Kończymy relację ze Święta Niepodległości
Morawiecki w Krakowie: My chcemy w Polsce rządzić się po naszemu, po polsku
Jest tylko jeden, jedyny trybunał przed którym odpowiadamy. To trybunał naszej historii i naszej przeszłości - mówił w Krakowie podczas obchodów Święta Niepodległości premier Mateusz Morawiecki.
Marsz Niepodległości we Wrocławiu rozwiązany
Podczas wrocławskiego marszu z okazji Narodowego Święta Niepodległości doszło do zamieszek z policją. Zorganizowany przez środowiska nacjonalistyczne, ze współorganizatorem Jackiem Międlarem, marsz z okazji 11 listopada po kilku minutach został rozwiązany przez delegata prezydenta Wrocławia. Jego uczestnicy nie podporządkowali się poleceniom policji i próbowali sforsować policyjny kordon. Na ulicy Pomorskiej doszło do zamieszek.
Podczas zamieszek łączenie rannych zostało 5 osób, w tym 3 policjantów. Zatrzymano 13 osób. (Źródło: Radio Wrocław)
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy z okazji Święta Niepodległości
Dzisiaj lepiej niż kiedykolwiek widzimy odwagę, męstwo i patriotyzm wszystkich pełniących służbę na naszej granicy. W ostatnich dniach nasz kraj stał się celem ataku hybrydowego, sterowanego przez KGB Aleksandra Łukaszenki - powiedział w orędziu z okazji Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda.
Kaczyński w Krakowie: W czasie kryzysu strzeżcie się agentów
- Musimy uczynić wszystko, żeby zbudować w tzw. klasie politycznej jak najszerszą jedność; dzisiaj wydaje się to zupełnie niemożliwe, ale trzeba się starać - mówił wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński w Krakowie, w siedzibie KSTG "Sokół" podczas obchodów Święta Niepodległości. - Trzeba wiedzieć, że my wiemy o tym, że to jest potrzebne, że to jest niezbędne i możliwe.
- Mamy także duży kłopot na zachodzie. Wiadomo, chodzi o uznanie naszej podmiotowości, chodzi o wyrok trybunału, o nasze prawo do organizowania polskich spraw i jest trudno, ale pamiętajcie państwo, że to trudno w porównaniu z tym, co było 103 lata temu, to nic i naprawdę tylko od nas zależy czy damy sobie radę - zapewniał prezes PiS.
Obchody w Krakowie zakłóciła demonstracja
Najważniejsi politycy PiS Święto Niepodległości obchodzili w Krakowie. Uroczystości zaczęły się od mszy na Wawelu, która odprawił abp Marek Jędraszewski.
Uczestniczyli w niej m.in. Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki.
W planach było także złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, stojący u zbiegu ulic Piłsudskiego, Wenecja i Garncarskiej , ale w tym przeszkodziła odbywająca się w tym miejscu demonstracja. Jej uczestnicy wznosili hasła "Miejsce dzieci nie jest w lesie" czy "stop torturom na granicy", lub "ani jednej więcej".
Policja o przebiegu Marszu: Najbezpieczniejszy marsz od kilkunastu lat
Podsumowując dzisiejsze wydarzenie rzecznik stołecznej policji Sylwester Marczak podkreślił, że nie doszło do poważniejszych incydentów.
Ocenił, że nie doszło do zdarzeń takich jak ubiegłoroczne podpalenie mieszkania, a spośród niesionych transparentów i symboli 99,9 proc. to flaga narodowa.
Policja bada min. spalenie flagi Niemiec, Marczak oświadczył, że będzie ono rozpatrywane pod kątem nieostrożnego obchodzenia się z ogniem.
Marczak podkreślił, że tegoroczny Marsz Niepodległości był najbezpieczniejszy od kilkunastu lat, choć nie brakowało prowokacji. Zatrzymano mniej niż 10 osób, większość z nich miała przy sobie narkotyki.
Policja: W Marszu Niepodległości w Warszawie wzięło udział ok. 100 tys. osób.
Wirtualna Polska podała, opierając się na dane ochraniających marsz policjantów, że uczestników było 100 tys. lub nieco więcej. Wydarzenie zabezpieczało o tys. funkcjonariuszy.
Zakończył się Marsz Niepodległości w Warszawie
Przed godziną 17 zakończył się Marsz Niepodległości w Warszawie. Uczestnicy dotarli na błonia Stadionu Narodowego i rozeszli się.
