Niemal każdy sektor w Niemczech, na czele z handlem (hurtowym i detalicznym), zanotował w sierpniu spadek wymuszonego przez kryzys związany z pandemią krótkoterminowego zatrudnienia. W rezultacie jego udział zmniejszył się do 14 proc. z 17 proc. w czerwce-ocenia niemiecki ifo Institute na podstawie swojego badania przedsiębiorstw.
Według jego danych, o ile jeszcze w maju 7,2 mln niemieckich pracowników było objętych rządowym programem Kurzarbeit, czyli dofinansowanego obniżenia wymiaru czasu pracy, to w lipcu ich liczba zmniejszyła się do 5,6 mln a w sierpniu spadła do 4, 6 mln.
Według danych ifo Institute, najmniejszy spadek krótkoterminowego zatrudnienia odnotowano w przemyśle -gdzie pracowników pracujących w niepełnym wymiarze albo urlopowanych nadal jest najwięcej. W sierpniu było ich 2,1 mln o 200 tys. mniej niż w czerwcu, ale nadal stanowili 27 proc. siły roboczej, a np. w branży metalowej aż 41 proc. W przemyśle samochodowym ich liczba zmalała w sierpniu do 347 tys. co oznacza spadek z 38 do 31 proc. zatrudnienia.
Sierpień przyniósł też dwucyfrowy spadek krótkoterminowego zatrudnienia w usługach w Niemczech- zwłaszcza w handlu, gdzie w porównaniu z czerwcem, w sierpniu pracowników objętych Kurzarbeit było o 35 proc. mniej (414 tys.) To głównie efekt ożywienia w handlu detalicznym, który zmniejszył skalę zatrudnienia krótkoterminowego z 10 do 4 proc.