Berdychowski: Krynica na żywo i online

Nie da się wszystkich aspektów kontaktów międzyludzkich przenieść do internetu. W tym roku, jeszcze bardziej niż w latach poprzednich, potrzebne jest Forum Ekonomiczne jako miejsce wymiany poglądów i nawiązywania relacji – mówi Zygmunt Berdychowski.

Aktualizacja: 23.07.2020 20:54 Publikacja: 23.07.2020 18:09

Berdychowski: Krynica na żywo i online

Foto: Robert Gardziński

Czy w tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną w Polsce i na świecie, formuła zaplanowanego na 8–10 września Forum Ekonomicznego w Krynicy zostanie zmieniona? W większym stopniu sięgniecie po narzędzia online?

Technicznych zmian w zasadzie nie będzie. Goście Forum Ekonomicznego spotkają się tradycyjnie na obradach w Krynicy, a cześć z tych krynickich wydarzeń, wzorem lat ubiegłych, będziemy transmitować online. Jest to ukłon w stronę naszych partnerów, którzy z różnych względów nie mogą być z nami osobiście. Jednak wszystkie debaty będą odbywać się stacjonarnie, na miejscu w Krynicy. Nie planujemy zdalnego łączenia się z naszymi gośćmi.

Jak w takim razie będzie wyglądało zabezpieczenie Forum pod względem epidemiologicznym?

To oczywiście priorytet. W tym roku dodatkowo wdrożyliśmy rozwiązania w pełni odpowiadające wyzwaniom, jakie stawia przed nami Covid-19. Zgodnie z wymogami musimy zapewnić 2,5 mkw. na osobę. Nasze centrum kongresowe to prawie 12 tys. mkw., to pozwala nam zorganizować Forum praktycznie na niezmienionych zasadach i z porównywalną liczbą gości. Rejestrację prowadzimy online, na miejscu uruchomimy bezdotykowy punkt wydawania materiałów konferencyjnych. Wszyscy goście Forum będą musieli przejść najpierw przez specjalnie przygotowaną strefę medyczną, gdzie każdemu zmierzymy temperaturę, a w razie wątpliwości skierujemy daną osobę na 15-minutowy test. Służby porządkowe zwracać będą szczególną uwagę na przestrzeganie instrukcji bezpiecznego zachowania oraz zachowanie odległości między uczestnikami, pojemność obiektów konferencyjnych etc. Na miejscu będzie dyżurował specjalnie przeszkolony zespół ratownictwa medycznego. Wszystkim uczestnikom, pracownikom i dostawcom przekażemy instrukcje bezpiecznego zachowania oraz postępowania w przypadku pojawienia się osoby z niepokojącymi objawami. Znajdą się one m.in. w drukowanych materiałach konferencyjnych i aplikacjach elektronicznych. W widocznych miejscach umieścimy numery telefoniczne służb sanitarno-epidemiologicznych oraz medycznych. Dodatkowo uruchomimy własny telefon alarmowy.

Jakie są główne tematy tegorocznego Forum?

Hasłem jest „Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota?". Solidarność, bo rok 2020 to przede wszystkim 40. rocznica powstania Solidarności. Ruchu, który doprowadzając do obalenia Muru Berlińskiego – tak bardzo odmienił naszą część Europy. Wolność, ponieważ coraz częściej powracają dyskusje, jak połączyć prawo do pełnej swobody realizacji własnych potrzeb przez jednostki i społeczności z coraz silniejszymi ruchami anarchizującymi demokratyczną rzeczywistość. I w końcu wspólnota, ponieważ w naszej części kontynentu coraz głośniej mówi się o tym, jak zadbać o własną tożsamość i interesy narodowe, tworząc jednocześnie Unię Europejską. To hasło jest również aktualne w kontekście pandemii. Jak zbudować trwałą, międzynarodową solidarność w walce z największą zarazą XXI wieku? Na ile państwo może ograniczać swobody obywatelskie jednostki, dbając o dobro ogółu obywateli? Gdzie jest granica między wolnością jednostki a jej odpowiedzialnością za losy wspólnoty? Czy świadomość powszechnego zagrożenia pozwoli stworzyć wspólnotę, dzięki której zwyciężymy z Covid-19?

Czy na Forum Ekonomicznym 2020 znajdzie się również miejsce na tematy niezwiązane z pandemią?