Bąkiewicz: 150 tys. osób na Marszu Niepodległości
Przy Placu Trzech Krzyży zakończyła się antyfaszystowska demonstracja
Trzaskowski: Na razie jest spokojnie i bardzo się z tego cieszę
- Na razie jest spokojnie i bardzo się z tego cieszę, bo oczywiście jest pirotechnika, ale nie doszło do żadnego incydentu. Mam nadzieję, że tak będzie do końca i nie powtórzą się sceny z zeszłego roku - mówił Trzaskowski w rozmowie z TVN24. Wyraził jednocześnie ubolewanie, że organizacja 14 Kobiet z Mostu, która zarejestrowała wcześniej marsz na tej samej trasie, nie mógł dojść do skutku.
Tuż po 15 czoło Marszu Niepodległości dotarło do błoni Stadionu Narodowego.
Organizatorzy: W Marszu Niepodległości uczestniczy 100 tys. osób.
Antyunijne hasła Młodzieży Wszechpolskiej
Prezydent wręczył Ordery Orła Białego
Otrzymali je współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych Joanna Duda-Gwiazda, poeta Leszek Długosz, działacz opozycji demokratycznej w PRL i kapelan Solidarności ks. Stanisław Małkowski oraz poeta i wydawca Jan Polkowski
Brezentowe zasłony chronią balkony budynku, w którym w zeszłym roku spłonął balkon
W Pałacu Prezydenckim trwa uroczystość wręczania odznaczeń państwowych
Czoło pochodu na Moście Poniatowskiego
Ostatni manifestanci opuszczają natomiast Rondo Dmowskiego. W Marszu Niepodległości bierze udział ponad 100 tys. osób - twierdzą organizatorzy.
Donald Tusk skomentował spalenie swojej podobizny
Marsz ruszył Alejami Jerozolimskimi
Na czele idą min. Robert Bąkiewicz, Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, posłowie Konfederacji
Uczestnicy marszu spalili flagę Niemiec oraz portret Donalda Tuska
Trwają przemówienia
Na czele marszu można zauważyć Antoniego Macierewicza w otoczeniu Żandarmerii Wojskowej.
Od hymnu rozpoczyna się na Rondzie Dmowskiego Marsz Niepodległości.
Powietrze jest gęste od rac odpalonych przez uczestników marszu.
Na pl. Piłsudskiego trwa uroczysta defilada wszystkich rodzajów sił zbrojnych
Siostrzeniec premiera Mateusza Morawieckiego, Franek Broda, został zatrzymany przez policję
Broda został zatrzymany w nocy, wraz z trzema innymi osobami, za rozwieszenie antyfaszystowskich transparentów na budynku Kordegardy naprzeciw Pałacu Prezydenckiego i odpalenie rac - ustaliło Radio ZET.
Wieniec od Narodu składają Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska i marszałek Senatu Tomasz Grodzki
Niech żyje Polska! Niech Pan Bóg ma nas w swojej opiece! - zakończył swoje przemówienie prezydent Andrzej Duda
Prezydent dziękuje funkcjonariuszom Straży Granicznej oraz wszystkich służb na granicy z Białorusią
- Przyszedł czas, że dziś patriotyzmem jest nie tylko praca dla ojczyzny. Przyszedł też czas, że trzeba bronić ojczyzny. Bardziej niż dawniej strzec jej granic: w chłodzie, trudzie w bardzo trudnej sytuacji, do której zmusiły nas hybrydowe działania reżimu białoruskiego przeciwko Polsce i przeciw Unii Europejskiej - mówi Andrzej Duda.
- Nasze myśli i serca były, są i będą z wami, żołnierze służący Rzeczpospolitej. Jesteśmy z wami i jesteśmy zawsze za wami, w głębokim szacunku dla polskiego munduru. - zapewnił prezydent.
Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy
Dziękuję Bogu za Polskę. Za to, że od ponad 30 lat możemy radować się państwem, w którym sami się rządzimy. Dziękuję wszystkim tym, którzy przez pokolenia walczyli o suwerenną Polskę - mówi prezydent. - Dziękuję, że jesteście, dziękuję za las biało-czerwonych flag - zwraca się do Polaków.
- Jesteśmy narodem, który mieszka tu od 1050 lat - podkreśla prezydent. - Często zmierzano do tego, by nasz naród zniszczyć, ale nigdy się to nie udało. Czasy, gdy byliśmy potęgą europejską są dawne i bardzo krótkie. Nie zniszczyły nas wojny, zabory - mówi Duda.
- Wolność zawdzięczamy sobie sami. To było męstwo, nieustępliwość, głęboka wiara w to, że Polska wróci na mapę - mówi prezydent.
