Przedstawiciele senackiej większości zaprezentowali na konferencji prasowej w Senacie założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw.
Projekt, który ma zostać złożony do laski marszałkowskiej, zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Propozycja przewiduje zastąpienie dotychczasowego modelu wyboru sędziów do KRS przez Sejm. Według projektu, sędziów do KRS mieliby wybierać sędziowie w tajnych, bezpośrednich i powszechnych wyborach. Udział w wyborach byłby obowiązkowy. Kandydatów do KRS mogłaby zgłaszać grupa sędziów, a także Rzecznik Praw Obywatelskich, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Prokuratorów, organy uczelni publicznych uprawnione do nadawania stopni naukowych w zakresie nauk prawnych oraz grupa co najmniej 2 tys. obywateli.
- Ustawa jest owocem współpracy całej opozycji - powiedział wicemarszałek Senatu Michał Kamiński.
Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka oświadczyła, że prace nad projektem senackiej większości trwały dwa miesiące, brali w nim udział także posłowie.
- Projekt powstał w oparciu o założenia, które przygotowały środowiska prawnicze, a także Polskie Stronnictwo Ludowe - podkreśliła.
- Nad tymi założeniami pracowali wybitni prawnicy i byłabym bardzo niegrzeczna, gdybym ich nie wymieniła. Do twórców tego projektu należą: dr Tomasz Zalasiński, prof. dr hab. Marek Chmaj, prof. dr hab. Arkadiusz Tomczak, adwokat Michał Wawrykiewicz, dr hab. Marcin Matczak, dr Michał Małdziński oraz prof. Krystian Markiewicz - powiedziała wicemarszałek.
- Wybór sędziów, zgodnie z europejskimi standardami, powinien być dokonywany przez środowisko sędziowskie i musi wykluczać ingerencję władzy wykonawczej i ustawodawczej, tak by sędziowie pozostawali niezawiśli, a sądy - niezależne - mówiła Morawska-Stanecka.
Jak poinformowała, prezentowany projekt odnosi się także do kwestii realizacji wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada 2019 r. i wyroku Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2019 r. - Następna kwestia to ustalenie statusu sędziów powołanych na mocy ustawy z wadą prawną. Ostatnia kwestia, którą się zajęliśmy, to określenie statusu orzeczeń wydanych przez sędziów powołanych z wadą prawną - powiedziała wicemarszałek.