W Cannes wystartowały najważniejsze targi nieruchomości, MIPIM. W ciągu czterech dni będą się odbywać nie tylko szeroko rozumiane prezentacje projektów inwestycyjnych, ale także panele dyskusyjne, spotkania tematyczne, a całość zwieńczy ceremonia przyznania nagród. Organizatorzy spodziewają się ponad 20 tys. uczestników, o kilkanaście procent więcej niż rok wcześniej – będzie to drugie stacjonarne spotkanie po pandemicznej przerwie, ponownie bez udziału firm z Rosji.
- Targi MIPIM kontynuują rolę miejsca, gdzie spotyka się globalny kapitał szukający szans. Targi pokazują, jak ważne i wartościowe są bezpośrednie spotkania i rozmowy, jak istotny to element prowadzenia biznesu – powiedział Nicolas Kozubek, szef MIPIM-u. – Ponadto jako branża będziemy dyskutować o najlepszych rozwiązaniach na przezwyciężenie wyzwań, z jakimi mierzą się miasta. Z uwagi na koniec ery niskich stóp procentowych oraz rosnącą niepewność odnośnie do otoczenia makroekonomicznego i geopolitycznego, ten rok będzie kluczowy dla miast i regionów szukających partnerów kapitałowych dla nowych inwestycji, w tym projektów rewitalizacyjnych – dodał.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest Better Places - Greater Impact - Stronger Business (Lepsze miejsca – większy wpływ – silniejszy biznes). Kluczowymi tematami będą ESG, innowacje, rozwiązania technologiczne - wszystko to, co ma pozwalać tworzyć przestrzenie w sposób zrównoważony. Dużo będzie o sposobach osiągania celów dekarbonizacji. Od nagromadzenia wydarzeń czterodniowy kalendarz pęka w szwach.
Na MIPIM obecna będzie silna polska reprezentacja przedsiębiorców i samorządów. Uczestnicy targów będą mogli odwiedzić polski pawilon stworzony przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (Grupa PFR). Na miejscu jest również „Rzeczpospolita”.
Na prestiżowe nagrody MIPIM szanse mają dwa polskie projekty. Pierwszy to Fabryka Norblina, nominowany w dwóch kategoriach: „najlepszy projekt wielofunkcyjny” i „najlepsza miejska rewitalizacja”. Drugi to Panattoni Danfoss BTO, niskoemisyjna fabryka w Grodzisku Mazowieckim w kategorii „najlepszy projekt logistyczno-przemysłowy”.