Obu skazano za zabójstwo Malcolma X, prominentnego, choć kontrowersyjnego, lidera ruchu praw obywatelskich. Potępiał on rasizm, zachęcając czarnoskórych do domagania się swoich praw „wszelkimi możliwymi sposobami", a białych nazywał „niebieskookimi diabłami".
Malcolm X zginął 21 lutego 1965 r. w Audubon Ballroom w nowojorskim Harlemie, na oczach córki i ciężarnej żony oraz setek ludzi, którzy przyszli go posłuchać. Został zastrzelony, gdy stał na scenie.
Policja aresztowała trzech członków polityczno-religijnej grupy Nation of Islam, do której wcześniej należał też Malcolm X. Wystąpił z niej rok wcześniej i przez niektórych jej członków uważany był za zdrajcę. W ręce policji trafili Mujahid Abdul Halim, Muhammad Aziz i Khalil Islam. Halim przyznał, że brał udział w zabójstwie, ale podkreślał, że Aziz i Islam nie mieli ze spiskiem nic wspólnego. W 1966 roku wszyscy zostali jednak skazani na dożywocie.
Dopiero seria dokumentalna Netflixa „Kto zabił Malcolma X" postawiła tyle pytań, że prokurator okręgowy zdecydował się ponownie wszcząć sprawę Islama i Aziza.
Dopiero w 1978 roku Halim podał nazwiska czterech innych sprawców. Jednak sędzia odrzucił wówczas wniosek ponownego wszczęcia sprawy i oczyszczenia Aziza i Islama z zarzutów. Islam został wypuszczony z więzienia w 1987 roku i zmarł w 2009. Aziz, który wyszedł na wolność w 1985 roku, nie przestawał walczyć o swoje dobre imię.