Wraz z Narodowym Instytutem Dziedzictwa w ośmiu odcinkach cyklu „Skarby regionów” pokazujemy zabytki, niezwykłe miejsca i tradycje całej Polski. W tym tygodniu – Pomorze Gdańskie i Szczecińskie. Zapraszamy!
Wyjątkowa kultura Pomorza została ukształtowana przez tradycje morskie mieszkańców. Duży wpływ na taki stan rzeczy miała przynależność Gdańska do Związku Hanzeatyckiego. Na kulturę regionu miała również wpływ obecność zakonnego państwa krzyżackiego. Niezwykłą architekturę przynieśli też ze sobą osadnicy z Holandii – na Żuławach pozostały liczne zabytki techniki.
Pomorskie
Zamek Malbork stanowi najpełniejszy i najbardziej złożony przykład gotyckiego zespołu zamkowego wzniesionego z cegły, a zarazem materialne świadectwo państwa zakonnego, utworzonego w XIII wieku w Prusach. Budowę zamku rozpoczęto w roku 1274. W 1309 r. zamek, zwany przez braci Grodem Maryi (Marienburg), stał się stolicą państwa krzyżackiego. W 1997 r. wpisany został na listę UNESCO.
Pierwsze wzmianki na temat Gdańska pochodzą z 997 r. z „Żywota św. Wojciecha”. Już w X i XI w. krzyżowały się tam szlaki handlowe, docierały luksusowe towary aż z Bliskiego Wschodu. Gdańsk to stolica księstwa pomorskiego, później wielkie, niemieckojęzyczne miasto Rzeczypospolitej, jeden z największych portów zbożowych Europy, w okresie międzywojennym przedmiot sporu między Niemcami a Polską, w końcu miejsce, gdzie rozpoczął się upadek systemu jałtańskiego i jednoczenia Europy. To właśnie Stocznia Gdańska jest miejscem, w którym narodziła się Solidarność. Działalność tego ruchu doprowadziła do odzyskania przez Polskę suwerenności oraz przyczyniła się do upadku żelaznej kurtyny i zjednoczenia Europy. W legendarnej Sali BHP w Stoczni Gdańskiej 31 sierpnia 2019 r. powołany został Instytut Dziedzictwa Solidarności – instytucja kultury współprowadzona przez MKiDN i NSZZ Solidarność. W 2021 r. Ministerstwo Kultury przyznało dotację z programu „Ochrona zabytków” na prace konserwatorskie na terenie stoczni.