Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Jest zgoda UE na szósty pakiet sankcji, obejmujący częściowy zakaz sprowadzania ropy z Rosji.
Kończymy relację
O najnowszych informacjach z Ukrainy będziemy informować o rana.
UE zapewni Ukrainie 9 mld euro pomocy finansowej
Państwa UE uzgodniły szczegóły dotyczące zakazu importu ropy z Rosji
Czytaj więcej
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przekazał, że unijni przywódcy ustalili szczegóły dotyczące zakazu importu ropy w szóstym pakiecie sankcji wobec Rosji w związku z jej napaścią na Ukrainę.
Prezydent Osetii Południowej zawiesił decyzję o referendum
Zostało ogłoszone dekretem byłego przewodniczącego administracji państwowej Anatolija Bibiłowa. Miało się odbyć w lipcu.
Czytaj więcej
Nowy prezydent nieuznawanej Osetii Południowej Alan Gagłojew powiedział, że "referendum powinno się odbyć, gdy Moskwa da jasno do zrozumienia, że nadszedł na to czas".
Wiceminister obrony: Trwa operacja wymiany obrońców Mariupola
Wszystkie dane, w tym listy uratowanych żołnierzy, są tajne - powodem jest przede wszystkim bezpieczeństwo, ale także złożony proces negocjacyjny.
Czytaj więcej
Ministerstwo Obrony posiada informacje o wszystkich obrońcach Azowstalu, ale są one obecnie utajnione ze względu na złożony proces negocjacyjny i ich bezpieczeństwo - powiedziała wiceminister Obrony Hanna Maliar.
Walki na ulicach Siewierodoniecka. "Liczba ofiar rośnie z godziny na godzinę"
„Nie wydaje się, by ukraiński kontratak w najbliższym czasie doprowadził do odzyskania dużego terytorium, ale może przeszkodzić działaniom Rosjan i potencjalnie zmusić ich do przenoszenia rezerw w okolice Chersonia” – sądzi amerykański Institute for the Study of War.
Czytaj więcej
Po kilku nieudanych próbach okrążenia Siewierodoniecka rosyjskie wojska rozpoczęły szturm miasta.
Zełenski na szczycie UE: Spory w Unii dają Rosji napęd do wojny
Zwracając się do przywódców UE uczestniczących w poniedziałkowym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli, Zełenski wezwał blok do utrzymania poczucia jedności w obliczu rosyjskiej agresji.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w poniedziałek Unię Europejską do odłożenia na bok wewnętrznych sporów i zatwierdzenia szóstego pakietu sankcji wobec Rosji.
Putin uprościł procedurę nadawania obywatelstwa sierotom z Ukrainy
Dziś został opublikowany prezydencki dekret, który "reguluje" tę kwestię.
Czytaj więcej
Dekret dotyczy sierot z terytorium Ukrainy, samozwańczych republik DRL i ŁRL, a także osób ubezwłasnowolnionych z tych obszarów.
Szósty pakiet sankcji. Opór Węgier udało się osłabić
Viktor Orbán uważa, że sankcje na energię są zbyt poważne, żeby je wprowadzać „ni stąd, ni zowąd”.
Czytaj więcej
Przyjaciele Kijowa podtrzymują determinację UE w karaniu Rosji i pomaganiu Ukrainie. To wymaga broni, zgody na koszty dla własnej gospodarki i politycznej odwagi.
Turcja chce konkretnych kroków ws. organizacji terrorystycznych w Szwecji i w Finlandii
Rozmawiali na ten temat amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan i Ibrahim Kalin, główny doradca ds. polityki zagranicznej prezydenta Tayyipa Erdogana.
Czytaj więcej
"Narody chcące przystąpić do NATO muszą zinternalizować wartości i zasady sojuszu dotyczące bezpieczeństwa i zwalczania terroryzmu" - brzmi komunikat Turcji po spotkaniu doradców prezydentów Erdogana i Bidena - Ibrahima Kalina i Jake'a Sullivana.
KE zmieni politykę wobec Kremla? Możliwe odejście od embargo
Sobotni wywiad szefowej Komisji Europejskiej dla amerykańskiej stacji MSNBC zasygnalizował potencjalny zwrot w unijnej polityce wobec Kremla. Ursula von der Leyen uznała, że w obecnej sytuacji Rosji wręcz opłaca się dalsze zaburzanie rynków dostaw surowców: Rosjanie i tak ropę sprzedadzą, tyle że zarobią na niej znacznie więcej niż w normalnych okolicznościach.
Czytaj więcej
Sobotni wywiad szefowej Komisji Europejskiej dla amerykańskiej stacji MSNBC zasygnalizował potencjalny zwrot w unijnej polityce wobec Kremla. Ursula von der Leyen uznała, że w obecnej sytuacji Rosji wręcz opłaca się dalsze zaburzanie rynków dostaw surowców: Rosjanie i tak ropę sprzedadzą, tyle że zarobią na niej znacznie więcej niż w normalnych okolicznościach. Coś jest na rzeczy.
Szynkowski vel Sęk: Kanclerz Scholz ucieka od istoty rzeczy tylko po to, aby nie urazić Moskwy
Część naszych partnerów tak wolno dojrzewa do podejmowania konkretnych działań, że stawia to Ukrainę przed egzystencjalnym zagrożeniem - mówi w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
Czytaj więcej
Ze strony kanclerza mamy do czynienia ze sformułowaniami uciekającymi od istoty rzeczy tylko po to, aby nie urazić Moskwy - uważa wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim.
