Zorza polarna nad Polską. Jest szansa, że będzie można ją zobaczyć

Ci, którzy w maju przegapili szansę na zobaczenie zorzy polarnej, w czerwcu mogą mieć okazję, by nadrobić zaległości – intensywna aktywność słoneczna w ostatnich dniach zwiększa bowiem szanse na pojawienie się zorzy nad Polską. Kiedy i gdzie możemy spodziewać się zorzy polarnej?

Publikacja: 04.06.2024 13:04

Zorza polarna w Polsce. Dębki

Zorza polarna w Polsce. Dębki

Foto: Fotorzepa/Ada Michalak

adm

Zorza polarna – niezwykłe zjawisko, kojarzone zwykle z daleką północą – pojawiała się w ostatnim czasie także na polskim niebie. Wygląda na to, że już wkrótce będzie szansa na to, by zobaczyć to niesamowite zjawisko ponownie. 

Zorza polarna w Polsce. Gdzie i kiedy się jej spodziewać w czerwcu?

W maju mieliśmy do czynienia z wyjątkowo silnym rozbłyskiem słonecznym, który spowodował, że nad Polską pojawiła się zorza polarna. Zjawisko przyciągnęło uwagę zarówno miłośników astronomii, jak i przypadkowych obserwatorów. Internauci bardzo chętnie dzielili się fotografiami tego zjawiska w sieci. 

Ci, którzy przegapili szansę na zobaczenie zorzy polarnej, już wkrótce mogą mieć okazję, by nadrobić zaległości – intensywna aktywność słoneczna w ostatnich dniach zwiększa bowiem szanse na pojawienie się zorzy nad Polską. Stać się ma to już we wtorek 4 czerwca. Zjawisko nie będzie prawdopodobnie tak spektakularne jak w maju, ale na niebie wciąż prawdopodobnie będzie je widać. 

„Wczoraj starałem się podejść do tematu w bardzo wyważony sposób, no ale obszar AR3697 zdaje się mieć to wszystko w nosie. No więc w ciągu 24 godzin wygenerował trzy rozbłyski klasy X. Dwa z nich były bardzo krótkie, ale następująca po trzecim dłuuuuga M-ka wygenerowała ładne, asymetryczne full halo CME prawie prosto w stronę Ziemi” – podkreślił 2 czerwca we wpisie opublikowanym na Facebooku Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i właściciel profilu Z głową w gwiazdach. „To pozwala przypuszczać, że we wtorek możemy spodziewać się całkiem przyzwoitych warunków do obserwacji zorzy polarnej z terenu Polski. Uprzedzam: to wciąż nie będzie zorza tak silna jak 10 maja, ale bez trudu powinniśmy dostrzec filary światła nad północnym horyzontem. Wstępne prognozy mówią o burzy magnetycznej G3, a prognozy pogody (ziemskiej) dla Polski są całkiem przyzwoite. Dlatego już teraz zaplanujcie sobie wolne we wtorkowy wieczór” – czytamy. 

Jak sprawdzić, czy będzie widać zorzę polarną?

Ci, którzy nie chcą przegapić zorzy polarnej i pragną być na bieżąco z informacjami o jej ewentualnym pojawieniu się, powinni śledzić strony internetowe oraz profile na mediach społecznościowych, które poświęcone są astronomii. Jednym z nich jest profil o nazwie Z głową w gwiazdach na Facebooku. 

By dowiedzieć się, czy zorza jest widoczna, warto także ściągnąć specjalne aplikacje mobilne, które powiadamiają o zwiększonej aktywności słonecznej i potencjalnej możliwości zobaczenia zorzy.

Zorza polarna to obserwowane w górnej atmosferze zjawisko świetlne charakteryzujące się silnym polem magnetycznym. Zorza polarna powstaje, kiedy naładowane cząstki ze Słońca zderzają się z ziemską atmosferą. Mimo że zorzę kojarzy się przede wszystkim z obszarami polarnymi, silna aktywność słoneczna sprawia, że zjawisko to widoczne jest także na niższych szerokościach geograficznych – także w Polsce.

Zorza polarna – niezwykłe zjawisko, kojarzone zwykle z daleką północą – pojawiała się w ostatnim czasie także na polskim niebie. Wygląda na to, że już wkrótce będzie szansa na to, by zobaczyć to niesamowite zjawisko ponownie. 

Zorza polarna w Polsce. Gdzie i kiedy się jej spodziewać w czerwcu?

Pozostało 89% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Społeczeństwo
Ośrodek Karta ciągle jest zagrożony. „Znaleźliśmy się na skraju upadku”
Społeczeństwo
Finansowy sukces o. Rydzyka. Jego fundacja pobiła rekord wszech czasów
Społeczeństwo
"Polski Ranking Nieufności" SW Research. Wobec jednej narodowości Polacy czują wyjątkowy dystans
Społeczeństwo
Sondaż: Czy Rosję należy usunąć z Rady Bezpieczeństwa ONZ? Znamy zdanie Polaków