Pierwsza deklaracja ideowa, powołanie zrębów Rady Konsultacyjnej i kolejne plany działania w całej Polsce. Ogólnopolski strajk kobiet nie zwalnia tempa. Marta Lempart, Agnieszka Czerederecka i Klementyna Suchanow to jego nieformalne liderki – aktywistyki i działaczki społeczne z wieloletnim doświadczeniem. Ogólnopolsko najbardziej rozpoznawalna z nich jest Marta Lempart, która była jedną z inicjatorek czarnego poniedziałku z 2016 r. Na fali tego wydarzenia, protestu przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego, narodziła się organizacja Ogólnopolski Strajk Kobiet. Lempart kandydowała bez powodzenia w wyborach do PE i na prezydenta Wrocławia. Co jest najważniejszym hasłem protestów? Rewolucja, której częścią jest odsunięcie PiS od władzy.
Poszerzyć protest
13 postulatów, które koordynatorki OSK zaprezentowały w niedzielny wieczór, mają być punktem odniesienia do dalszych prac programowych, a te z kolei – doprowadzić do powstania planu „jak wyprowadzić Polskę z bagna, w które wprowadził ją PiS". Takie określenie często pojawia się w oficjalnych komunikatach OSK. Liderki po ogłoszeniu składu Rady zaprosiły zarówno do nadsyłania dalszych zgłoszeń do niej, jak i do wspólnej pracy nad postulatami. Podkreślają, że to, co prezentują, to zapis głosu ulicy z całej Polski. Z dużych i małych miast.
Poza dymisją rządu i bardzo szybkim (w ciągu jednego tygodnia) zwiększeniem finansowania służby zdrowia do poziomu 10 proc. PKB Ogólnopolski Strajk Kobiet przedstawił 13 postulatów – pól tematycznych, czy jak mówią jego koordynatorki – „pól bitwy" z obozem rządzącym. Są to 1) pełnia praw kobiet i aborcja na żądanie, 2) LGBT to ludzie, 3) świeckie państwo, 4) służba publiczna, a nie partyjna, 5) prawdziwe instytucje i rzecznicy (RPO, RPD), 6) poprawa kondycji służby zdrowia, 7) wprowadzenie edukacji na miarę współczesności, 8 ) stop faszyzmowi (no pasaran), 9) „odśmieciowienie" rynku pracy, 10) kwestie klimatyczne, 11) reanimacja psychiatrii, 12) prawdziwe wsparcie osób z niepełnosprawnościami oraz 13) stop propagandzie w mediach publicznych. OSK chce też natychmiastowej dymisji ministra nauki i oświaty Przemysława Czarnka.
Rada ze wsparciem
OSK zaprezentował też pierwsze nazwiska Rady Konsultacyjnej, która ma wspierać protest w jego dalszych działaniach. W Radzie znalazł się m.in. były minister i doradca Donalda Tuska Michał Boni, prof. Monika Płatek, radna Warszawy Dorota Łoboda, Paweł Kasprzak (lider Obywateli RP), Danuta Kuroń, Piotr Szumlewicz, Mirka Makuchowska (Kampania Przeciwko Homofobii) czy Barbara Labuda.
Apel premiera
Wsparcia dla protestu kobiet w całej Polsce udzieliło niedawno kilkudziesięciu uczestników Sierpnia '80. W liście piszą, że „młodzi ludzie, młode kobiety i mężczyźni powiedzieli »dość«. Wystąpili w obronie podstawowych wartości – wolności, godności, tolerancji, świeckiego państwa, prawa kobiety do decydowania o swoim losie. (...) Podziwiamy odwagę demonstrujących i w pełni ich popieramy. Wierzymy, że idee Października 2020 zwyciężą". List podpisało kilkadziesiąt osób, m.in Bogdan Lis, Bogdan Borusewicz, Andrzej Celiński czy Wojciech Onyszkiewicz.