, że są one „na poziomie zeszłego roku”.
Czytaj więcej
Kamaz ma tak złe wyniki, że po raz pierwszy od dekady ich nie opublikuje. To efekt zerwania współpracy przez niemiecki Daimler. Trzy dni po rosyjskiej napaści na Ukrainę Niemcy wycofali się z Rosji.
Pieskow: Nie ma mowy o strefie zdemilitaryzowanej wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stanowczo odrzucił sugestie Zachodu i ONZ dotyczące stworzenia strefy zdemilitaryzowanej wokół elektrowni w Zaporożu.
- Nie ma mowy - stwierdził.
Doniesienia o ofensywie Ukrainy na południu
Informację o działaniach wojsk ukraińskich przekazała rzeczniczka dowództwa "Południe".
Czytaj więcej
Wojska ukraińskie rozpoczęły kontrofensywę na południu kraju - podało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe".
Estonia odbierze nieruchomości Rosjanom
Obywatele rosyjscy, którzy posiadają nieruchomości w Estonii, mogą je stracić z powodu zakazu wizowego. Rosjanie mają w Estonii ponad 41 tysięcy nieruchomości.
Czytaj więcej
Obywatele rosyjscy, którzy posiadają nieruchomości w Estonii, mogą je stracić z powodu zakazu wizowego. Rosjanie mają w Estonii ponad 41 tysięcy nieruchomości.
"Le Monde": TotalEnergies wciąż nie wycofał się z Rosji
"Le Monde" twierdzi, że francuski koncern TotalEnergies, pomimo deklaracji, nie wycofał się z Rosji.
Czytaj więcej
Le Monde, który oskarżył francuskiego giganta energetycznego o udział w produkcji paliwa do rosyjskich myśliwców niszczących Ukrainę, twierdzi, że TotalEnergies, pomimo deklaracji, nie wycofał się z Rosji i nie odrzucił zarobionej na zbrodniczej wojnie rosyjskiej dywidendy.
Morawiecki: Ukraińcy potrzebują broni
- Mamy do czynienia z wielkim kryzysem na Ukrainie. Ukraińcy, ukraińscy żołnierze, walczą jak lwy, walczą bardzo dzielnie; walczą jak żołnierze Napoleona pod Austerlitz albo powstańcy Warszawy 78 lat temu, ale potrzebują broni, potrzebują wsparcia finansowego dużo bardziej niż humanitarnego. O tym mówią nam bardzo często prezydent Zełenski, premier, cały rząd i wszyscy Ukraińcy - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia przed rozmową z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
1 września Putin ma odwiedzić Kaliningrad
Prezydent Rosji Władimir Putin w ramach podróży służbowej będzie 1 września w Kaliningradzie - powiedział na konferencji prasowej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez rosyjską agencję TASS.
Węgry zabiegają o zwiększenie dostaw gazu
Węgry będą kontynuować rozmowy z Rosją w sprawie dodatkowych dostaw gazu i oczekują porozumienia z Gazpromem w sprawie dalszego zwiększenia dostaw od przyszłego miesiąca - powiedział węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Kreml o zaporoskiej elektrowni: Zwiększyć presję na Ukrainę
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow był na konferencji pytany, czego Moskwa oczekiwałaby w celu złagodzenia sytuacji dotyczącej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. - Naciski na stronę ukraińską, aby zaprzestała ostrzału, mogą zmniejszyć napięcie wojskowe – odparł Pieskow. - Wszystkie kraje są zobowiązane do wywierania presji na Ukrainę, aby przestała narażać kontynent europejski na niebezpieczeństwo - dodał. Obie strony konfliktu oskarżają się o ostrzał terenu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, która od początku inwazji Rosji na Ukrainę jest kontrolowana przez siły rosyjskie.
Premier Szwecji zapowiada pomoc dla Ukrainy
Szefowa szwedzkiego rządu Magdalena Andersson powiedziała, że Szwecja udzieli Ukrainie dalszego wsparcia wojskowego w wysokości 500 mln koron (223 mln zł).
