Według informacji podawanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na wypłatę tej pomocy za ubiegły rok oczekuje ok. 30-35 tys. gospodarstw, a zatem 10 proc. ogólnej liczby wnioskujących. Rekompensaty wypłacono już ok. 220 tys. wnioskujących.
Rzetelność tych informacji budzi jednak wątpliwości w związku z informacją udostępnioną w kwietniu 2020 r. przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wynika z nich bowiem, że od chwili uruchomienia pomocy w 2019 r. do Agencji wpłynęło blisko 355 tys. wniosków na kwotę 2,3 mld zł. Podano, że do 21 kwietnia 2020 r. wypłacono jedynie 963 mln zł, a do rozpatrzenia pozostało nadal ponad 215 tys. wniosków.
Czytaj także: Najważniejsze rozwiązania Tarczy Antykryzysowej dla rolnictwa
Wskazuje to na dużo większy niż wynikający z informacji MRiRW odsetek wciąż nierozpoznanych wniosków. - Wiele wątpliwości podnoszonych jest także w odniesieniu do wysokości kwoty przeznaczonej na pomoc suszową za rok ubiegły i obecny. Informacje podawane w tym zakresie są niejednoznaczne - podkreśla RPO.
- Bardzo istotne w tej sprawie jest określone w art. 61 Konstytucji prawo obywateli do dostępu do informacji publicznej o działalności organów władzy - zauważa rzecznik. - Jego urzeczywistnienie wymaga, aby informacje o warunkach przyznawania i realizacji pomocy suszowej były podawane w sposób jasny, spójny i rzetelny - dodaje.