Ismail Ziada oskarżał ministra obrony Izraela o przyczynienie się do śmierci sześciu członków jego rodziny w izraelskim nalocie na Strefę Gazy przeprowadzonym w 2014 roku.
Holender palestyńskiego pochodzenia złożył pozew przeciwko Gancowi, i innemu wysokiemu rangą przedstawicielowi izraelskiej armii, domagając się nieokreślonego zadośćuczynienia zgodnie z obowiązującą w Holandii zasadą jurysdykcji uniwersalnej.
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze prowadzi śledztwo ws. domniemanych zbrodni wojennych popełnionych w Strefie Gazy w 2014 roku
Zgodnie z tą zasadą w wyjątkowych przypadkach państwo może stosować swoje prawo karne wobec osób oskarżonych o popełnienie przestępstwa, niezależnie od obywatelstwa sprawcy i ofiary, oraz niezależnie od miejsca popełnienia tego przestępstwa. Dotyczy to m.in. zbrodni wojennych.
Pozew Ziady miał charakter pozwu cywilnego, co sprawiło, że sąd niższej instancji odrzucił go uzasadniając to faktem, że zasada jurysdykcji uniwersalnej może być stosowana tylko w sprawach karnych.