Rosja twierdzi, że zestrzeliła ukraińskiego drona przy zaporoskiej elektrowni
Ministerstwo Obrony Rosji podało w poniedziałek, że rosyjskie siły zestrzeliły w niedzielę ukraiński bezzałogowy statek powietrzny, który zmierzał w stronę Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Siłownia jest od marca pod kontrolą sił rosyjskich. W ostatnim czasie obie strony oskarżały się nawzajem o ostrzeliwanie terenu elektrowni. Do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej zmierza misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
Rosja ma trzy okręty z pociskami Kalibr na Morzu Czarnym
Na Morzu Czarnym są trzy okręty rosyjskie wyposażone w pociski manewrujące Kalibr, łączna salwa wynosi 20 pocisków - podały służby prasowe ukraińskich Sił Zbrojnych.
Unijne magazyny gazu zapełniają się szybciej niż zakładano
Pomimo rekordowych cen i niemal wyzerowania dostaw z Rosji, podziemne magazyny gazu (PMG) w krajach Unii wypełniają się surowcem szybciej niż się spodziewano. Połowa krajów zgromadziła już w nich ponad 90 proc. gazu.
Czytaj więcej
Pomimo rekordowych cen i niemal wyzerowania dostaw z Rosji, podziemne magazyny gazu (PMG) w krajach Unii wypełniają się surowcem szybciej niż zakładano. Połowa krajów zgromadziła już w nich ponad 90 proc. gazu.
Wkrótce spotkanie premiera Morawieckiego z prezydentem Francji
Jak informował rzecznik rządu Piotr Müller, jednym z tematów rozmów Mateusza Morawieckiego z Emmanuelem Macronem mają być "możliwe działania UE mające powstrzymać dalszą agresję Rosji", a także "zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego oraz walka z rosnącymi cenami nośników energii".
Doniesienia o ostrzale w obwodzie sumskim
Po godz. 8:00 Rosjanie za pomocą moździerzy i dział samobieżnych ostrzelali teren wsi położonej w graniczącym z Rosją rejonie krasnopolskim obwodu sumskiego - podał szef lokalnych władz Dmytro Żywycki dodając, że nie było ofiar w ludziach.
Ciało poległego żołnierza z Nowej Zelandii może nie zostać sprowadzone do jego ojczyzny
W walkach na Ukrainie poległ żołnierz z Nowej Zelandii, kapral Dominic Abelen, który zaciągnął się do Legionu Cudzoziemskiego. Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern powiedziała, że sprowadzenie zwłok poległego do kraju będzie "bardzo trudne". - Nie mamy na miejscu ludzi, nie mamy wsparcia konsularnego - przyznała.
Duda: Nikt się nie spodziewał, że Rosja będzie stosowała takie rozbójnictwo energetyczne
- Nikt się nie spodziewał, że wybuchnie wojna na Ukrainie i Rosja będzie stosowała takie rozbójnictwo energetyczne jakie stosuje - powiedział prezydent Andrzej Duda, odnosząc się w rozmowie z Radiem Zet m.in. do problemu wzrostu cen energii.
Czytaj więcej
Jeżeli chodzi o problemy z żywnością, to uważam, że to są głosy absolutnie przesadzone - powiedział w Radiu Zet prezydent Andrzej Duda. Przyznał, że jest "ogromny problem" z cenami energii, którego rząd nie rozwiąże.
Szef rosyjskiego resortu obrony odsunięty na boczny tor?
Doniesienia brytyjskiego wywiadu.
Czytaj więcej
Niezależne rosyjskie media informują, że w związku z problemami, z jakimi boryka się rosyjska armia na Ukrainie, minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, został odsunięty na boczny tor - wynika z najnowszego raportu brytyjskiego resortu obrony na temat sytuacji w Ukrainie.
Dyskusja o ośrodku szkoleniowym dla sił ukraińskich
W tym tygodniu podczas spotkania w Pradze ministrowie obrony oraz spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej mają omówić utworzenie wojskowej misji szkoleniowej UE dla sił ukraińskich - podało Sky News zaznaczając, że mało wiadomo na temat tej propozycji.
