Ponad połowa pracodawców sprawdza kandydatów na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie poprzez testy wiedzy technicznej, 44 proc. sięga po testy językowe, dwie piąte firm daje im do rozwiązania biznesowe case’y a ponad jedna piąta tzw. prework, czyli związane z danym stanowiskiem zadania do wykonania – wynika z raportu „Trendy rekrutacyjne 2022”, który podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie ogłosiła firma rekrutacyjna Antal.
Raport podsumowuje rezultaty jej badania, które latem tego roku objęło 677 osób odpowiedzialnych za zarządzanie kapitałem ludzkim w firmach i może być cenną wskazówką dla kandydatów do pracy.
Jak zwraca uwagę Ilona Wróbel, menedżer zespołu w Antal, proces rekrutacyjny składa się dzisiaj nie tylko z rozmowy pracodawcy z kandydatem do pracy. Często jest też wspomagany wykorzystaniem dodatkowych narzędzi. Dzięki nim można szybko sprawdzić kompetencje danej osoby, tym bardziej że ułatwiają to nowe technologie. Stąd też specjaliści szukający pracy sektorze IT, w bankowości, ubezpieczeniach i instytucjach finansowych mogą spotkać się w trakcie rekrutacji z wymogiem przeprowadzenia testów wiedzy technicznej. Według badania, sięga po nie 61 proc. centrów usług SSC/BPO, 63 proc. firm z sektora bankowo-finansowego i aż 72 proc. firm z branży ICT (72 proc.).
Najdłużej w przemyśle
Kandydaci do pracy w centrach usług SSC/BPO, deklarujący znajomość języków obcych, poddawani są też często testom weryfikującym poziom tej znajomości.