9 na 10 istniejących obecnie budynków będzie wciąż użytkowanych w 2050 r., kiedy to Unia Europejska ma osiągnąć neutralność klimatyczną, dlatego kluczowe jest wdrażanie elementów ESG (środowisko, kwestie społeczne, ład korporacyjny) oraz podejmowanie działań zwiększających przyjazność nieruchomości dla środowiska – wskazuje CBRE.
– Dostosowywanie nieruchomości do zasad zrównoważonego rozwoju przynosi korzyści właścicielom i najemcom – przekonuje Paweł Kotlarski, dyrektor w dziale zarządzania nieruchomościami w CBRE, odpowiedzialny za wsparcie firm we wdrażaniu strategii ESG. – Właściciele zyskują m.in. wzrost wartości i konkurencyjności nieruchomości dla potencjalnych i nowych najemców oraz inwestorów. Najemcy z kolei mają możliwość korzystania z nowoczesnej przestrzeni, integrującej społeczność i zapewniającej optymalizację kosztów eksploatacyjnych. Jednocześnie, zasady ESG są coraz powszechniej włączane do strategii firm, a biurowiec jest jednym z kluczowych elementów tej polityki w zakresie ekologii – dodaje.
Nic dziwnego, skoro budownictwo odpowiada za 42 proc. finalnego zużycia energii, 38 proc. światowych emisji CO2 oraz 30 proc. zużycia wody.
Jak zaznaczają eksperci Colliers, ESG staje się kluczowym elementem budowania strategii biznesowych firm. Zauważalne jest już wyraźnie zwiększone zainteresowanie inwestorów nieruchomościami o zmniejszonym wpływie na środowisko, komfortowych, bezpiecznych i zdrowych dla użytkowników.
Trend w biznesie jest pochodną wytycznych regulatorów, a ubiegły rok był pod tym względem bardzo intensywny.