Orbán na szczycie UE: Dobry kierunek, ale to za mało
Potrzebujemy więcej gwarancji w razie, gdyby były problemy z przesyłem przez Ukrainę – powiedział Viktor Orbán tuż przed zaplanowanym na poniedziałek i wtorek szczytem UE.
Czytaj więcej
UE próbuje utrzymać jedność wobec Rosji. Do ostatnich chwil przed szczytem unijni dyplomaci przekonywali Węgrów, którzy wetują embargo na rosyjską ropę.
Roberta Metsola: Nie możemy sobie pozwolić na brak porozumienia
Metsola powiedziała, że chociaż rozumie realia, z jakimi borykają się różne kraje, istnieje granica elastyczności, na jaką państwa UE mogą sobie pozwolić, nie tracąc wiarygodności wobec swoich obywateli.
Czytaj więcej
Unia Europejska nie może sobie pozwolić na brak porozumienia w sprawie proponowanej przez Unię szóstej rundy sankcji wobec Rosji - powiedziała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.
Rosja przekłada lot na Księżyc z maja na wrzesień
Kreml ogłosił, że lot na Księżyc bezzałogowej stacji Łuna-25 zaplanowano na wrzesień. Pierwotnie start miał się odbyć w maju.
Czytaj więcej
Kreml ogłosił, że lot na Księżyc bezzałogowej stacji Luna-25 zaplanowano na wrzesień. Pierwotnie start miał się odbyć w maju.
Rosyjscy miliarderzy skarżą Radę Unii Europejskiej do TSUE
Piotr Awen i Michaił Fridman złożyli pozwy za nałożenie na nich sankcji.
Czytaj więcej
Rosyjscy miliarderzy Petr Awen i Michaił Fridman złożyli pozwy przeciwko Radzie UE, która pod koniec lutego nałożyła na nich sankcje w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.
Rosja wypowiada dokument o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi
Rosyjskie MSZ otrzymało polecenie powiadomienia strony amerykańskiej o decyzji.
Czytaj więcej
Rosyjski rząd zaakceptował propozycję Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczącą wypowiedzenia memorandum o porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie kultury, nauk humanistycznych i społecznych, edukacji i mediów.
Rosja "zadowolona" z decyzji USA
Rosja z zadowoleniem przyjmuje decyzję Bidena o niewysyłaniu na Ukrainę systemów rakietowych dalekiego zasięgu
Czytaj więcej
Wiceprzewodniczący Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew uznał decyzję Waszyngtonu o niewysyłanie Ukrainie systemów dalekiego zasięgu za „racjonalną”.
Ukraina reaguje na wiadomości z USA. "Zwycięstwo mało prawdopodobne"
Zwycięstwo wojskowe nad Rosją jest mało prawdopodobne, jeśli Stany Zjednoczone wstrzymają dostawy artylerii dalekiego zasięgu - powiedział doradca prezydenta Zełenskiego Ołeksij Arestowycz.
Czytaj więcej
Militarne zwycięstwo nad Rosją jest mało prawdopodobne, jeśli Stany Zjednoczone wstrzymają dostawę artylerii dalekiego zasięgu - stwierdził Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Zełenskiego.
Erdogan forsuje organizację rozmów trójstronnych
Prezydent Turcji chce zorganizować w Stambule rozmowy Rosji, Ukrainy i ONZ.
Czytaj więcej
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas rozmowy telefonicznej z Władimirem Putinem powiedział, że Ankara jest gotowa do zorganizowania spotkania Rosji, Ukrainy i ONZ w Stambule.
Francja dostarczy Ukrainie kolejne Cezary
Minister Europy i Spraw Zagranicznych Francji Catherine Colonna zapowiedziała wkrótce nowe dostawy jednostek artylerii samobieżnej Cezar na Ukrainę.
Nieoficjalnie: Polskie Kraby dotarły na Ukrainę
Poza przekazaniem samych dział, w Polsce miało zostać przeszkolonych także stu ukraińskich artylerzystów. Najprawdopodobniej proces szkolenia był prowadzony w jednej z jednostek wojskowych, która już eksploatuje powyższy system artyleryjski.
Czytaj więcej
Informacyjna Agencja Radiowa poinformowała, że Polska dostarczyła Ukrainie 18 samobieżnych 155 mm armatohaubic Krab, które są obecnie jednym z najnowszych typów lufowego uzbrojenia artyleryjskiego wdrażanego w Wojskach Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP.
Biden podjął decyzję ws. systemów rakietowych dla Ukrainy
Ukraina nie otrzyma broni, która mogłaby dosięgnąć cele na terytorium Rosji.
Czytaj więcej
Joe Biden poinformował dziś po południu, że Stany Zjednoczone nie planują wysyłać Ukrainie systemów rakietowych, które mogłyby dosięgnąć cele na terytorium Rosji.
Dania odmawia zapłaty za rosyjski gaz w rublach
Po Polsce, Bułgarii i Finlandii także Dania mówi zdecydowane „nie” zakupom rosyjskiego gazu za ruble. Największa duńska firma energetyczna Orsted szykuje się do wstrzymania dostaw gazu z Rosji od 31 maja. Kopenhaga uznaje żądania strony rosyjskiej za naruszenie zobowiązań umownych.
Czytaj więcej
Po Polsce, Bułgarii i Finlandii także Dania mówi zdecydowane „nie” zakupom rosyjskiego gazu za ruble. Największa duńska firma energetyczna Orsted szykuje się do wstrzymania dostaw gazu z Rosji od 31 maja. Kopenhaga uznaje żądania strony rosyjskiej za naruszenie zobowiązań umownych.
