Koalicja Obywatelska ma ogłosić nazwisko kandydata na prezydenta 7 grudnia, na Śląsku. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem KO na prezydenta jest prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, który startował już w wyborach prezydenckich w 2020 roku i wszedł w nich do II tury, w której przegrał z urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą. Trzaskowski w II turze wyborów prezydenckich w 2020 roku zdobył 10 018 263 głosów co było – jeśli chodzi o liczby bezwzględne – trzecim najlepszym wynikiem uzyskanym przez kandydata w wyborach prezydenckich organizowanych w Polsce po 1989 roku.
Wybory prezydenckie: Polityka zagraniczna i polityka bezpieczeństwa atutami Radosława Sikorskiego
Ambicje prezydenckie zgłasza także szef MSZ Radosław Sikorski. Sikorski już raz ubiegał się o nominację Platformy Obywatelskiej w organizowanych przez tę partię prawyborach prezydenckich – w 2010 roku rywalizował w takich prawyborach z Bronisławem Komorowskim, ale ostatecznie to ten ostatni, wówczas marszałek Sejmu, został kandydatem na prezydenta, a następnie głową państwa.
Czytaj więcej
Nie kojarzę żadnych cytatów z okresu rządu Donalda Tuska krytycznych wobec Donalda Trumpa - mówił na konferencji prasowej szef MSZ Radosław Sikorski.
Atutem Radosława Sikorskiego, na który on sam zwraca uwagę, jest większe doświadczenie w sprawach związanych z szeroko rozumianą polityką bezpieczeństwa, a także większe doświadczenie w działaniach na forum międzynarodowym. Sikorski to były wiceminister i minister obrony narodowej, ale też były reporter wojenny (w tej roli pracował w Angoli i Afganistanie). Szefem MSZ jest nie tylko w obecnym rządzie Donalda Tuska – był nim również w latach 2007-2014.