Z tego powodu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku stwierdził w kilkunastu sprawach między 1 maja a 20 sierpnia, nieważność jednego z punktów uchwał, podejmowanych przez rady gmin ws. ustalenia opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych.
Żródłem sporu stało się użycie pojęcia „rok kalendarzowy" zamiast określenia „rok". Od wysokości dochodu osiągniętego w roku kalendarzowym zależą świadczenia z pomocy społecznej i stypendia dla uczniów i studentów. Ilość dni roboczych w każdym roku kalendarzowym służy do obliczenia wysokości rekompensaty za niewykorzystany urlop. Do pojęcia roku kalendarzowego odwołują się przepisy ws. przychodu z produkcji rolnej. Z rokiem kalendarzowym może się pokrywać rok podatkowy.
Czaj także: Jak liczyć terminy w postępowaniu administracyjnym
Ale wróćmy do uchwał rad miast i gmin z Podlasia, głównie z lat 2017–2018. Zaskarżyła je do WSA białostocka prokuratura. Zakwestionowano jeden z punktów uchwały, wprowadzający pojęcie „roku kalendarzowego", do którego nie odnosi się w ogóle ustawa o drogach publicznych, posługująca się określeniem „rok".
W skargach na uchwały rad gmin w Białowieży, Wysokiem Mazowieckiem czy kilkunastu innych, prokuratorzy twierdzili, że doszło do istotnego naruszenia prawa: konstytucji, ustawy o drogach publicznych oraz ustawy o samorządzie gminnym.