Ukraińcy zapłacą za przejazd autostradą A4
Zwolnienie z opłat dla wszystkich aut na ukraińskich numerach wprowadzono 1 marca - w uzgodnieniu z ministrem infrastruktury - na wszystkich autostradach w Polsce.
Czytaj więcej
Od środy, 1 czerwca A4 na odcinku Kraków-Katowice przywrócona zostanie odpłatność za przejazd dla aut na ukraińskich numerach. Zwolnienie z opłat dla Ukraińców wprowadzono od 1 marca.
Szefowa MSZ Francji przyjedzie z wizytą do Polski
Minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna, która przebywa dziś w Kijowie, jutro odwiedzi Polskę. Spotka się z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem.
Niemcy spodziewają się konsensusu w sprawie embarga na rosyjską ropę
Wszystko, co słyszę, brzmi, jakby miało dojść do konsensusu – i prędzej czy później dojdzie – powiedział kanclerz Olaf Scholz po przybyciu do Brukseli, gdzie zaczyna się dziś szczyt UE.
Obwód ługański. Zginął francuski dziennikarz, wstrzymano ewakuację
Relacjonujący ewakuację w obwodzie ługańskim francuski dziennikarz zginął, gdy pojazd ewakuacyjny został ostrzelany przez wojska rosyjskie - podał gubernator obwodu Serhij Haidai.
Czytaj więcej
Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Haidai podał, że wojska rosyjskie ostrzelały pojazd, którym ewakuowani mieli być ludzie. W wyniku odniesionych ran zginął francuski dziennikarz. Ewakuację wstrzymano.
Rosyjska ropa może uniknąć sankcji
Bruksela wie, że Kreml nie musi długo szukać, by znaleźć chętnych na swoje surowce.
Czytaj więcej
Z Brukseli dochodzą kolejne sygnały wskazujące na to, że rosyjska ropa może ostatecznie uniknąć sita sankcji. I nie jest to zaniedbanie, ani słabość – po prostu kalkulacja.
Duński koncern energetyczny Orsted odmówił płacenia za rosyjski gaz w rublach
Spółka Gazprom Export domaga się, by koncern Orsted płacił za gaz w rublach - podobnie jak inni odbiorcy gazu z Rosji z krajów, które Rosja uważa za nieprzyjazne. "Na mocy obowiązującej umowy nie ma podstaw, by tego się domagać i kilkukrotnie poinformowaliśmy Gazprom Export, że nie zamierzamy tego robić. Termin płatności mija 31 maja i Orsted nadal będzie płacić w euro. Dlatego, jest ryzyko, że Gazprom Eksport wstrzyma przesył gazu dla koncernu Orsted. W opinii koncernu Orsted będzie to stanowić naruszenie kontraktu" - głosi oświadczenie duńskiego koncernu.
Ukraina nie zostanie zaatakowana z terytorium Naddniestrza - mówi rzecznik władz obwodu odeskiego
Przed kilkoma tygodniami brytyjski "Times" pisał, że w Moskwie zapadła decyzja, by rozszerzyć konflikt na Ukrainie na Mołdawię poprzez Naddniestrze, na terenie którego stacjonują rosyjscy żołnierze, którzy przebywają tam w charakterze sił pokojowych.
Czytaj więcej
Zagrożenie dla obwodu odeskiego, stwarzane przez nieuznawane przez społeczność międzynarodową Naddniestrze, zmalało po tym jak na terenie separatystycznej republiki, istniejącej w granicach terytorium Mołdawii, nie powiodła się mobilizacja - podaje rzecznik władz obwodu odeskiego, Serhij Bratczuk.
Łukaszenko o wpływie sankcji: Nie ma powodów do paniki
Rządzący Białorusią Aleksander Łukaszenko przyznał, że białoruskie przedsiębiorstwa zmagają się z trudnościami będącymi skutkami zagranicznych sankcji. Cytowany przez oficjalną agencję BiełTA powiedział, że ograniczenia dotyczą wszystkich etapów produkcji - importu surowców, transportu, finansowania czy eksportu. - Trudności nie są powodem do paniki, ale nie należy oczekiwać, że sytuacja sama się rozwiąże - stwierdził.
Wiceminister rolnictwa Ukrainy: Rosja ukradła nam pół miliona ton zboża
Rosja nielegalnie wyeksportowała z tymczasowo okupowanych ziem Ukrainy niemal pół miliona ton zboża - alarmuje wiceminister rolnictwa Ukrainy, Taras Wysocki. Jak mówi Wysocki "ok. pół miliona ton zboża skradziono" na "tymczasowo okupowanych terenach". W tym kontekście Wysocki wskazuje na obwód chersoński, zaporoski, ługański, doniecki i charkowski. Zboże jest wywożone do Rosji.
Andriejew: Polska wśród państw gotowych walczyć "do ostatniego Ukraińca"
Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew twierdzi, że Polska należy do państw, którym zależy na przedłużaniu konfliktu na Ukrainie.
Czytaj więcej
Polska należy do państw, którym zależy na przedłużaniu konfliktu w Donbasie i na Ukrainie - powiedział w rozmowie z rosyjską telewizją Siergiej Andriejew, ambasador Rosji w Polsce.
Dwaj ukraińscy oficerowie mają trafić do rosyjskiego aresztu. Jeśli pojawią się w Rosji
Oficerowie są oskarżeni, in absentia, o ludobójstwo (zarzut z artykułu 357 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej) i stosowanie zakazanych sposobów prowadzenia działań wojennych (zarzut z artykułu 356 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej).
