W lipcu stopa bezrobocia wyniosła 4,9 proc. – podał w środę Główny Urząd Statystyczny. To rekordowo niski poziom, który zanotowano także w czerwcu 2022 r. W porównaniu z lipcem 2021 r. bezrobocie spadło o 1 proc., a sytuacja w relacji rocznej poprawiła się we wszystkich województwach.
W końcu lipca br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 810,2 tys. bezrobotnych, tj. mniej o 1 proc. niż w czerwcu br. oraz o 16,9 proc. mniej niż rok temu.
W związku z trwającą wojną w Ukrainie nadal obserwowano znaczny napływ nowo rejestrujących się cudzoziemców (choć był on niższy niż w poprzednich miesiącach), a w lipcu stanowili oni 7,1 proc. ze 103,5 tys. osób, które zarejestrowały się w urzędach pracy. Rok temu cudzoziemcy stanowili 0,4 proc. nowych bezrobotnych.
Czytaj więcej
Pomimo dużego popytu na ręce do pracy o ponad jedną piątą spadła w II kwartale liczba pracowników tymczasowych w Polsce, co uderzyło też w obroty agencji zatrudnienia. Do ich problemów przyczynił się odpływ Ukraińców.
GUS podał także wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) za II kwartał 2022 r. W takim ujęciu w II kw. populacja osób bezrobotnych w wieku 15–74 lata liczyła 454 tys. i zmniejszyła się w porównaniu z II kw. 2021 r. o ok. 25 proc., zaś stopa bezrobocia wynosiła 2,6 proc. wobec 3,5 proc. rok wcześniej.