Wyniki badania przeprowadzonego przez badaczy z uczelni w Tel Awiwie opublikowano na łamach "Global Ecology and Biogeography". Zespół kierowany przez dr. Erana Lewina, dr Haggaia Sharona i dr Tali Magory Cohen postawił sobie za cel znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego kobiety preferują wyższe temperatury od mężczyzn, podczas gdy mężczyźni lepiej czują się, gdy temperatura otoczenia jest niższa.
Aby zrozumieć to zjawisko, badacze obserwowali zwyczaje kilkunastu gatunków ptaków i nietoperzy. Odkryli oni, że wśród nietoperzy do "segregacji płciowej" w oparciu o temperaturę otoczenia dochodzi w sezonie zimowym. Samce wybierają wówczas miejsca, w których temperatury są niższe - takie jak np. jaskinie, podczas gdy samice wolą zostać w miejscach, w których temperatury są wyższe, np. w dolinach.
Z kolei u ptaków segregacja taka jest widoczna poza sezonami lęgowym i zimowym, ponieważ samce pomagają w opiece nad pisklętami. Tak jak u nietoperzy, gdy dochodzi do segregacji, samce wolą miejsca, gdzie temperatura jest niższa, a samice - te w których temperatura jest wyższa.
Czytaj więcej
Odczuwanie bólu zależy nie tylko od fizycznych obrażeń, lecz także charakteru danej osoby, jej genów, płci, przekonań, motywacji oraz kontekstu emocjonalnego.
Badacze wybrali do obserwacji nietoperze i ptaki, ze względu na ich dużą mobilność, która sprawia, że obraz segregacji pod kątem temperatury otoczenia jest pełniejszy. Ponadto różnorodność warunków klimatycznych w Izraelu umożliwiła zespołowi prowadzić obserwacje w różnych warunkach pogodowych.