Rosyjskie ataki zabiły ośmiu cywilów w obwodzie donieckim
Cztery osoby zginęły w Bachmucie, dwie w Raihorodoku, a reszta w Tetianiwce i Mikołajówce - powinformował gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Siedem innych osób zostało rannych - dodał.
Od początku wojny zginęło 379 dzieci
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 379 dzieci, a 735 zostało rannych.
Doniesienia o ukraińskim ataku na rosyjskie siły w Chersoniu
Serhij Chłań z chersońskiej administracji obwodowej podał w mediach społecznościowych, że w nocy siły ukraińskie ostrzelały pozycje wojsk rosyjskich w regionie, w tym magazyny oraz jednostkę w okupowanym Chersoniu.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 5,886 mln osób
28 sierpnia granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 25,1 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 36,6 tys. osób, a od 24 lutego - 4,068 mln osób.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 47,1 tys. żołnierzy, 1 947 czołgów, 4 269 pojazdów opancerzonych, 1 060 zestawów artyleryjskich, 279 wyrzutni rakiet, 149 zestawów przeciwlotniczych, 234 samoloty, 203 śmigłowce, 844 bezzałogowe statki powietrzne, 196 pocisków manewrujących, 15 jednostek nawodnych, 3 188 pojazdów (w tym cystern), 101 jednostek sprzętu specjalnego.
Doradca gubernatora obwodu chersońskiego: Są doniesienia o zamordowaniu kolaboranta
Ołeksij Kowaliew, były ukraiński parlamentarzysta, kolaborujący z Rosjanami, miał zostać zamordowany w miejscowości Zaliznyj Port - poinformował na swoim profilu na Facebooku Serhij Chłan, doradca gubernatora obwodu chersońskiego.
Delegacja MAEA w drodze do największej elektrowni atomowej w Europie
Szef MAEA Rafael Grossi poinformował, że misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wyruszyła do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
Czytaj więcej
Delegacja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) jest w drodze do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - podał szef tej organizacji Rafael Grossi.
Rosjanie od rana ostrzeliwują Charków
Mer Charkowa, Ihor Terechow, poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram, że Rosjanie od szóstej rano ostrzeliwują rejon kijowski, jedną z dzielnic Charkowa. Na razie nie ma informacji o ofiarach. Rosjanie mają używać do ostrzału amunicji kasetowej.
Okupacyjne władze: Dziewięć osób rannych w ostrzale Enerhodaru
W wyniku ostrzelania Enerhodaru, okupowanego przez Rosjan miasta w obwodzie zaporoskim, rannych zostało dziewięć osób - poinformował Jewhen Balicki, stojący na czele okupacyjnych władz w zajętej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego. Ze słów Balickiego wynika, że dwie ranne osoby są w stanie ciężkim i przebywają na oddziale intensywnej terapii, gdzie lekarze walczą o ich życie.
Brytyjski resort obrony: Szojgu odsunięty przez Putina na boczny tor?
W swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie, brytyjski resort obrony zwraca uwagę, że w ostatnim czasie niezależne rosyjskie media podają, iż w związku z problemami, z jakimi boryka się rosyjska armia na Ukrainie, minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, został odsunięty na boczny tor a rosyjscy dowódcy przekazują raporty bezpośrednio Władimirowi Putinowi. Brytyjskie Ministerstwo Obrony przypomina przy tym, że Szojgu brakuje wojskowego doświadczenia.
Szef Naftohazu: Zimą w pomieszczeniach będzie 17-18 stopni Celsjusza
Zdaniem prezesa Naftohazu Ukraińców czeka prawdopodobnie "najzimniejsza zima od dziesięcioleci", w czasie której temperatura w pomieszczeniach nie będzie przekraczać 17-18 stopni Celsjusza, co oznacza, że będzie ok. cztery stopnie niższa niż dotychczas.
Czytaj więcej
Jurij Witrenko, szef ukraińskiego koncernu paliwowo-energetycznego spodziewa się, że Rosja może uderzać w ukraińską infrastrukturę gazową, by zmniejszyć dostawy gazu dla Europy.
Szwedzki koncern telekomunikacyjny Ericsson zamknie swoje biuro w Rosji do końca 2022 r.
