Zmiana czasu z letniego na zimowy wypada zawsze pod koniec października. Do czasu letniego wrócimy dopiero w marcu. Przestawianie zegarków będzie nam towarzyszyć jeszcze przynajmniej do 2026 roku.
Zmiana czasu na zimowy: Kiedy przestawiamy zegarki?
Ostatni weekend października to tradycyjna data zmiany czasu na zimowy. W tym roku będzie to noc z 26 na 27 października. Przestawimy wtedy zegarki z godziny trzeciej na drugą. Dzięki temu w niedzielę 27 października będziemy mogli spać o godzinę dłużej. Jeśli wstaniemy o godzinie 9 starego czasu, na zegarku będzie dopiero 8. Przez to jednak o godzinę wcześniej nastanie wieczór.
Czytaj więcej
Prawdopodobieństwo wystąpienia wkrótce zjawiska La Niña wynosi 60 proc. - wynika z prognoz amerykańskich ekspertów z Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej. Specjaliści dodają, że jeśli anomalia wystąpi, to będzie prawdopodobnie dość słaba. Czy i jak wpłynie na pogodę zimą?
Dlaczego zmieniamy czas?
Zmianę czasu na letni po raz pierwszy wprowadzili Niemcy w 1916 roku. Następnie zaczęto ją stosować w Stanach Zjednoczonych i innych krajach Europy. Miała ona pozwolić na lepsze wykorzystanie światła dziennego i oszczędność energii. Aktualnie zmiana czasu w Polsce jest regulowane przez przepisy unijne. We wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązuje wspólna data przejścia na i odejścia od czasu letniego. Zmiana czasu obowiązuje w prawie 70 państwach na świecie.
Czy zmiana czasu zostanie zniesiona?
Z konsultacji przeprowadzonych przez Komisję Europejską w 2018 roku wynika, że 84 proc. ankietowanych mieszkańców UE chce zniesienia zmian czasu. Podobne zdanie ma większość Polaków. Według badań CBOS z 2019 roku 74 proc. z nas woli pozostać przy czasie letnim, a nie zimowym.