Zatrucie fentanylem w Szczecinie, 16-latek w szpitalu. Pierwszy taki przypadek

Do szpitala w Szczecinie trafił szesnastolatek, który zażył fentanyl. To pierwszy taki przypadek w tym mieście. - Przedawkowanie tego leku może doprowadzić do zgonu - ostrzegł dr Andrzej Brodkiewicz z kliniki szpitala "Zdroje".

Publikacja: 31.07.2024 14:03

Na terenie szpitala "Zdroje" w Szczecinie odbyła się konferencja prasowa na temat przypadku zatrucia

Na terenie szpitala "Zdroje" w Szczecinie odbyła się konferencja prasowa na temat przypadku zatrucia fentanylem w woj. zachodniopomorskim

Foto: PAP/Marcin Bielecki

zew

Na konferencji prasowej kierownik kliniki Pediatrii, Nefrologii Dziecięcej, Dializoterapii i Leczenia Ostrych Zatruć szpitala "Zdroje" dr hab. n. med. Andrzej Brodkiewicz poinformował, że szesnastoletni pacjent trafił do placówki "w stanie ogólnym dobrym" - był wydolny oddechowo i krążeniowo.

Szczecin. Nastolatek zatruty fentanylem

Lekarz przekazał, że 16-latek po raz kolejny w swoim życiu potrzebował pomocy medycznej po zażyciu środków odurzających. - To bodajże drugi czy trzeci epizod w jego życiu - zaznaczył. Dodał, że stan hospitalizowanego się poprawił. - Jest w bardzo dobrej kondycji, nie mamy z nim żadnego problemu. Ta dawka fentanylu, którą on przyjął, nie zrobi mu żadnej krzywdy - podkreślił.

Czytaj więcej

„Duch” z Żuromina w areszcie. Przez 10 lat miał handlować fentanylem

Natalia Dorochowicz, rzecznika prasowa Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie powiedziała w rozmowie z TVN24, że zespół ratownictwa medycznego "został zadysponowany do nagłego zatrzymania krążenia". Przed przyjazdem karetki pierwszej pomocy 16-latkowi pierwszej pomocy udzielił członek rodziny. - Pacjent był nieprzytomny, z zaburzeniami oddechu. Po dokonaniu niezbędnych medycznych czynności ratunkowych oddech stał się prawidłowy i powróciła przytomność - relacjonowała rzeczniczka.

Ratownik medyczny Tomasz Kubiak dodał na antenie TVN24, że ratownicy medyczni wyjechali do pacjenta "nieprzytomnego, siniejącego". - Ujawniliśmy zażycie fentanylu. Zadziałaliśmy zgodnie ze standardami medycznych czynności ratunkowych, co spowodowało, że uratowaliśmy życie temu pacjentowi - powiedział.

Kierownik kliniki Pediatrii, Nefrologii Dziecięcej, Dializoterapii i Leczenia Ostrych Zatruć szpital

Kierownik kliniki Pediatrii, Nefrologii Dziecięcej, Dializoterapii i Leczenia Ostrych Zatruć szpitala "Zdroje" dr. hab. n. med. Andrzej Brodkiewicz

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Przedawkowanie fentanylu. Lekarz: Dramatycznie niebezpieczny

Na konferencji dr Brodkiewicz mówił, że w kierowanej przez niego klinice od 2013 r. hospitalizowanych było 3026 zatrutych osób, ale po raz pierwszy zdarzył się pacjent zatruty fentanylem. Lekarz podkreślił, że ogromny problem z fentanylem występuje w krajach zachodnich, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. - U nas tego problemu jeszcze aż tak nie widzimy. Oczywiście nie jestem w stanie przewidzieć, jak to będzie wyglądało - zastrzegł.

Fentanyl staje się dramatycznie niebezpiecznym lekiem, jeżeli jest przedawkowany, jest używany przez osoby, które nie wiedzą, w jakich dawkach go stosować.

dr Andrzej Brodkiewicz

Dr Andrzej Brodkiewicz powiedział, że fentanyl to lek stary, opracowany w latach 60. XX wieku. - Fentanyl jest doskonałym lekiem, jeżeli jest używany przez profesjonalistów w odpowiednich dawkach. Jest bardzo silnym lekiem przeciwbólowym, jest używany również w anestezji - mówił. - Staje się dramatycznie niebezpiecznym lekiem, jeżeli jest przedawkowany, jest używany przez osoby, które nie wiedzą, w jakich dawkach go stosować - podkreślił.

Czytaj więcej

Zombifikacja, czyli tragiczne skutki fentanylu

"Przedawkowanie fentanylu może doprowadzić do zgonu"

Kierownik kliniki w Szczecinie ostrzegł, że fentanyl to lek opioidowy, który działa "wyjątkowo szybko" po zażyciu, a jego efekty utrzymują się przez kilka godzin. - Jako lek opioidowy łączy się z receptorami, które mogą zaburzyć np. ośrodka oddechowego, spowolnić akcję serca, wpłynąć na zachowanie pacjenta. Pacjent może szybko stracić przytomność. Przedawkowanie tego leku może doprowadzić do zgonu - oświadczył dr Brodkiewicz.

O fentanylu zrobiło się głośno po tym, jak amerykańskie media doniosły, że z powodu przedawkowania tej substancji w USA trzeci rok z rzędu w ciągu roku zmarło ponad 100 tys. osób.

Na konferencji prasowej kierownik kliniki Pediatrii, Nefrologii Dziecięcej, Dializoterapii i Leczenia Ostrych Zatruć szpitala "Zdroje" dr hab. n. med. Andrzej Brodkiewicz poinformował, że szesnastoletni pacjent trafił do placówki "w stanie ogólnym dobrym" - był wydolny oddechowo i krążeniowo.

Szczecin. Nastolatek zatruty fentanylem

Pozostało 93% artykułu
Społeczeństwo
Co 16. dziecko, które rodzi się w Polsce, jest cudzoziemcem. Chodzi o komfort życia?
Społeczeństwo
Niemcy: Polka i jej syn z zarzutami za przemyt migrantów
Społeczeństwo
Młody kierowca upilnuje 17-latka na drodze? Wątpliwe, sam lubi przycisnąć gaz
Społeczeństwo
Czy oprawcy z KL Dachau wciąż żyją? IPN zakończył śledztwo
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Załamanie pogody: W tych miejscach dziś i jutro spadnie śnieg. IMGW ostrzega