La Niña jest anomalią pogodową, która występuje na Oceanie Spokojnym w okolicy równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej. Polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie niskiej temperatury na powierzchni wody. W czasie występowania La Niña obserwuje się wyraźne nasilenie pasatów.
Czym jest zjawisko La Niña?
Zjawisko La Niña, którego nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa „dziewczynka”, jest przeciwieństwem zjawiska El Niño (z hiszpańskiego „chłopczyk”), w czasie którego na powierzchni wody w strefie równikowej Oceanu Spokojnego utrzymuje się ponadprzeciętnie wysoka temperatura.
La Niña i El Niño są fazami zjawiska pogodowego zwanego oscylacją południową (El Niño-Southern Oscillation, ENSO), które występuje na tropikalnym, południowym Oceanie Spokojnym. Zjawisko to polega na powtarzających się w nieregularnych cyklach zmianach wzorców pasatów i temperatury powierzchni wody. W strefie międzyzwrotnikowej dochodzi tu do cyklicznych zmian wspomnianych pasatów, czyli wiatrów, które w normalnych warunkach wieją ze wschodu na zachód wzdłuż równika. Te normalne warunki, zwane też neutralnymi, są trzecią – obok La Niña i El Niño – fazą oscylacji południowej.
W fazie neutralnej prędkość pasatów, a także wartości opadów i temperatura powierzchni wód tropikalnego Oceanu Spokojnego mieszczą się w granicach średniej wieloletniej. W fazie La Niña dochodzi do nasilenia pasatów i powstania obszaru ujemnej anomalii temperatury powierzchni wody. Z kolei w fazie El Niño ma miejsce osłabienie pasatów i powstanie obszaru dodatniej anomalii temperatury powierzchni wody. W związku z tym fazy La Niña i El Niño są anomaliami.
Czytaj więcej
Nad biegunem północnym, jak co roku, wytworzył się wir polarny. Jest on jednak wyjątkowo słaby, jak na tę porę roku, a do tego przesunięty bardziej na wschód niż zwykle. Czy zaskakująco słaby wir polarny wpłynie na szybsze nadejście zimy?