– Z pewnością kwestia kosztów pracy zdalnej wymaga doprecyzowania – komentuje Iwona Zastawna, menedżer ds. marketingu w Fellowes Polska. – Aż 57 proc. zapytanych przez nas Polaków wskazuje na potrzebę całościowego uregulowania zasad pracy zdalnej w ramach powszechnie obowiązujących przepisów – zaznacza.
Prace nad uregulowaniem tej kwestii w Polsce już trwają, ale delikatnie mówiąc – ślimaczą się. Rozmowy na forum Rady Dialogu Społecznego zaczęły się we wrześniu zeszłego roku, ale im bardziej zaczęto wgłębiać się w szczegóły, tym sprawa okazała się bardziej skomplikowana.
Nie tylko oszczędności
Pełnego konsensusu nie ma nawet w kwestii, kto powinien ponosić koszty pracy poza firmowym biurem. Pierwszym wskazaniem są zwykle pracodawcy, bo teoretycznie opustoszałe biura to dla nich spore oszczędności. Mniej pracowników to mniejsze rachunki za media, ścieki, ogrzewanie, wywóz śmieci, sprzątanie itp. W Hiszpanii eksperci wyliczyli nawet, że firmy oszczędzają 1–7 tys. euro rocznie na jednej osobie.
– Pracodawcy nie oszczędzają tak dużo, jak na pierwszy rzut oka może się wydawać – zauważa jednak Łukasz Bernatowicz, wiceprezes Business Centre Club. Wyjaśnia, że w praktyce najemcy powierzchni biurowych mają często zawarte długoletnie umowy i muszą regulować czynsz najmu, gdzie wliczone są koszty utrzymania biura, niezależnie od liczby pracowników. – Nie wydaje się zatem, by należało tu wkraczać z ustawowymi rozstrzygnięciami, zwłaszcza jeśli miałyby one stanowić koszt dla przedsiębiorców, którzy i tak pozostają w złej sytuacji ze względu na pandemię – komentuje Bernatowicz.
Także Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan przyznaje, że nie wszyscy przedsiębiorcy są zachwyceni wizją dodatkowej zapłaty za pracę zdalną.
Jak liczyć wydatki
– Koszty ponoszone przez pracownika w związku z wykonywaniem przez niego pracy zdalnej powinien bezwzględnie ponosić pracodawca – odpowiada na to Paweł Śmigielski, dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ). – W zagadnieniach związanych z pracą zdalną jednym z naszych priorytetów jest ustalenie zasad ekwiwalentu pieniężnego w taki sposób, aby rekompensował pracownikowi wszystkie koszty ponoszone przez niego w związku z wykonywaniem tej pracy – podkreśla Śmigielski.