CNN: Bezprecedensowa propozycja wydawcy książki Melanii Trump. 250 tys. dolarów za wywiad. "Nie skorzystaliśmy"

Prawie dwa miesiące temu CNN zwróciło się do wydawcy książki Melanii Trump z prośbą o wywiad z byłą pierwszą damą USA. Po kilku wymianach zdań na temat możliwego wywiadu, wydawca wysłał nietypowe żądanie: wywiad miałby kosztować 250 000 dolarów - informuje CNN.

Publikacja: 03.10.2024 20:53

Melania Trump

Melania Trump

Foto: Alex Edelman / AFP

CNN opisuje próbę przeprowadzenia wywiadu z Melanią Trump w obszernym tekście. Zaczęło się od wymiany wiadomości e-mail. Redakcja poprosiła o możliwość przeprowadzenia rozmowy. Skyhorse Publishing, wydawca książki „Melania” odpowiedziało dokumentem, zatytułowanym „Umowa o poufności i nieujawnianiu informacji”, W dokumencie tym określono „ścisłe warunki wywiadu i wykorzystania materiałów z książki, która ma mieć premierę 8 października” - opisuje CNN. 

Umowa stanowiła, że ​​„CNN zapłaci opłatę licencyjną w wysokości dwustu pięćdziesięciu tysięcy dolarów” - czytamy. 

Czytaj więcej

Melania Trump debiutuje jako autorka autobiografii. Książka już budzi kontrowersje

CNN umowy nie podpisało

Kilka dni później, po tym jak inny dziennikarz CNN zapytał Skyhorse Publishing o wygórowaną opłatę za wywiad, wydawca odpowiedział, że żądanie zapłaty „zostało wysłane przez pomyłkę”. „Ani Melania, ani nikt z jej zespołu nie wiedział nic o propozycji, a wysłany dokument był efektem wewnętrznego nieporozumienia” - stwierdził Tony Lyons, prezes i wydawca Skyhorse. 

„Płacenie osobie publicznej za wywiad, zwłaszcza małżonkowi kandydata politycznego, jest bardzo źle widziane w większości redakcji, które mają surowe wytyczne przeciwko takim praktykom” - zauważa CNN. „Bardzo nietypowe jest również, aby prośba pochodziła od przedstawiciela, rzekomo działającego w imieniu małżonka kandydata na prezydenta i byłej pierwszej damy, zwłaszcza, jeśli cena jest tak wysoka” - dodano. 

Rzecznik Melanii Trump odmówił komentarza – czytamy w serwisie internetowym CNN. 

"Choć (Melania Trump) nie prowadzi kampanii na rzecz męża, była pierwsza dama zaczyna promować swoją nadchodzącą książkę" - zauważyła redakcja. 

Czytaj więcej

Melania Trump o mężu: Potrzebujemy jego przywództwa

Kto zapłacił 237 tysięcy dolarów za przemówienia? 

"W zeszłym miesiącu CNN ujawniło, że była pierwsza dama przemawiała na dwóch politycznych zbiórkach funduszy na kampanię i otrzymała za to 237 500 dolarów" - przypomniano. Kwota ta wynika ze sprawozdań z kampanii Donalda Trumpa – zaznaczono. Płatność została w tym dokumencie opisana jako "zobowiązanie do wystąpienia publicznego".

Z dokumentów wynika, że ​​Melania Trump otrzymała również 250 000 dolarów za podobne wydarzenie w grudniu 2022 r.

Zawartość niepodpisanej „umowy”

Jak twierdzi CNN, w umowie określono jako "Materiały poufne" dostęp do "nieopublikowanego rękopisu dzieła, notatek, listów, zdjęć lub ustnych informacji wszelkiego rodzaju oraz wszelkich informacji uzyskanych od osób trzecich, które wydawca lub autor traktują jako zastrzeżone". 

Umowę miałby podpisać również każdy pracownik CNN, który miałby pracować nad wywiadem. Każde złamanie umowy skutkowałoby naliczeniem „odszkodowania ryczałtowego” w wysokości 100 tys. dolarów.