Do tego czasu Ericsson zwolni wszystkich pracowników zatrudnionych w Rosji - podaje rosyjski "Kommiersant".
Sprzęt z poligonu, na którym szkolił się nowy rosyjski Korpus, jest przerzucany w pobliże Ukrainy
"W ostatnich dniach nasi wolontariusze dostarczyli zdjęcia i nagrania transportu rosyjskiego sprzętu wojskowego koleją. Na nagraniach widać rakietowy system przeciwlotniczy Buk, a na zdjęciach czołgi T-80BV i T-90M" - podaje Conflict Intelligence Team (CIT) na swoim kanale w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
Niezależna organizacja śledcza, monitorująca działania rosyjskiej armii, Conflict Intelligence Team (CIT), podaje, że w ostatnich dniach z poligonu Mulino, gdzie szkolili się żołnierze nowo utworzonego rosyjskiego 3. Korpusu Armijnego, sprzęt wojskowy jest przerzucany koleją do graniczącego z Ukrainą obwodu rostowskiego.
"Białoruski Hajun": Rosyjskie samoloty ostrzeliwały Ukrainę znad Białorusi
Wieczorem 28 sierpnia rosyjskie samoloty znalazły się w przestrzeni powietrznej Białorusi, skąd wystrzeliły co najmniej pięć pocisków rakietowych w kierunku celów na Ukrainie - czytamy na kanale "Białoruski Hajun" w serwisie Telegram. Rosyjskie samoloty, w tym bombowce Tu-22M, miały wlecieć w przestrzeń powietrzną Białorusi w niedzielę, ok. 19:14 czasu lokalnego.
Państwa sąsiadujące z Rosją zaczęły pozbywać się symboli sowieckiego imperium
Rosyjscy dziennikarze podliczyli, że od Finlandii po Polskę zdemontowano ponad 22 pomniki. Nawet flegmatyczni Finowie stracili cierpliwość do swoich sąsiadów i usunęli z Helsinek obelisk „Światu pokój” podarowany w 1989 roku przez władze miasta Moskwy.
Czytaj więcej
Pięć dni trwało usuwanie ogromnego obelisku pamięci „żołnierzy-wyzwolicieli” z centrum Rygi. Moskwa zapowiada odwet.
Jak sytuacja w Zaporożu wpłynie na polski system elektroenergetyczny?
Rzeczniczka Polskich Sieci Elektroenergetycznych Beata Jarosz-Dziekanowska zapewniła „Rzeczpospolitą", że „sytuacja w Zaporożu nie ma bezpośredniego wpływu na polski system elektroenergetyczny”. Polska jest połączona z Ukrainą jedną linią o napięciu 220 kV między stacją elektroenergetyczną Zamość a elektrownią Dobrotwór, z której są wydzielone dwa bloku wytwarzające energię elektryczną wyłącznie dla Polski.
Czytaj więcej
Rosja stara się podłączyć największą elektrownię atomową Europy do swoich sieci elektroenergetycznych. Kijów mówi o jądrowym terroryzmie. PSE zapewnia, że sytuacja w Zaporożu nie ma wpływu na polski system elektroenergetyczny.
Rosja straciła na południu Ukrainy czołg T-72 i zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S1
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe", w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie, podaje, że Rosjanie stracili na prawej stronie Dniepru 41 żołnierzy oraz dwa bezzałogowe statki powietrzne, czołg T-72, wyrzutnię rakiet Huragan, zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S1, moździerz samobieżny 2S9 Nona, zestaw do walki elektronicznej oraz sześć pojazdów opancerzonych.
W obwodzie zaporoskim Rosjanie mają przeprowadzić sondaż zamiast pseudoreferendum
- Okupanci nie chcą przeprowadzić pseudoreferendum 11 września, ale zamierzają przeprowadzić sondę od 11 do 17 września i potem wyciągnąć wnioski. Mieszkańcy innych miast, a nawet krajów, będą mogli wziąć udział w tym badaniu - mówił na antenie ukraińskiej telewizji mer Melitopola, Iwan Fedorow. Z jego słów wynika, że w sondażu będą głosować także mieszkańcy Rosji, by "sfałszować wyniki i ogłosić 110 proc. poparcia dla Federacji Rosyjskiej".