Oczywiście. Nie możemy pominąć tak ważnych kwestii, jak fuzja przygotowywana przez Orlen i Lotos czy gigantyczne inwestycje, takie jak Centralny Port Komunikacyjny. Tradycyjnie już poświęcimy sporo czasu na dyskusje o cyberbezpieczeństwie, bezpieczeństwie międzynarodowym, przemyśle zbrojeniowym czy wschodniej flance NATO.

Co roku Krynicę odwiedzają premierzy i ministrowie. Czy w tym roku też możemy się ich spodziewać? Potwierdzili już swoją obecność na Forum?

Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdroju to największe tego typu wydarzenie w tej części Europy. Jego ranga przyciąga co roku rzeszę ekspertów, liderów świata polityki i biznesu. Nie chciałbym tutaj na tym etapie zdradzać zbyt wiele, ale jedno mogę powiedzieć z całą stanowczością: goście, których zaprosiliśmy na Forum Ekonomiczne 2020, nie odbiegają rangą od tych, których gościliśmy w latach poprzednich. Myślę tu o gościach z kraju oraz z zagranicy. Jednak o wizytach tych najważniejszych będziemy mówić dopiero, kiedy wszyscy spotkamy się we wrześniu w Krynicy.

Forum Ekonomiczne to trzy dekady spotkań i dyskusji. Jak przez te lata zmieniało się to wydarzenie?

Przez pierwsze lata gościliśmy w Krynicy wyłącznie Polaków. Teraz ponad 30 proc. to goście zagraniczni. Wśród nich premierzy, ministrowie, eksperci ze świata gospodarki i biznesu. Na pierwsze Forum zaprosiliśmy 120 osób. W zeszłym roku gościliśmy ich prawie 5 tys. z 61 krajów świata. Forum Ekonomiczne stało się ważnym punktem na mapie europejskich wydarzeń polityczno-ekonomicznych. To u nas liderzy świata polityki i biznesu dyskutują, wymieniają się poglądami na tematy najważniejsze dla Polski i świata. Nie inaczej będzie w tym roku. Ostatnie kilka miesięcy pokazało nam, że nie da się wszystkich aspektów kontaktów międzyludzkich przenieść do internetu. To właśnie te opinie, które zebraliśmy od naszych licznych partnerów, utwierdziły nas w przekonaniu, że w tym roku, jeszcze bardziej niż w latach poprzednich, potrzebne jest Forum Ekonomiczne jako miejsce wymiany poglądów i nawiązywania relacji.

A co z Festiwalem Biegowym, odbędzie się?

Przygotowania do 11. TAURON Festiwalu Biegowego przebiegają zgodnie z założeniami, monitorujemy oczywiście komunikaty rządowe i zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Nasz główny cel w tym roku to stworzenie jak najlepszych warunków do bezpiecznej sportowej rywalizacji. Chętnych na sportowe zmagania w weekend 11–13 września nie brakuje – na nasze biegi zgłosiło się już ponad 6 tys. zawodników.

Gwarantujecie pogodę?

Oczywiście. Jakaś pogoda na pewno będzie!

Zygmunt Berdychowski jest założycielem Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, która organizuje Forum Ekonomiczne w Krynicy

Czy w tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną w Polsce i na świecie, formuła zaplanowanego na 8–10 września Forum Ekonomicznego w Krynicy zostanie zmieniona? W większym stopniu sięgniecie po narzędzia online?

Technicznych zmian w zasadzie nie będzie. Goście Forum Ekonomicznego spotkają się tradycyjnie na obradach w Krynicy, a cześć z tych krynickich wydarzeń, wzorem lat ubiegłych, będziemy transmitować online. Jest to ukłon w stronę naszych partnerów, którzy z różnych względów nie mogą być z nami osobiście. Jednak wszystkie debaty będą odbywać się stacjonarnie, na miejscu w Krynicy. Nie planujemy zdalnego łączenia się z naszymi gośćmi.

Pozostało 88% artykułu
Publicystyka
Andrzej Łomanowski: Rosjanie znów dzielą Ukrainę i szukają pomocy innych
Publicystyka
Zaufanie w kryzysie: Dlaczego zdaniem Polaków politycy są niewiarygodni?
Publicystyka
Marek Migalski: Po co Tuskowi i PO te szkodliwe prawybory?
Publicystyka
Michał Piękoś: Radosław, Lewicę zbaw!
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Publicystyka
Estera Flieger: Marsz Niepodległości do szybkiego zapomnienia. Były race, ale nie fajerwerki