Sondaż: Co trzeci Polak nie jedzie na wakacje z przyczyn finansowych

"Czy w związku ze wzrostem cen zmienił/a Pan/Pani plany wakacyjne?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 21.07.2023 10:30

Plaża we Włoszech

Plaża we Włoszech

Foto: AFP

arb

"Właściciele hoteli czy pensjonatów załamują ręce i zastanawiają się, co zrobić z wolnymi pokojami. Najgorzej jest nad morzem. W efekcie ceny spadają, często o jedną trzecią, czasem nawet o połowę" - pisaliśmy na łamach "Rzeczpospolitej".

Inflacja w Polsce szaleje, ceny wakacji rosną

Turyści, którzy lipcowy urlop rezerwowali z dużym wyprzedzeniem, zapłacili średnio za noc 15 proc. więcej niż rok temu. Był to po marcu – w którym zanotowano 18-proc. podwyżki cen noclegów rok do roku – drugi najbardziej „drożejący miesiąc” w usługach turystycznych w 2023. Średnia cena noclegu w lipcu wyniosła w Polsce 406 złotych za noc - pisała w "Rzeczpospolitej" Danuta Walewska.

Czytaj więcej

Ceny w hotelach odstraszyły gości. Właściciele załamują ręce i dają rabaty

W Polsce od czerwca 2019 roku inflacja przekracza cel inflacyjny (2,5 proc.) - zimą 2023 roku przekroczyła 18 proc. (w czerwcu wyniosła 11,5 proc.).

Sondaż: Co dziesiątego Polaka nie było stać na wakacje już przed wzrostem cen

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy w związku ze wzrostem cen zmienili plany wakacyjne.

21,8 proc. respondentów odpowiedziało, że w związku ze wzrostem cen zrezygnowali z wakacji.

23,4 proc. ankietowanych zadeklarowało, że skróciło wakacje lub zmieniło miejsce wakacji w związku ze wzrostem cen.

35,5 proc. badanych odpowiedziało, że nie zmienili planów wakacyjnych.

10,2 proc. respondentów stwierdziło, że nie stać ich było na wyjazd wakacyjny już przed wzrostem cen.

9,1 proc. badanych nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie.

Łącznie na wakacje nie stać 32 proc. badanych - wynika z sondażu (suma osób, które zrezygnowały z wyjazdu z powodu wzrostu cen oraz tych, których już wcześniej nie było stać na wyjazd).

- Czterech respondentów na dziesięciu z wykształceniem wyższym nie zmieniło planów wakacyjnych pomimo wzrostu cen. Stabilność planów wakacyjnych wobec inflacji rośnie wraz z wiekiem (w grupie poniżej 24 lat – 29%, powyżej 50 lat – 39%) i dochodem netto badanych (dochód poniżej 2000 zł – 30%, powyżej 5000 zł – 47%). Cztery osoby na dziesięć (41%) z miast wielkości między 100 a 199 tys. mieszkańców nie zmieniły planów wakacyjnych mimo wzrostu cen - komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 18-19 lipca 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


"Właściciele hoteli czy pensjonatów załamują ręce i zastanawiają się, co zrobić z wolnymi pokojami. Najgorzej jest nad morzem. W efekcie ceny spadają, często o jedną trzecią, czasem nawet o połowę" - pisaliśmy na łamach "Rzeczpospolitej".

Inflacja w Polsce szaleje, ceny wakacji rosną

Pozostało 91% artykułu
Społeczeństwo
Co 16. dziecko, które rodzi się w Polsce, jest cudzoziemcem. Chodzi o komfort życia?
Społeczeństwo
Niemcy: Polka i jej syn z zarzutami za przemyt migrantów
Społeczeństwo
Młody kierowca upilnuje 17-latka na drodze? Wątpliwe, sam lubi przycisnąć gaz
Społeczeństwo
Czy oprawcy z KL Dachau wciąż żyją? IPN zakończył śledztwo
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Załamanie pogody: W tych miejscach dziś i jutro spadnie śnieg. IMGW ostrzega