Czytaj więcej

Melania Trump rok później: co dzisiaj robi była pierwsza dama?

Jak zaznacza CNN, w piśmie wyraźnie zaznaczono, że płatność będzie dotyczyła wywiadu z firmą medialną - CNN – „a także licencjonowania zdjęć i fragmentów książki”. Nawet jeśli umowa została wysłana w wyniku „wewnętrznego nieporozumienia”, jest to, jak twierdzi CNN – „niezwykłe żądanie wydawcy tak znanej osoby”.

„Bezprecedensowa” propozycja. Fox News, ABC, NBC, CBS: Nie płaciliśmy

- To jest (propozycja) zupełnie bezprecedensowa. Żadna była pierwsza dama tego nie zrobiła – powiedziała Kate Anderson Brower, autorka książki „First Women: The Grace and Power of America's Modern First Ladies” („Pierwsze Damy: łaska i siła współczesnych pierwszych dam Ameryki”). 

Anita McBride, dyrektorka inicjatywy The Legacies of America's First Ladies Initiative i była asystentka w Białym Domu za prezydentury George'a W. Busha powiedziała w rozmowie z CNN, że ​​chociaż pierwsze damy otrzymywały pokaźne wynagrodzenia za pisanie książek, propozycja wynagrodzenia za wywiad jest rzadkością. - Stałą praktyką pani Trump jest podejmowanie decyzji, które są dla niej korzystne, i nieobciążanie się żadnymi przeszłymi praktykami kogokolwiek innego – stwierdziła. Dodała, że to właśnie jest przesłanie książki Melanii Trump: „dokonuję własnych wyborów i nie ograniczam się decyzjami nikogo innego”. 

Czytaj więcej

Melania Trump: Jestem najbardziej nękaną osobą świata

Melania Trump do tej pory udzieliła wywiadu tylko telewizji Fox News, która reklamowała spotkanie byłej pierwszej damy z prezenterką Ainsley Earhardt jako „ekskluzywne, pierwsze spotkanie z byłą pierwszą damą od dwóch lat”. - Nie płaciliśmy żadnych opłat za wywiady, w tym opłat licencyjnych za zdjęcia - powiedział rzecznik Fox News w rozmowie z CNN. Rzecznicy ABC, NBC i CBS odmówili komentarza na temat tego, czy otrzymali podobne żądania zapłaty. 

Opłaty za historie

Choć - jak zauważa CNN – płacenie za prawa do materiałów lub wywiadów nie jest niczym niezwykłym, a dotyczy to zwłaszcza historii związanych ze skandalami – branża uważa to za przekroczenie granic etycznych i nie jest to standardowa praktyka. 

Wszelkie płatności lub darowizny od reporterów lub organizacji informacyjnych związane z polityką są uważane za całkowicie niedopuszczalne z powodu konfliktu interesów – zaznacza stacja.

CNN opisuje próbę przeprowadzenia wywiadu z Melanią Trump w obszernym tekście. Zaczęło się od wymiany wiadomości e-mail. Redakcja poprosiła o możliwość przeprowadzenia rozmowy. Skyhorse Publishing, wydawca książki „Melania” odpowiedziało dokumentem, zatytułowanym „Umowa o poufności i nieujawnianiu informacji”, W dokumencie tym określono „ścisłe warunki wywiadu i wykorzystania materiałów z książki, która ma mieć premierę 8 października” - opisuje CNN. 

Pozostało 93% artykułu
Polityka
Wskazany przez Trumpa kandydat na prokuratora generalnego rezygnuje
Polityka
Anna Słojewska: Europejski nurt skręca w prawo
Polityka
Dlaczego Donald Trump jest syjonistą? „Za wsparciem USA dla Izraela stoi lobby, ale nie żydowskie”
Polityka
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Beniamina Netanjahu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus prosto ze szczytu G20 trafił do szpitala