Czytaj więcej
Sąd w Moskwie aresztował, in absentia, dwóch oficerów sił zbrojnych Ukrainy, którzy są oskarżeni o ludobójstwo i korzystanie z zakazanych sposobów prowadzenia działań wojennych - informuje rosyjska agencja Interfax.
Amerykański laser ma zwalczać rosyjską superbroń Zadira
Armia amerykańska posiada laser, który jest w stanie niszczyć nie tylko pociski balistyczne, ale też atakować satelity.
Czytaj więcej
Wysokoenergetyczny laser zniszczył w trakcie testów wiele pocisków moździerzowych i dronów. Instalowany jest teraz na wozach bojowych i okrętach.
Mer Melitopola: Mieszkańcy są uprowadzani przez Rosjan regularnie, codziennie
- Najtrudniejszą kwestią jest dziś bezpieczeństwo, ponieważ w mieście Melitopol ludzie są uprowadzani regularnie i codziennie. W czasie całej okupacji, w ciągu trzech miesięcy, ponad 500 osób zostało uprowadzonych: niektórzy byli przetrzymywani przez trzy dni, a niektórzy nawet przez ponad miesiąc - powiedział mer okupowanego przez Rosjan Melitopola, cytowany przez agencję Ukrinform.
Czytaj więcej
W pierwszych trzech miesiącach inwazji na Ukrainę Rosjanie uprowadzili ponad pół tysiąca cywilnych mieszkańców Melitopola - twierdzi mer tego okupowanego przez Rosjan od pierwszych dni wojny miasta, Iwan Fedorow.
Czarzasty: Absolutnie sankcje powinny być wprowadzane
- Macron mówi oddajcie np. część terytorium. To niech Macron odda część swojego terytorium Rosji i niech będzie zadowolony. Ciekawe, co wtedy Francuzi o nim pomyślą - mówił wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, komentując politykę Francji i Niemiec wobec Rosji w kontekście wojny na Ukrainie.
Czytaj więcej
"Masz się wycofać z Ukrainy, masz przestać mordować ludzi" - w ten sposób, zdaniem wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego (Nowa Lewica), przywódcy Niemiec i Francji powinni rozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
Interfax Ukraina: Ambasadorowie państw UE nie porozumieli się ws. szóstego pakietu sankcji
Agencja Interfax Ukraina, powołując się na dobrze poinformowane źródło podaje, że ambasadorowie państw UE w Brukseli nie porozumieli się ws. szóstego pakietu sankcji wobec Rosji, który obejmować ma m.in. embargo na sprowadzanie rosyjskiej ropy.
Władze Kijowa: Od początku wojny w stolicy przyszło na świat 2 679 dzieci
Służba prasowa administracji Kijowa podaje, że od 24 lutego w Kijowie zarejestrowano 2 679 noworodków, 1 399 chłopców i 1 280 dziewczynek. - Życie toczy się dalej. Mali kijowianie się rodzą w stolicy każdego dnia. Przychodzą na świat w trudnym momencie dla naszego kraju, w krytycznym momencie walki o wolność. I wierzymy, że będą dorastać w wolnym i silnym państwie - oświadczył Mykoła Poworoznyk, pierwszy zastępca przewodniczącego kijowskiej administracji obwodowej.
Rusza pierwszy proces ws. gwałtu na wojnie popełnionego przez rosyjskiego żołnierza
- Nawet jeśli oskarżony nie znajduje się obecnie w naszych rękach, nie uniknie uczciwego procesu i odpowiedzialności wobec prawa - podkreśliła ukraińska prokurator generalna, Iryna Wenediktowa.
Czytaj więcej
Michaił Romanow, żołnierz 239. Pułku 90. Dywizji Pancernej z Rosji będzie sądzony przed sądem na Ukrainie za zamordowanie cywila i przemoc seksualną wobec jego żony - poinformowała na swoim profilu na Facebooku prokurator generalna Ukrainy, Iryna Wenediktowa.
Resort obrony Rosji: Zniszczyliśmy pluton uzbrojony we włoskie haubice
Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że na terenie Ukrainy rosyjska armia namierzyła, ostrzelała i zniszczyła pluton ukraińskiej artylerii, uzbrojony w haubice dostarczone z Włoch. Pozycja plutonu miała zostać wykryta przez rosyjskiego drona, po czym pluton zniszczyła ogniem rosyjska artyleria - podaje ukraiński resort obrony.
Zboże z okupowanego obwodu chersońskiego popłynie do Rosji
Agencja informacyjna TASS podaje, powołując się na przedstawiciela kolaboracyjnych władz okupowanego przez Rosję obwodu chersońskiego, że zboże zebrane w ubiegłym roku na terenie obwodu będzie wywożone do Rosji. Kiriłł Stremousow poinformował, że choć w silosach zbożowych w obwodzie chersońskim jest jeszcze miejsce, to jednak część zboża zostanie wywieziona i sprzedana na rynku rosyjskim.
Ambasada Danii w Rosji przestaje przyjmować wnioski o wizy i prawo pobytu w Danii
MSZ Danii poinformował, że ambasada Danii w Rosji, do odwołania, przestaje przyjmować wnioski o krótkookresowe wizy oraz wnioski o prawo pobytu w Danii - z wyjątkiem członków oficjalnych delegacji.
Premier Hiszpanii: Wsparcie NATO dla Ukrainy jest niezachwiane, Putin nie osiągnie celów
Pedro Sanchez, na obchodach z okazji 40. rocznicy przystąpienia Hiszpanii do NATO mówił, że "pełne determinacji wsparcie dla Ukrainy to jedyny sposób na zapewnienie, że Europa i świat, który zbudowaliśmy, ma przed sobą przyszłość". Sanchez mówił też, że wsparcie NATO dla Ukrainy jest niezachwiane, a Władimir Putin nie osiągnie celów, które postawił sobie rozpoczynając inwazję na Ukrainę.
