Dom aukcyjny Desa Unicum w tej aukcji całkowicie rezygnuje z prowizji. Wszystkie ceny wywoławcze startują od 500 zł, aby zainteresować jak największą liczbę osób. Blisko 70 dzieł pochodzi z kolekcji mBanku, w tym wyjątkowe wielkoformatowe płótno Juliana Fałata „Wyjazd na polowanie” z 1898 roku. Jego licytacje zacznie się także od 500 zł.
Kompozycja przedstawia kilkadziesiąt osób na tle zimowego pejzażu. Sceny myśliwskie to jeden z najważniejszych tematów w twórczości artysty. Malował też pejzaże, wiejskie sceny rodzajowe, portrety i widoki miejskie. Julian Fałat jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX w. Jego prace osiągają na aukcjach ceny przekraczające setki tysięcy złotych.
Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a następnie w akademii monachijskiej. Wiele podróżował - do Paryża, Rzymu, Hiszpanii, a także odbył podróż dookoła świata w 1885. Rok później podczas polowania u ks. Radziwiłłów w Nieświeżu poznał przyszłego cesarza Niemiec Wilhelma II, dla którego potem pracował w Berlinie. Był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” oraz rektorem Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie.
Warto przypomnieć, że na ubiegłorocznej pierwszej stacjonarnej aukcji charytatywnej Desa Unicum dla WOŚP najdroższym wylicytowanym dziełem był „Jarmark w Bałcie na Podolu” Józefa Brandta, również z kolekcji mBanku, za który zapłacono 1,5 mln złotych.
– Ubiegłoroczna, pierwsza edycja aukcji dzieł sztuki z kolekcji mBanku na rzecz WOŚP okazała się wielkim sukcesem. Liczymy na to, że razem, po raz kolejny, pobijemy rekord. To wyjątkowa inicjatywa, z której cały dochód przeznaczony zostanie na sprzęt medyczny – mówi Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum.