Nadchodzi La Niña? Naukowcy o prognozach pogody na zimę 2024/2025

Prawdopodobieństwo wystąpienia wkrótce zjawiska La Niña wynosi 60 proc. - wynika z prognoz amerykańskich ekspertów z Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej. Specjaliści dodają, że jeśli anomalia wystąpi, to będzie prawdopodobnie dość słaba. Czy i jak wpłynie na pogodę zimą?

Publikacja: 18.10.2024 06:00

Czy La Niña wpłynie na pogodę zimą?

Czy La Niña wpłynie na pogodę zimą?

Foto: AdobeStock

La Niña jest anomalią pogodową, która występuje na Oceanie Spokojnym w okolicy równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej. Polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie niskiej temperatury na powierzchni wody. W czasie występowania La Niña obserwuje się wyraźne nasilenie pasatów.

Czym jest zjawisko La Niña?

Zjawisko La Niña, którego nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa „dziewczynka”, jest przeciwieństwem zjawiska El Niño (z hiszpańskiego „chłopczyk”), w czasie którego na powierzchni wody w strefie równikowej Oceanu Spokojnego utrzymuje się ponadprzeciętnie wysoka temperatura.

La Niña i El Niño są fazami zjawiska pogodowego zwanego oscylacją południową (El Niño-Southern Oscillation, ENSO), które występuje na tropikalnym, południowym Oceanie Spokojnym. Zjawisko to polega na powtarzających się w nieregularnych cyklach zmianach wzorców pasatów i temperatury powierzchni wody. W strefie międzyzwrotnikowej dochodzi tu do cyklicznych zmian wspomnianych pasatów, czyli wiatrów, które w normalnych warunkach wieją ze wschodu na zachód wzdłuż równika. Te normalne warunki, zwane też neutralnymi, są trzecią – obok La Niña i El Niño – fazą oscylacji południowej.

W fazie neutralnej prędkość pasatów, a także wartości opadów i temperatura powierzchni wód tropikalnego Oceanu Spokojnego mieszczą się w granicach średniej wieloletniej. W fazie La Niña dochodzi do nasilenia pasatów i powstania obszaru ujemnej anomalii temperatury powierzchni wody. Z kolei w fazie El Niño ma miejsce osłabienie pasatów i powstanie obszaru dodatniej anomalii temperatury powierzchni wody. W związku z tym fazy La Niña i El Niño są anomaliami.

Czytaj więcej

Wir polarny zaskoczył ekspertów. Przyniesie mroźną i śnieżną zimę?

La Niña: Na czym polega ta anomalia pogodowa?

W trakcie fazy La Niña wody Oceanu Spokojnego od wybrzeży Ameryki Południowej zmierzają w stronę Azji i Australii o wiele szybciej niż w fazie neutralnej ENSO. Tym samym nie mają czasu, aby się nagrzać. Jednocześnie u zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej, a dokładniej u wybrzeży Peru, następuje wzrost wypływu chłodnych wód głębinowych Oceanu Spokojnego na skutek wzmożonej aktywności pasatów. Proces ten nosi nazwę wypływu wód głębinowych (upwelling). Tworzy się tu więc chłodna plama wody. Ta cieplejsza natomiast przemieszcza się na zachód. 

La Niña może – w ujęciu globalnym – nieco obniżać temperaturę. Skutkuje też zazwyczaj większymi opadami w Azji Południowo-Wschodniej, Indiach, Afryce i wschodniej Australii, natomiast mniejszymi w Ameryce Północnej i Południowej.

La Niña: Co prognozują eksperci?

Według prognoz amerykańskich ekspertów z Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) z 10 października, prawdopodobieństwo wystąpienia wkrótce zjawiska La Niña wynosi 60 proc. Jeśli wystąpi, będzie prawdopodobnie słabe.

Podobnego zdania są eksperci z australijskiej narodowej agencji meteorologicznej (Bureau of Meteorology, BOA). 15 października poinformowali, że w porównaniu z ostatnimi prognozami zmniejszyło się prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska La Niña w najbliższych miesiącach. Przewidują jednocześnie, że jeśli jednak się rozwinie, to będzie stosunkowo słabe i krótkotrwałe.

La Niña wpłynie na pogodę w Europie?

Zdaniem meteorologów nadchodząca zima – na skutek działania La Niña – ma być chłodniejsza niż ta w ubiegłym roku, w czasie której dominował El Niño. Mimo tego należy i tak spodziewać się temperatur powyżej średniej wieloletniej. W Europie – jak podaje serwis Euronews – w październiku najchłodniej ma być w Wielkiej Brytanii, Francji i Skandynawii. Ciepło pozostanie w tym czasie nadal w Hiszpanii i południowo-wschodniej Europie.

Czytaj więcej

NASA: Słońce osiągnęło maksimum aktywności. Co to oznacza dla Ziemi?

Za sprawą La Niña mogą pojawić się niższe niż zwykle temperatury w zachodniej Europie. W Alpach spodziewać się można wilgotniejszych i zimniejszych warunków, a tym samym częściej niż zazwyczaj występujących obfitych opadów śniegu. Według prognoz, temperatury mają spadać wraz ze zbliżaniem się listopada i grudnia.

La Niña często powoduje, że w Europie północno-zachodniej i południowo-wschodniej jest bardziej sucho niż zwykle. Natomiast w Europie południowo-zachodniej trzeba wówczas spodziewać się bardziej wilgotnej pogody niż zazwyczaj. Jednak dokładny wpływ La Niña na pogodę w Europie jest zdaniem meteorologów trudny do przewidzenia.

La Niña jest anomalią pogodową, która występuje na Oceanie Spokojnym w okolicy równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej. Polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie niskiej temperatury na powierzchni wody. W czasie występowania La Niña obserwuje się wyraźne nasilenie pasatów.

Czym jest zjawisko La Niña?

Pozostało 94% artykułu
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi
Nauka
Wyjątkowa pełnia już dziś. O której na niebie pojawi się Księżyc Bobrów?
Nauka
Skąd wzięły się dziwne kratery na Syberii? Badacze mają nową hipotezę
Nauka
Kiedy wybuchnie superwulkan Yellowstone? Najnowsze obliczenia amerykańskich badaczy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nauka
Ewolucja na oczach naukowców. Niezwykłe wyniki 30-letniego eksperymentu