Petro Poroszenko, przy trzeciej próbie, zdołał wyjechać z Ukrainy
Były prezydent udał się na szczyt Europejskiej Partii Ludowej, który odbędzie się w Rotterdamie.
Czytaj więcej
Petro Poroszenko, były prezydent Ukrainy, opuścił terytorium kraju, by wziąć udział w szczycie Europejskiej Partii ludowej w Rotterdamie - informuje Interfax Ukraina.
Euroazjatycki Bank Rozwoju: Gospodarka Białorusi skurczy się w 2022 roku o 6,5 proc.
Z analizy Euroazjatyckiego Banku Rozwoju wynika, że gospodarka Białorusi skurczy się w wyniku sankcji nakładanych przez państwa Zachodu, zerwaniu łańcuchów produkcji i dostaw oraz recesji w Rosji, co może skutkować zmniejszeniem się wartości białoruskiego eksportu o ok. 10 mld dolarów (co stanowi ok. 20 proc. całego eksportu).
Doradca ministra obrony Ukraina: Rosjanie mają w Donbasie znacznie większą siłę ognia, więcej ciężkiej artylerii
- Najbardziej pilną potrzebą są obecnie tzw. wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet (MLRS), ponieważ mają one większy zasięg niż ta broń, którą dysponujemy obecnie i pozwolą nam wyrównać nierównowagę jeśli chodzi o artylerię na wschodzie oraz, oczywiście, dokona radykalnej zmiany warunków - tłumaczył w rozmowie z radiem BBC, Jurij Sak.
Czytaj więcej
- Potrzebujemy wsparcia wojskowego, by osiągnąć nasze cele, przywrócić integralność terytorialną (Ukrainy) co najmniej do stanu sprzed 24 lutego - poinformował Jurij Sak w rozmowie z radiem BBC.
Deutsche Telekom wciąż zatrudnia specjalistów IT z Rosji
Niemiecki dziennik pisze o tym, jak państwowy telekom niemiecki nie do końca zerwał z Rosją.
Czytaj więcej
Pod koniec marca Deutsche Telekom ogłosił wycofanie się z Rosji. Okazuje się jednak, że niektórzy rosyjscy pracownicy najwyraźniej nadal pracują dla niemieckiej firmy. Z Turcji oraz z Rosji – pisze niemiecki „Handelsblatt”.
Szef kancelarii Zełenskiego: UE może zatwierdzić nowy pakiet sankcji wobec Rosji jeszcze dziś
Unia Europejska może jeszcze w poniedziałek osiągnąć porozumienie ws. szóstego pakietu sankcji wobec Rosji - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. "Jak powiedział Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, rozmowy są trudne, ale jest niezbędne, by poprzeć decyzję, która obejmuje m.in. embargo na rosyjską ropę" - dodał Jermak.
Rosja wysyła artylerię i wyrzutnie rakiet na granicę z Ukrainą w obwodzie kurskim
- Biorąc pod uwagę obecną sytuację na pograniczu, Ministerstwo Obrony podjęło dodatkowe kroki: duża liczba personelu Ministerstwa Obrony została wysłana do obwodu - poinformował Roman Starowojt na spotkaniu przedstawicieli władz obwodu.
Czytaj więcej
Gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowojt ogłosił, że Rosjanie zwiększają liczbę żołnierzy na granicy z Ukrainą w rządzonym przez niego obwodzie.
Doradca szefa kancelarii Zełenskiego zamieszcza zdjęcia "militarnych celów Rosji"
Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii Wołodymyra Zełenskiego cytuje na Twitterze słowa szefa MSZ Rosji, Siergieja Ławrowa, który mówił, że Rosja "nie atakuje celów cywilnych, tylko militarne". Podolak nazywa następnie Ławrowa "ministrem ds. usprawiedliwienia zbrodni wojennych Rosji". Jak dodaje WHO "powinno ustanowić międzynarodową radę psychiatrów, by oceniać wypowiedzi przedstawicieli Federacji Rosyjskiej". "Może to nowy wirus? Na zdjęciach - 'cele wojskowe'" - kończy swój wpis Podolak zamieszczając zdjęcia obszarów mieszkalnych ostrzelanych przez Rosjan.
Borrell wierzy, że dziś uda się osiągnąć w UE porozumienie ws. embarga na ropę z Rosji
- Musimy brać pod uwagę indywidualne okoliczności każdego - powiedział szef unijnej dyplomacji dodając, że rozwiązanie obejmujące całą UE musi dać trzem krajom, które sprowadzają 7 do 8 proc. całej ropy sprowadzanej do UE z Rosji, "więcej czasu na dostosowanie się".
Czytaj więcej
Członkowie Unii Europejskiej powinni być w stanie porozumieć się ws. nowego pakietu sankcji przeciw Rosji, w tym embarga na rosyjską ropę, w czasie rozmów, które odbędą się dziś w Brukseli na szczycie Rady Europejskiej - oświadczył szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell.
Szef MSZ Hiszpanii: Madryt popiera szósty pakiet sankcji wobec Rosji
Jose Manuel Albares w rozmowie z hiszpańską telewizją TVE stwierdził, że szósty pakiet sankcji, obejmujący m.in. embargo na ropę z Rosji, ma dwa cele. - Jeden to niepozwolenie, by Władimir Putin finansował wysiłek wojenny swojego państwa kapitałem europejskim, a drugi to niepozwolenie Władimirowi Putinowi na zdestabilizowanie UE - mówił Albares. Szef MSZ Hiszpanii przyznał przy tym, że na razie nie ma jeszcze porozumienia w UE ws. szóstego pakietu sankcji, ale - jak dodał - Hiszpania kolejne sankcje wobec Rosji popiera.
