Tajlandia ma najmłodszą premier w historii kraju. Jej ojciec był premierem. Ciotka też

37-letnia Paetongtarn Shinawatra została najmłodszą w historii osobą, która objęła urząd premiera Tajlandii.

Publikacja: 16.08.2024 08:50

Paetongtarn Shinawatra

Paetongtarn Shinawatra

Foto: REUTERS/Chalinee Thirasupa

arb

Paetongtarn Shinawatra jest córką Thaksina Shinawatry, premiera w latach 2001-2006 i brata premier Yingluck Shinawatry (2011-2014).

Nowa premier Tajlandii nigdy nie zasiadała w rządzie

Na stanowisku premiera 37-latka zastąpiła Sretthę Thavisina, który został wyniesiony do władzy przez armię niespełna rok temu, po czym ta sama armia doprowadziła do jego obalenia, za pośrednictwem Sądu Konstytucyjnego. Ten ostatni, na wniosek wyznaczonych przez armię senatorów orzekł, że szef rządu sprzeniewierzył się zasadom etyki wyznaczając na stanowisko ministra byłego prawnika, który w przeszłości odsiadywał wyrok pozbawienia wolności.

Stawką rządów Paetongtarn może być polityczna przyszłość rodziny Shinawatra. Formacja polityczna, kontrolowana przez tę rodzinę, poniosła porażkę w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych i musiała układać się z armią, by mimo porażki utworzyć rząd.

Paetongtarn nigdy nie pełniła funkcji rządowych. To dopiero druga w historii Tajlandii kobieta, która stanie na czele rządu (pierwszą była jej ciotka). Ojciec nowej premier uważany jest za najbardziej wpływowego, a jednocześnie budzącego największe kontrowersje polityka Tajlandii.

Czytaj więcej

Tajlandia: Sąd Konstytucyjny odwołał premiera. Za brak etyki

Nowa premier uzyskała 319 głosów poparcia (niemal 2/3) parlamentarzystów. W czasie głosowania nad wotum zaufania dla jej rządu nie była obecna w siedzibie parlamentu.

Czy nowa premier podzieli los ojca i ciotki? Obydwoje, obaleni przez armię, musieli uciekać z kraju

Przed nową szefową rządu jest wiele wyzwań - załamanie gospodarki Tajlandii i malejąca popularność partii rządzącej, Phak Phuea Thai. Szefowa rządu musi też zrealizować obietnicę swojego poprzednika – wprowadzić program tzw. cyfrowego portfela, w ramach którego 50 mln obywateli Tajlandii ma otrzymać po 10 tys. batów (równowartość ok. 1,1 tys. zł).

Paetongtarn Shinawatra

Paetongtarn Shinawatra

Foto: REUTERS/Chalinee Thirasupa

Tajlandia od wielu lat wstrząsana jest kryzysami politycznymi, przewrotami i orzeczeniami sądów, które doprowadzają do rozwiązania partii politycznych i obalają kolejne rządy.

Decyzja, by na czele rządu stanęła niedoświadczona Paetontarn, zaskoczyła wielu analityków

Sąd Konstytucyjny, przed odsunięciem od władzy premiera Sretthy, rozwiązał najpopularniejszą partię w kraju, zwycięzcę wyborów parlamentarnych z 2023 roku, ugrupowanie Phak Kao Klai. Partia ta chciała doprowadzić do zmian w przepisach dotyczących obrazy monarchy, co postrzegano jako próbę osłabienia konstytucyjnej monarchii. Aktywiści rozwiązanej partii założyli już nowe ugrupowanie. 

Wydarzenia ostatnich dni wskazują, że doszło do zerwania kruchego rozejmu między Thaksinem, a jego rywalami z establishmentu i armii – zauważa Reuters. Rozejm ten umożliwił byłemu premierowi powrót do kraju po 15-letnim wygnaniu i doprowadzenie do sformowania rządu Sretthy po wyborach z 2023 roku.

Decyzja, by na czele rządu stanęła niedoświadczona Paetontarn, zaskoczyła wielu analityków, którzy spodziewali się, że ojciec nie będzie chciał narażać córki na los, który spotkał jego i jego siostrę - obydwoje, po obaleniu ich rządów przez armię, musieli uciekać z kraju, by uniknąć więzienia.

Paetongtarn Shinawatra jest córką Thaksina Shinawatry, premiera w latach 2001-2006 i brata premier Yingluck Shinawatry (2011-2014).

Nowa premier Tajlandii nigdy nie zasiadała w rządzie

Pozostało 95% artykułu
Polityka
Wskazany przez Trumpa kandydat na prokuratora generalnego rezygnuje
Polityka
Anna Słojewska: Europejski nurt skręca w prawo
Polityka
Dlaczego Donald Trump jest syjonistą? „Za wsparciem USA dla Izraela stoi lobby, ale nie żydowskie”
Polityka
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Beniamina Netanjahu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus prosto ze szczytu G20 trafił do szpitala