Niezwykłe zdjęcie zorzy wyróżnione przez NASA. Wykonał je Polak

Polski fotograf Daniel Koszela został wyróżniony przez agencję kosmiczną NASA za zdjęcie zorzy polarnej i obserwatorium na Śnieżce tytułem fotografii dnia.

Publikacja: 14.06.2024 10:51

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Foto: AdobeStock

adm

Fotografia zorzy polarnej nad najwyższym szczytem Karkonoszy – Śnieżką – autorstwa Daniela Koszeli wyróżniona została przez NASA. Zdjęcie wykonane zostało 11 maja, podczas burzy geomagnetycznej. 12 czerwca fotografię doceniła agencja kosmiczna – przyznała jej tytuł fotografii dnia (Astronomy Picture of the Day).

Fotograf z Polski wyróżniony przez NASA. Zrobił niezwykłe zdjęcie zorzy polarnej 

Daniel Koszela napisał o swoim sukcesie w sieci. „Mam piękną wiadomość. Zdjęcie zorzy nad Śnieżką z Karkonosze zachwyciło NASA - National Aeronautics and Space Administration. Zdjęcie zostało astronomicznym zdjęciem dnia na Świecie. Tzw. APOD - dziękuję za ogromne wyróżnienie„ – czytamy we wpisie opublikowanym przez fotografa na Facebooku. „Zawsze jednak najbardziej cieszę się z tego, że dzięki moim fotografiom hasła: Karkonoski Park Narodowy, Karkonosze i Szklarska Poręba idą w świat. Mamy piękne góry, piękną Polskę i możemy dumnie się tym chwalić” – dodał Polak. „Karkonosze podpięte pod logotyp NASA. Kilka lat temu bym nie uwierzył” – dodał. 

W rozmowie z TVN24 Daniel Koszela podkreślił, że na szczycie góry, z której zrobił zdjęcie, pojawił się około godziny 23.00. - Pojawiły się słupy świetlne: historyczne zjawisko na tej szerokości geograficznej. Trwało to może z 10 minut. Wystarczyło do wykonania kilku panoramicznych kadrów — mówił. - Znalazłem się w idealnym miejscu i czasie! Sama łuna zorzy w kolorach od purpury po zielenie widoczna była całą noc, aż do tzw. zorzy porannej. Widoczna była również na południowej stronie nieboskłonu, co było fenomenem. Odkąd interesuję się fotografią nie słyszałem, żeby zorza była tak widoczna w Karkonoszach. Powstało kilka zdjęć w przeszłości z łunami i delikatnymi słupami świetlnymi na północnym horyzoncie, ale taka zorza, jaka miała miejsce 10-11 maja — przejdzie do historii astronomii — podkreśla fotograf wyróżniony przez NASA.

Czytaj więcej

Zorza polarna nad Polską. Jest szansa, że będzie można ją zobaczyć

Czym jest Astronomy Picture of the Day (APOD)? Daniel Koszela doceniony przez NASA

Wyróżnienie przez NASA nie jest jedynym sukcesem Polaka. Daniel Koszela – będący profesjonalnym fotografem od 12 lat – jest laureatem wielu konkursów w Polsce i na świecie. Zajął m.in. pierwsze miejsce w kategorii SPORT w prestiżowym konkursie fotograficznym Siena Drone Awards 2022. Doceniony został za zdjęcie "Falling Skiers”. Dostał także trzecie miejsce za zdjęcie Śnieżki z Księżycem, zatytułowane "Moon Base", w kategorii "Our Moon" w konkursie Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.

Astronomy Picture of the Day (APOD) jest prowadzoną przez NASA od 1995 roku stroną internetową, na której codziennie pojawia się jedno zdjęcie obiektów astronomicznych lub astrokrajobrazu.

Jak sprawdzić gdzie jest zorza? 

W maju mieliśmy do czynienia z wyjątkowo silnym rozbłyskiem słonecznym, który spowodował, że nad Polską pojawiła się zorza polarna. Zjawisko przyciągnęło uwagę zarówno miłośników astronomii, jak i przypadkowych obserwatorów. Internauci bardzo chętnie dzielili się fotografiami tego zjawiska w sieci. 

Ci, którzy nie chcą przegapić zorzy polarnej i pragną być na bieżąco z informacjami o jej ewentualnym pojawieniu się, powinni śledzić strony internetowe oraz profile na mediach społecznościowych, które poświęcone są astronomii. Jednym z nich jest profil o nazwie Z głową w gwiazdach na Facebooku. By dowiedzieć się, czy zorza jest widoczna, warto także ściągnąć specjalne aplikacje mobilne, które powiadamiają o zwiększonej aktywności słonecznej i potencjalnej możliwości zobaczenia zorzy.

Zorza polarna to obserwowane w górnej atmosferze zjawisko świetlne charakteryzujące się silnym polem magnetycznym. Zorza polarna powstaje, kiedy naładowane cząstki ze Słońca zderzają się z ziemską atmosferą. Mimo że zorzę kojarzy się przede wszystkim z obszarami polarnymi, silna aktywność słoneczna sprawia, że zjawisko to widoczne jest także na niższych szerokościach geograficznych – także w Polsce.

Fotografia zorzy polarnej nad najwyższym szczytem Karkonoszy – Śnieżką – autorstwa Daniela Koszeli wyróżniona została przez NASA. Zdjęcie wykonane zostało 11 maja, podczas burzy geomagnetycznej. 12 czerwca fotografię doceniła agencja kosmiczna – przyznała jej tytuł fotografii dnia (Astronomy Picture of the Day).

Fotograf z Polski wyróżniony przez NASA. Zrobił niezwykłe zdjęcie zorzy polarnej 

Pozostało 91% artykułu
Społeczeństwo
Co 16. dziecko, które rodzi się w Polsce, jest cudzoziemcem. Chodzi o komfort życia?
Społeczeństwo
Niemcy: Polka i jej syn z zarzutami za przemyt migrantów
Społeczeństwo
Młody kierowca upilnuje 17-latka na drodze? Wątpliwe, sam lubi przycisnąć gaz
Społeczeństwo
Czy oprawcy z KL Dachau wciąż żyją? IPN zakończył śledztwo
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Załamanie pogody: W tych miejscach dziś i jutro spadnie śnieg. IMGW ostrzega