Amerykański gigant chce zmienić system wynagrodzeń w branży. Koncern stanie się jednym z pierwszych przedsiębiorstw, gdzie cyberbezpieczeństwo będzie bezpośrednio wpływało na premie dla kadry kierowniczej. Potwierdził to Brad Smith, wiceprezes Microsoftu, podczas przesłuchania komisji w Izbie Reprezentantów w sprawie kwestii bezpieczeństwa firmy.
Wiele wskazuje na to, że Microsoft wyznaczy trend. Eksperci twierdzą, że pomysł może się przyjąć również nad Wisłą, bo presja na bezpieczeństwo IT rośnie. Z najnowszych analiz firmy Eset, do których dotarła „Rzeczpospolita”, wynika, że w maju rodzime przedsiębiorstwa notowały niemal pięć razy więcej ataków niż rok wcześniej.
Nowy trend w branży IT
Decyzja Microsoftu o wprowadzeniu nowych praktyk, które mają poprawić problemy związane z cyberbezpieczeństwem, wynika z niedawnych jego naruszeń, które zaniepokoiły urzędników Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA (chodzi o hakowanie kont e-mail przedstawicieli amerykańskiej administracji). W praktyce menedżerowie Microsoftu mają być dwa razy do roku oceniani właśnie pod kątem zarządzania bezpieczeństwem. Kadra kierownicza wyższego szczebla będzie miała aż jedną trzecią swojego wynagrodzenia powiązaną z wkładem w cyberbezpieczeństwo.
Analityków nie dziwi taki ruch. Już w ub.r. eksperci IDC wskazywali, że bezpieczeństwo cybernetyczne firm spoczywa nie tylko na dyrektorach IT (tzw. CISO), lecz całym zarządzie firmy. Badana grupa dyrektorów IT oceniła wówczas, że ich rola ewoluuje, ponieważ łączy w sobie podwójną odpowiedzialność – jako lidera bezpieczeństwa cyfrowego, ale też osoby umożliwiającej prowadzenie działalności gospodarczej. Wojciech Głażewski, dyrektor zarządzający firmy Check Point Software Technologies w Polsce, tłumaczy nam, iż inicjatywa uzależnienia wynagrodzeń menedżerskich od stopnia przygotowania i zabezpieczenia firmy przed cyberatakami nie jest nowa. – Badania i praktyka pokazują, że menedżerowie wyższego szczebla są najczęściej celem ataków cybernetycznych. A zatem im wyższa świadomość w tej grupie, tym lepsza gwarancja bezpieczeństwa firmy – wyjaśnia.