Uroczysta odprawa wart, apel poległych i salut narodowy
W całym kraju zabrzmiał hymn Polski
Prezydent Duda przybył na pl. Piłsudskiego
Na placu o godz. 12 odbędą się główne państwowe uroczystości obchodów Święta Niepodległości
Przed południem na rondzie Dmowskiego zaczęli gromadzić się pierwsi uczestnicy Marszu Niepodległości.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza
- Apeluję, abyśmy wszyscy uczcili Święto Niepodległości z szacunkiem dla innych, miasta, wartości, o które walczyli bohaterowie, i przede wszystkim godnie - powiedział.
Dzień Niepodległości w regionach. Radosna strona świętowania
Obchody Święta Niepodległości w całej Polsce. To nie tylko marsze, msze, ale też biegi, spacery, czy wspólne śpiewanie.
Czytaj więcej
Obchody Święta Niepodległości w całej Polsce. To nie tylko marsze, msze, ale też biegi, spacery, czy wspólne śpiewanie.
Na rondzie Dmowskiego kilkadziesiąt osób protestuje pod hasłem "No pasarán: Polska otwarta, kolorowa, niepodległa, przeciw faszyzmowi"
Grupa została otoczona przez Straż Marszu Niepodległości. Dwie grupy oddziela policja.
Para prezydencka bierze udział w mszy w Świątyni Opatrzności Bożej
- Niepodległość jest darem i zadaniem, tak jak wolność. Zróbmy wszystko, żeby nie dochodziło do sprzeczności między obroną granic, której potrzeby nikt nie podważa, a pomocą ludzką, humanitarną chrześcijańską - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas nabożeństwa
Prezydent wręczył nominacje generalskie
Prezydent wręczył nominacje generalskie nie tylko wojskowym, ale też dowódcom podlaskiego, bieszczadzkiego, karpackiego i śląskiego oddziału Straży Granicznej. Andrzej Duda mówił, że broniący granicy po raz pierwszy zmagają się z atakiem hybrydowym. Prezydent podziękował im za służbę.
Prezydent Andrzej Duda złożył wieńce pod pomnikami ojców polskiej niepodległości
Prezydent złożył je pod warszawskimi pomnikami Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.
Uroczystości przed Świętem Niepodległości z udziałem Jarosława Kaczyńskiego
W Warszawie na Placu Józefa Piłsudskiego obyły się uroczystości w przededniu Święta Niepodległości. Uczestniczył w nich m.in. wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński
W środę o 19 odbyła się msza w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela, a o godz. 21 delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w 103. rocznicę przyjazdu marszałka do Warszawy.
Czytaj więcej
W Warszawie na Placu Józefa Piłsudskiego obyły się uroczystości w przededniu Święta Niepodległości. Uczestniczył w nich m.in. wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński.
Główne obchody odbędą się tradycyjnie w południe na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wezmą w nich udział przedstawiciele władz państwowych. Zaraz po nich około godziny 14 zaplanowany jest koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Ponad sześćset imprez zostało zgłoszonych w całym kraju do biura programu „Niepodległa". – W samo południe 11 listopada zapraszamy Polaków i przyjaciół Polski w kraju i na świecie do wspólnego zaśpiewania hymnu państwowego – zachęca Jan Kowalski, dyrektor biura programu „Niepodległa".
Czytaj więcej
Twierdzenie, że Marsz Niepodległości zdominował obchody 11 listopada, nie jest prawdziwe – przekonuje Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa".
Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbędzie się Festiwal Niepodległa. Na scenie muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego wystąpią m.in. Dawid Kwiatkowski, Paweł Domagała i Grubson. Na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych stanie scena dla dzieci, a na dziedzińcu Ministerstwa Kultury scena polskich tańców.
Na balkonie hotelu Bristol o pełnych godzinach, pomiędzy godz. 13 a 20, do warszawiaków przemówią aktorzy przebrani za sześciu ojców niepodległości.
Zaplanowano też parady muzyczne oraz taneczne, pokazy mody, grup rekonstrukcyjnych i zabytkowych samochodów. Na tyłach hotelu Raffles Europejski ustawiony zostanie mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa". Zwiedzający zobaczą m.in. pamiątki ojców niepodległości eksponowane w formie hologramów, film „Wiktoria 1920", usłyszą głos marszałka Józefa Piłsudskiego.
Muzeum Historii Polski wspólnie z Narodowym Centrum Kultury w Kordegardzie organizują wystawę „Enigma. Zagadka rozwiązana", a także grę miejską „Tajna misja". Będzie można zobaczyć replikę wykonanej przez polski wywiad niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
Przez stolicę przejdzie Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe. W poprzednich latach towarzyszyły im starcia z policją. O godz. 13 demonstracja wyruszy z ronda Dmowskiego w stronę błoni Stadionu PGE Narodowego.