Początek roku to okazja do prognoz dotyczących kierunków rozwoju różnych rynków, w tym rynku pracy. Eksperci wskazują kilka trendów, na które warto zwrócić uwagę;
Konkurencja o talenty
Wprawdzie spowolnienie gospodarcze schładza rekrutacyjny zapał firm, ale nie powinny one liczyć na powrót do „rynku pracodawcy” i dużego wyboru kandydatów. Jak przypomina globalny raport Glassdoor i Indeed, ograniczona dostępność pracowników utrzyma się na dłużej ze względu na zmiany demograficzne. Co więcej, wymuszony przez pandemię rozwój pracy zdalnej wpływa na globalizację rynku pracy w części zawodów, na czele z IT. O tzw. talenty nadal trzeba będzie więc konkurować. Efekt? Aż 72 proc. firm badanych przez Hays Poland przewiduje w 2023 r. trudności z pozyskaniem potrzebnych pracowników, co wpłynie na podwyżki płac czy inwestycje w benefity.
Czytaj więcej
Wysoka inflacja to dobry argument w negocjacjach płacowych z pracodawcami. Jednak przy rosnących kosztach firm niewielu fachowców i specjalistów może liczyć na podwyżkowe wyrównanie zwiększających się kosztów życia.
Większa przejrzystość płac
Podbity przez wysoką inflację wzrost kosztów życia sprawił, że już nie możliwości rozwoju, a wyższe zarobki są głównym argumentem za zmianą pracy. Także dla specjalistów. Tam, gdzie firmy konkurują o pracowników (na czele z IT), normą staje się ujawnianie w ofercie pracy wysokości wynagrodzenia lub przynajmniej widełek płacowych. Tej tendencji do transparentności płac, widocznej na całym świecie, sprzyjają też regulacje, nad którymi pracuje Unia.
Elastyczny model pracy
Chociaż ostatnio przybywa informacji o znanych firmach, które ogłaszają powrót do biur, to eksperci HR nie mają wątpliwości, że w pełni stacjonarny model pracy należy do przeszłości. Teraźniejszość i przyszłość to praca zdalna i hybrydowa. Według badania Hays Poland tylko co piąty specjalista i menedżer pracujący teraz zdalnie lub hybrydowo przyjąłby ofertę pracy wyłącznie z biura. Tym bardziej że wybór ofert z pracą zdalną lub hybrydową jest kilkukrotnie większy niż przed pandemią. Według raportu Glassdoor i Indeed w krajach zachodnich oferty w pełni zdalnej pracy to ok. 10 proc. ogłoszeń rekrutacyjnych, a możliwość home office przewiduje ok. 20–30 proc. ofert. W Polsce prawie co trzecie ogłoszenie zamieszczone na Pracuj.pl w listopadzie 2022 r. obiecywało pracę hybrydową.