Czytaj więcej
W okupowanej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego nie dojdzie do pseudoreferendum ws. przyłączenia tych ziem do Federacji Rosyjskiej - poinformował na terenie ukraińskiej telewizji mer Melitopola, Iwan Fedorow.
50 tys. żołnierzy i 5 tys. jednostek sprzętu weźmie udział w ćwiczeniach Wostok-2022
Ćwiczenia rosyjskiej armii rozpoczną się 1 września i potrwają do 7 września.
Czytaj więcej
Ponad 50 tysięcy żołnierzy ma wziąć udział w ćwiczeniach Wostok-2022, które odbędą się w dniach 1-7 września na poligonach Wschodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej i na wodach Morza Ochockiego i Morza Japońskiego - podał rosyjski resort obrony.
Rosyjska agencja Interfax podaje, że Zachód nie przekaże poradzieckich myśliwców Ukrainie
- Obietnice przedstawicieli Zachodu, w sprawie nowych dostaw poradzieckich samolotów bojowych dla reżimu w Kijowie, prawdopodobnie pozostaną w sferze słów - mówi rozmówca rosyjskiej agencji informacyjnej "z kręgów dyplomatyczno-wojskowych".
Czytaj więcej
Rosyjska agencja Interfax, powołując się na "źródło wojskowo-dyplomatyczne" podaje, że Zachód "prawdopodobnie nie wesprze poradzieckimi myśliwcami Kijowa".
Okupowany przez Rosjan Enerhodar został ostrzelany
Mer Enerhodaru, Dmytro Orłow, poinformował o ostrzale na swoim kanale w serwisie Telegram. Z jego wpisu wynika, że jeden z pocisków trafił w mieszkanie w budynku na jednej z ulic. "Szyby wyleciały z okien w sąsiednich domach. Samochody zaparkowane przed domem stanęły w płomieniach" - napisał Orłow.
Zełenski: Wciągniemy znów na maszt ukraińską flagę w Donbasie i na Krymie
- W 2014 roku wszystko zmieniło się w Doniecku. Tego roku w całej Ukrainie nie było wakacji. Ale nie zapomnieliśmy i nie zapomnimy o żadnym z naszych miast i żadnym z naszych obywateli - mówił w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Zełenski stwierdził, że "rosyjscy okupanci okradli dumny ukraiński Donieck i upokorzyli go". - Rosja sprowadziła tam najstraszniejszą rzecz - absolutny brak szacunku do wartości życia, absolutny brak szacunku dla każdego. Najeźdźcy sprowadzili zniszczenie i śmierć. I uwierzyli, że są tam na zawsze. Ale to tylko tymczasowe - zapewnił Zełenski. - Ukraina powróci - kontynuował. - Z pewnością. Życie powróci. Godność mieszkańców Donbasu powróci. Możliwość życia powróci. Możliwość bezpiecznego i szczęśliwego życia. To jest dokładnie to, co nasza ukraińska flaga będzie symbolizować, gdy znów wciągniemy ją na maszt w Doniecku (...), Mariupolu, wszystkich miastach Donbasu, w rejonie Morza Azowskiego, we wszystkich obszarach pod rosyjską okupacją - w obwodzie charkowskim, zaporoskim, chersońskim. I z pewnością - na Krymie - podkreślił Zełenski.
Okręty z Rosji i Chin będą ćwiczyć obronę szlaków wodnych na Morzu Japońskim
Jak informuje rosyjski resort obrony, na wodach Morza Japońskiego, w ramach ćwiczenia Wostok-2022, okręty z Chin i z rosyjskiej Floty Pacyfiku, będą ćwiczyć wspólnie obronę szlaków wodnych. Ćwiczenia Wostok-2022 rozpoczną się 1 września i potrwają do 7 września. Ćwiczeniami pokieruje szef Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej, gen. Walerij Gierasimow. Rosyjscy żołnierze będą ćwiczyć na siedmiu poligonach na terenie Wschodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej, a także na wodach Morza Ochockiego i Morza Japońskiego.