Od północy, 30 maja, Rosjanie czterokrotnie ostrzelali pogranicze z obwodem sumskim
O ostrzale informuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu sumskiego, Dmitrij Żywicki. Żywicki podkreślił, że z wstępnych ustaleń wynika, że w ostrzale nikt nie ucierpiał, a zniszczenia spowodowane przez rosyjskie wojska, ostrzeliwujące pogranicze obwodu sumskiego z terytorium Federacji Rosyjskiej, są obecnie szacowane.
Z wizytą w Kijowie przebywa szefowa MSZ Francji
Catherine Colonna, szefowa MSZ Francji, zamieściła na Twitterze zdjęcie, na którym widać ją na peronie dworca w Kijowie.
Haidai o Siewierodoniecku: Mamy złe wieści, wróg wkracza do miasta
Gubernator obwodu ługańskiego podał najnowsze informacje o walkach o Siewierodonieck.
Czytaj więcej
Wojska rosyjskie wkroczyły na przedmieścia Siewierodoniecka, w wyniku ostrzału zginęli cywile - podał gubernator ukraińskiego obwodu ługańskiego Serhij Haidai.
Eksplozja w okupowanym przez Rosjan Melitopolu
- Doszło do eksplozji w centrum miasta. Teraz teren jest ogrodzony przez saperów, trwają prace, które mają na celu sprawdzenie, zneutralizowanie i określenie skutków (wybuchu) - poinformował Władimir Rogow, członek kolaboracyjnych władz, w rozmowie z Interfaksem.
Czytaj więcej
W poniedziałek rano w centrum okupowanego przez Rosjan Melitopola, miasta w obwodzie zaporoskim, doszło do eksplozji - poinformował Władimir Rogow, członek kolaboracyjnych władz, którego cytują agencje RIA i Interfax.
W nocy rosyjska artyleria ostrzelała dwie miejscowości w obwodzie dniepropietrowskim
"Wróg znów ostrzelał z artylerii rejon krzyworoski, pociski spadły na Zełenodolśk i Apostołowo. Nie ma rannych" - napisał gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram. Obie miejscowości znajdują się w pobliżu linii frontu.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 30 350 żołnierzy, 1 349 czołgów, 3 282 pojazdy opancerzone, 643 zestawy artyleryjskie, 205 wyrzutni rakiet, 93 zestawy przeciwlotnicze, 207 samolotów, 174 śmigłowce, 507 bezzałogowych statków powietrznych, 118 pocisków manewrujących, 2 258 pojazdów (w tym cystern), 13 jednostek nawodnych, 48 jednostek sprzętu specjalnego.
Od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 3,7 mln osób
Jak podała Straż Graniczna, 29 maja na granicy Polski z Ukrainą odprawiono 21,7 tys. osób wjeżdżających do naszego kraju.
Ukraińska prokuratura: Zginęło 243 dzieci
Według ukraińskiej Prokuratury Generalnej, od początku inwazji wojsk rosyjskich w wyniku działań zbrojnych zginęło na Ukrainie 243 dzieci, a ponad 444 zostały ranne.
Szefowa MSZ Francji w Kijowie
Szefowa francuskiego MSZ Catherine Colonna składa wizytę w Kijowie, by "okazać wsparcie Francji dla narodu ukraińskiego".
Rosyjskie siły na przedmieściach Siewierodoniecka
Dwie osoby cywilne zginęły, a pięć zostało rannych wskutek rosyjskiego ostrzału - podał gubernator obwodu ługańskiego Serhij Haidai dodając, że wojska rosyjskie wkroczyły na przedmieścia Siewierodoniecka. Haidai oświadczył, że wrogie siły weszły od południowego- i północnego-wschodu.
Erdogan porozmawia z Putinem i Zełenskim
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przeprowadzi w poniedziałek telefoniczne rozmowy z prezydentami Rosji i Ukrainy - podał Ukrinform, powołując się na służby prasowe tureckiego prezydenta. - Wierzymy, że wojna między Rosją a Ukrainą zakończy się pokojem tak szybko, jak to możliwe, ale wydaje się, że sytuacja pogarsza się z każdym dniem - ocenił Erdogan.
Brytyjski resort obrony: Rosja straciła wielu niższych rangą oficerów w czasie wojny
Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie pisze, że Rosja "prawdopodobnie poniosła druzgocące straty jeśli chodzi o oficerów niższych rangą" w czasie walk na Ukrainie. Jak czytamy dowódcy brygad i batalionów są często wysyłani na pierwszą linię ze względu na bardzo duży poziom ponoszonej odpowiedzialności za to, jak radzą sobie ich jednostki. "Podobnie młodsi oficerowie muszą kierować działaniami na najniższym szczeblu taktycznym, ponieważ armii brakuje wyszkolonych i obdarzonych odpowiednimi uprawnieniami podoficerów". Resort obrony Wielkiej Brytanii zwraca uwagę, że duże straty wśród oficerów młodszego pokolenia jeszcze bardziej uwypuklą problemy z modernizacją rosyjskiej armii jeśli chodzi o dowodzenie i kontrolę, a ponadto batalionowe grupy taktyczne walczące na Ukrainie będą mniej skuteczne ze względu na braki jeśli chodzi o oficerów niższego szczebla.
