O wypowiedzeniu umowy w sprawie prowadzenia wspólnej instytucji kultury poinformował prezesa stowarzyszenia Dzieje, które tworzy centrum kultury, wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec. Z informacji, którą otrzymaliśmy z ministerstwa kultury wynika, że decyzja ta wynika z „wątpliwości jakie budzi finansowanie ze środków publicznych parku rozrywki o charakterze komercyjnym”. „W opinii MKiDN wsparcie działalności Centrum Kultury „Park Dzieje” mogłoby naruszać równowagę na rynku parków tematycznych” – dodało Centrum Informacyjne MKiDN. Tyle, że w piśmie skierowanym do organizatorów tej instytucji kultury wiceminister Wyrobiec wskazuje też, że powodem rezygnacji jest brak środków.
Widowisko plenerowe to nie jest komercyjny park rozrywki
W odpowiedzi przedstawiciele stowarzyszenia w liście skierowanym do minister Hanny Wróblewskiej stwierdzają, że nie mogą się zgodzić z argumentem jakoby mieli prowadzić „komercyjny park rozrywki”. Podkreślają, że wszystkie przychody z prowadzonej działalności nie są nastawione na zysk tylko „wzmocnienie jakości widowiska, bogatych form edukacji oraz rozwój wolontariatu”. Ubolewają też, że nikt z ministerstwa kultury nie zdecydował się odwiedzić „Parku Dziejów”, aby przekonać się osobiście o charakterze prowadzonej działalności.
Decyzja ministerstwa spowodowała, że dalsze funkcjonowanie tej instytucji zostało zagrożone. Umowa o współprowadzeniu wygasa pod koniec roku. Jednak 16 października – informuje nas Marta Mleczko, dyrektor Centrum Kultury „Park Dzieje” w Murowanej Goślinie dojdzie do spotkania na ten temat z przedstawicielami resortu kultury. Centrum Informacyjne ministerstwa pytane o to spotkanie odpowiedziało nam enigmatycznie, że „w czasie obowiązywania umowy pozostałe ono w kontakcie roboczym ze stowarzyszeniem”.
Monumentalne spektakle multimedialne „Orzeł i Krzyż”
Stowarzyszenie Dzieje, które jest współorganizatorem centrum organizuje największe w Polsce nocne widowiska historyczne „Orzeł i Krzyż”. Bierze w nich udział około 300 wolontariuszy, wcielających się w ponad 1500 historycznych postaci. Tworzą plenerowe spektakle multimedialne opowiadające o historii Polski. Przedstawiają najważniejsze wydarzenia mające wpływ na dzieje narodu. Twórcy sięgają do legend, kronik, zapisów historycznych. Inspiracją dla strony wizualnej spektaklu są dzieła wielkich mistrzów malarstwa polskiego - Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera. Spektakl trwa 1,5 godziny, odbywa się na terenie o powierzchni 44 tys. metrów kwadratowych.
Sejmik Województwa Wielkopolskiego sprzeciwia się decyzji MKiDN
Jeszcze przed formalnym podjęciem decyzji o wycofaniu się przez ministerstwo z współprowadzenia instytucji kultury, gdy informacje o takich zamiarach były nieoficjalne Komisja Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego sformułowała apel do resortu o zaniechanie lub odłożenie w czasie decyzji o wycofaniu się ze współprowadzenia Centrum Kultury „Park Dzieje”. 30 września już po decyzji ministerstwa, odbyło się głosowanie Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w sprawie przyjęcia tego apelu. Za było 21 radnych, 11 wstrzymało się od głosu, a 4 było przeciw.