"Kozia zaraza" w Grecji. Kozy i owce z zakazem przemieszczania się

Władze Grecji zakazały opuszczania przez kozy i owce gospodarstw, w których są hodowane. W ten sposób walczą z szerzącą się w kraju "kozią zarazą" - informuje Reuters.

Publikacja: 29.07.2024 14:17

W Grecji wybijane są całe stada kóz i owiec

W Grecji wybijane są całe stada kóz i owiec

Foto: REUTERS/Cathal McNaughton

arb

W weekend w Grecji wykryto kolejne przypadki wirusowej infekcji określanej mianem „koziej zarazy” - podaje greckie Ministerstwo Rolnictwa.

Pomór małych przeżuwaczy, czyli wirus z Afryki przybył do Grecji

Wirus, znany także jako pomór małych przeżuwaczy (PPR) lub zespół zapalenia jamy ustnej, płuc i jelit to choroba zakaźna owiec i kóz po raz pierwszy wykryta w 1942 roku w Afryce, na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Najczęściej choroba ta występuje w Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Azji oraz na Półwyspie Arabskim, ale przypadki tej choroby wykrywano już również w Bułgarii.

Czytaj więcej

Turcy na wakacje wybierają greckie wyspy. Tureccy hotelarze zaniepokojeni

W związku z wykryciem ognisk zakażeń w Grecji wybito ok. 8 tys. zwierząt, a ponad 200 tysięcy przetestowano, głównie w regionie Tesalii, gdzie władze wykryły pierwsze ognisko 11 lipca — poinformował Georgios Stratakos, przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa.

Dwa kolejne zakażenia wykryto w gospodarstwach rolnych w prefekturze Larisa i w rejonie Koryntu w weekend — informuje Ministerstwo Rolnictwa Grecji.

2,1 mld

Tyle (w dolarach) wynoszą straty wywołane co roku przez "kozią zarazę" na świecie

„Zaostrzenie przepisów bezpieczeństwa w kraju wydaje się niezbędne przez wzgląd na prewencję i ma na celu ograniczenie szerzenia się i wyplenienie choroby” - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Rolnictwa.

Grecja: Po wykryciu jednego zakażenia PPR wybija się całe stado kóz lub owiec

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że choroba PPR prowadzi co roku do strat w gospodarce na poziomie 2,1 mld dolarów.

Grecja jest krajem, w którym hoduje się najwięcej kóz w Europie — podkreślił Stratakos. Z mleka kóz produkuje się słynną grecką fetę i ma duże znaczenie dla gospodarki tego kraju.

Po wykryciu nawet jednego zakażenia PPR w stadzie wybijane są wszystkie zwierzęta, a gospodarstwo, w którym je hodowano, jest dezynfekowane. W sąsiednich gospodarstwach testuje się zwierzęta na obecność wirusa.

Władze Grecji prowadzą obecnie postępowanie sanitarne, które ma pozwolić wykryć pierwotne źródło zakażeń wirusem.

W weekend w Grecji wykryto kolejne przypadki wirusowej infekcji określanej mianem „koziej zarazy” - podaje greckie Ministerstwo Rolnictwa.

Pomór małych przeżuwaczy, czyli wirus z Afryki przybył do Grecji

Pozostało 92% artykułu
Społeczeństwo
Facebook i TikTok dozwolone od lat 16? Ustawa jest już w australijskim parlamencie
Społeczeństwo
Rosji brakuje pieniędzy na wojnę. Ale noworoczne imprezy będą huczne
Społeczeństwo
Samolot trafiony pociskiem. Ewakuowano pasażerów
Społeczeństwo
Agenci z Białorusi są w Polsce. Pokazujemy, jak działa wywiad Aleksandra Łukaszenki
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Ujawniamy, jak Aleksander Łukaszenko umieścił agentów w Polsce