W czerwcu Ukrainę odwiedzi delegacja partii rządzącej w Korei Południowej
Delegacja Partii Władzy Ludowej, konserwatywnego ugrupowania rządzącego Koreą Południową, odwiedzi w czerwcu Ukrainę - podaje agencja Yonhap. Na Ukrainę uda się lider partii, Li Zhong Sok i grupa parlamentarzystów, którzy wejdą w skład "specjalnej delegacji". Dokładna data wizyty nie została jeszcze ustalona. Partia Władzy Ludowej podkreśla, że wysłana przez nią delegacja będzie pierwszą taką delegacją azjatyckiej partii politycznej, która odwiedzi Ukrainę w czasie trwającej od 24 lutego wojny.
Obwód odeski: Rosyjska rakieta trafiła w most nad Dniestrem
Nad ranem Rosjanie wystrzelili dwie rakiety w kierunku celów w obwodzie odeskim - informuje rzecznik odeskiej administracji wojskowej, Serhij Bratczuk. Jedna z rakiet została zestrzelona przez obronę przeciwlotniczą, druga trafiła w most nad Dniestrem. Bratczuk podkreślił, że trafiony most nie był już używany po wcześniejszym uszkodzeniu go.
Zełenski wystąpi na szczycie UE łącząc się za pomocą wideołącza
Pierwszego dnia szczytu UE, który rozpoczyna się w Brukseli w poniedziałek, o godzinie 16, z uczestnikami szczytu w czasie poniedziałkowych, wieczornych konsultacji, połączy się prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Eskadra śmigłowców Ka-52 w rejonie Izium
Sztab Generalny ukraińskiej armii podaje następnie, że w rejonie Słowiańska Rosjanie przegrupowują się w celu wznowienia ofensywy na kierunku Izium-Barwinkowe i Izium-Słowiańsk. Na północ od Izium ma znajdować się eskadra śmigłowców Ka-52 gotowych wspierać działania wojsk lądowych.
Czytaj więcej
"Rosjanie nie przerywają prowadzenia działań ofensywnych we Wschodniej Strefie Operacyjnej" - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy w najnowszym raporcie na temat sytuacji na frontach na Ukrainie.
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła pocisk manewrujący wystrzelony znad Morza Czarnego
W poniedziałek rano ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła nad obwodem odeskim pocisk manewrujący wystrzelony znad Morza Czarnego - informuje rzecznik administracji wojskowej obwodu odeskiego, Serhij Bratczuk. Pocisk miał zostać wystrzelony przez rosyjski bombowiec strategiczny.
KE i prezydencja francuska w UE mają nową propozycję sankcji na ropę naftową z Rosji
Zakaz kupna surowca miałby dotyczyć „tylko” ropy transportowanej drogą morską. „Tylko”, bo chodzi tu o aż dwie trzecie dostaw do państw członkowskich Unii. Wolna od sankcji importowych miałaby być natomiast ropa płynąca rurociągami, co miałoby złagodzić obiekcje m.in. Węgier.
Czytaj więcej
Będzie zakaz importu ropy z Rosji drogą morską, a Bułgaria i Chorwacja dostaną czas na dostosowanie, przewidywać ma nowa propozycja Brukseli i Paryża.
Unia podzieliła się w sprawie postępowania w związku z wnioskiem Ukrainy o członkostwo w UE
Co prawda Polska, Czechy, Słowenia, Bułgaria, Słowenia, Węgry i kraje bałtyckie nadal opowiadają się za szybką ścieżką członkostwa. Jednak najważniejsze kraje zachodnie widzą to zupełnie inaczej.
Czytaj więcej
Entuzjazm trwał krótko. Francuzi, Niemcy, Holendrzy, Włosi i Hiszpanie nie widzą Ukraińców we Wspólnocie przed upływem wielu lat.
Sejm chce ułatwić naukę języka polskiego obywatelom Ukrainy wykonującym zawody medyczne
Sejm rozpoczął prace nad nowelizacją specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która przewiduje umożliwienie szkoleń z języka polskiego dla obywateli Ukrainy wykonujących zawody medyczne. Skorzystają z nich osoby, które posiadają zgodę na wykonywanie na terytorium Polski zawodu lekarza, dentysty, pielęgniarki lub położnej. Projekt zakłada, że szkolenia będą finansowane z Funduszu Pracy.
Czytaj więcej
Lekarze, dentyści, pielęgniarki i położne z Ukrainy będą mogli liczyć na specjalne szkolenia językowe. Pośredniaki zorganizują naukę grupową dla pozostałych uciekinierów.
Ukraińskie Siły Powietrzne zniszczyły rosyjski skład amunicji
Dowództwo ukraińskich Sił Powietrznych informuje na swoim profilu na Facebooku o zniszczeniu pięciu rosyjskich bezzałogowych statków powietrznych w ciągu ostatniej doby, a także zestrzeleniu dwóch pocisków manewrujących i ataku z powietrza na rosyjskie pozycje w rejonie miejscowości Dowheńke, w rejonie iziumskim. Ukraińskie samoloty Su-25 i Su-24 miały zniszczyć kompanijną grupę taktyczną, skład amunicji, a także zgrupowanie pojazdów opancerzonych - podaje ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych.
