Pamiętacie pustą ulicę w Filadelfii, na której trenował Rocky Balboa przygotowując się do walki z Apollo Creedem? Dziś wygląda tak samo, tyle, że nie jest pusta. Mechanicznym, nienaturalnym krokiem snują się po niej wynędzniałe postaci. Inne śpią leżąc w nienaturalnych pozach bezpośrednio na chodniku, czasem na kartonach albo innych prowizorycznych barłogach. Podobnie jak filmowe zombie nie czują bólu, strachu, zimna, czują wyłącznie niezaspokajalny głód substancji o nazwie fentanyl. Ten potwornie niebezpieczny i silnie uzależniający narkotyk dotarł już do Polski i pojawił się na czarnym rynku.
Fentanyl to lek z grupy opioidowych leków przeciwbólowych i anestezjologicznych z grupy agonistów receptorów opioidowych. Jest od 20 do 40 razy silniejszy niż heroina i 100 razy silniejszy niż morfina. To najsilniejszy obecnie stosowany lek przeciwbólowy.
Stosuje się go głównie u pacjentów onkologicznych w zaawansowanej fazie choroby, podczas bolesnych operacji, a w intensywnej terapii do wprowadzania pacjentów w „śpiączkę farmakologiczną”. Fentanyl jest również stosowany jako środek uspokajający. Poza działaniem przeciwbólowym fentanyl ma również bardzo silne działanie narkotyczne.
Działania niepożądane farmaceutycznego fentanylu są identyczne jak w przypadku innych narkotycznych opioidów: uzależnienie, dezorientacja, depresja oddechowa (która może prowadzić do zatrzymania akcji serca), senność, nudności, zaburzenia widzenia, halucynacje, narkotyczna niedrożność jelit, sztywność mięśni, zaparcia, utrata przytomności, niedociśnienie, śpiączka i śmierć. Alkohol i inne narkotyki (np. kokaina i heroina) mogą nasilać działania niepożądane fentanylu. Nalokson może odwrócić skutki przedawkowania opioidów poprzez wyparcie ich z receptorów, ale ponieważ fentanyl jest tak silny, konieczne mogą być wielokrotnie większe dawki niż w przypadku np. heroiny.