Dowództwo Operacyjne "Południe": W pobliżu Chersonia rozładowano 120 czołgów T-62
"Sytuacja na kierunku południowym jest dynamiczna i napięta. Wróg kontynuuje gromadzenie rezerw i budowę linii obrony w obwodzie chersońskim. Niedaleko od Chersonia dokonano rozładunku sprzętu: ok. 120 czołgów T-62 i bojowych wozów piechoty BMP-2 zgromadzono tam w ostatnich dniach, by wzmocnić pozycje wroga" - głosi komunikat Dowództwa. Jednocześnie - jak podaje ukraińskie Dowództwo - ukraińska armia prowadzi działania ofensywne. W wyniku ataków ukraińskich wojsk rakietowych i artylerii, przy współdziałaniu z Siłami Powietrznymi Ukrainy, udało się "wyeliminować 67 najeźdźców, sześć czołgów T-62, dwie wyrzutnie rakiet grad, trzy samobieżne haubice, trzy pojazdy opancerzone i 13 innych pojazdów". Dowództwo informuje też o zniszczeniu stanowiska dowodzenia jednej z rosyjskich jednostek.
Kanada prosi Koreę Południową o amunicję, po tym jak przekazała ją Ukrainie
Południowokoreański nadawca, SBS, cytując anonimowe źródło w resorcie obrony Korei Południowej podaje, że umowa między Kanadą a Koreą Południową może dotyczyć do 100 tysięcy sztuk amunicji kalibru 155 milimetrów z rezerw południowokoreańskiej armii. Prawdopodobnie amunicja zostanie sprzedana Kanadzie poniżej wartości rynkowej.
Czytaj więcej
Kanada prowadzi rozmowy z Koreą Południową ws. pozyskania amunicji do haubic o kalibrze 155 milimetrów, po tym jak Ottawa przekazała haubice M777 wraz z amunicją Ukrainie.
Ukraińscy zwycięzcy Eurowizji zebrali 900 tys. dolarów wystawiając na aukcję swoje trofeum
Zespół Kalush Orchestra, który wygrał Eurowizję wykonując piosenkę "Stefania", wystawił na aukcję zdobyte trofeum, kryształowy mikrofon. Ostatecznie trofeum wylicytowano za 900 tys. dolarów. Uzyskane w ten sposób środki mają być przeznaczone na zakup trzech bezzałogowych dronów PD-2.
W projekcie konkluzji po rozpoczynającym się szczycie UE nie ma nic o embargu na ropę z Rosji
Pomimo wysiłków czynionych od początku maja, rządy państw UE nie były jak dotąd w stanie porozumieć się ws. szóstego pakietu sankcji wobec Moskwy. Embarga na rosyjską ropę, które jest elementem tego pakietu, nie chcą Węgry, a ewentualny zakaz sprowadzania ropy z Rosji byłby też dużym problemem dla Słowacji i Czech.
Czytaj więcej
Przywódcy państw UE spotkają się w poniedziałek, by zadeklarować gotowość do dalszego wsparcia dla Ukrainy odpierającej rosyjską inwazję. Unia Europejska nie ogłosi jednak wprowadzenia embarga na rosyjską ropę, ponieważ w tej sprawie nie udało się osiągnąć porozumienia - informuje Reuters.
Ukraińska armia przeprowadziła kontratak na południe od Krzywego Rogu
O udanym kontrataku ukraińskiej armii informuje Ołeksandr Wiłkuł, szef administracji wojskowej Krzywego Rogu. "63 najeźdźców i 19 jednostek sprzętu zostało zniszczonych, w tym zmodernizowane czołgi T-72, wyrzutnie rakiet Grad, zestawy artyleryjskie, śmigłowce i samolot Su-35" - napisał Wiłkuł na swoim kanale w serwisie Telegram. Ukraińska armia informowała wcześniej o "znaczących postępach" w tym rejonie.
Zełenski: Rosjanie przegrali własną przyszłość
W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, stwierdził, że Rosjanie "przegrali nie tylko bitwę o Charków, nie tylko bitwę o Kijów i północ Ukrainy", ale też "przegrali własną przyszłość i wszelkie więzi kulturowe z wolnym światem". - Jedność, którą zobaczyłem w Charkowie. Heroizm naszych żołnierzy w Donbasie, okazywany każdego dnia. Determinacja Krzywego Rogu. To nasza ścieżka. Ścieżka do zapewnienia, że pokój będzie zawsze panował w całej Ukrainie a uśmiech zawsze zwycięży, nie pomruk artylerii - mówił ukraiński prezydent.
W ciągu tygodnia Ukraińcy odparli w Donbasie 76 ataków Rosjan
Dowództwo Operacji Sił Połączonych podaje na swoim profilu na Facebooku, że w ciągu ostatniego tygodnia Ukraińcy odparli w Donbasie 76 ataków Rosjan, niszcząc 22 czołgi, 17 zestawów artyleryjskich, 67 bojowych wozów piechoty, jeden inny pojazd opancerzony, 28 pojazdów nieopancerzonych (w tym jeden z amunicją). Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła nad Donbasem jeden śmigłowiec K-52, trzy pociski manewrujące i 25 bezzałogowych statków powietrznych. Tylko w niedzielę ukraińska armia odparła w Donbasie 14 ataków Rosjan. Wieczorem, 30 maja, walki trwały jeszcze w trzech miejscach w obwodach donieckim i ługańskim. Jak podaje Dowództwo Operacji Sił Połączonych wróg używa lotnictwa bojowego, wyrzutni rakiet, artylerii wielkokalibrowej, czołgów i moździerzy, by prowadzić ataki rakietowe i ostrzał cywilnej infrastruktury i obszarów mieszkalnych. 29 maja Rosjanie ostrzelali 46 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim niszcząc i uszkadzając 62 obiekty cywilne - w tym 59 budynków mieszkalnych i podstację elektryczną. W wyniku ostrzału trzy osoby zginęły, a dwie inne zostały ranne.